אלפי מאמינים צועדים בתהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה • פקקי תנועה ענקיים

בתהלוכת ה-105 שנים ל"מריה הקדושה" בחיפה, שבצל אירועי המלחמה...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

הסיפור מאחורי מוזיאון רכבת ישראל בחיפה

קטרים וקרונות מפוארים הלכתי השבוע למוזיאון רכבת ישראל שנמצא בתחנת...

חסימת כבישים בחיפה • תהלוכת מריה הקדושה היום

(חי פה) - תהלוכת מריה הקדושה מתקיימת היום (יום...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

לחזור הביתה משדה הקרב • על האתגר והסבלנות עד השתלבות מחדש

החזרה מהחזית לא פשוטה. חיילים שחזרו הביתה מהמלחמה עוברים...

להיוולד מחדש • ״תודה על החופש לחיות את חיי״

עוד רגע ליל הסדר ואנחנו עם זכר ליציאת מצרים....

הכנות לחג פסח עם אמא

30 שנים ללכתה 30 שנים אחרי שאימא עזבה אותנו בעודה...

גלגוליו של בית חולים כרמל בחיפה

בית החולים ״כרמל״, השני בגודלו בחיפה, ממוקם ברחוב מיכל...

האם עיריית חיפה פופוליסטית? (פרק 1) • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

סדרת טורי פרשנות
חלק 1
הפרדוקס של עיר בוכה וראש עיר נינוחה

מבחינת ניהול העיר, המצב בחיפה אנוש…
ההחלטה של משרד הפנים לדחות את המועד האחרון לאישור התקציב השוטף עד לסוף חודש מרץ 2022 מבשרת גם על המשך מלחמת ההתשה במועצה, וגם כופה על המערכת העירונית להמשיך ולעבוד בתנאים מגבילים מאוד. לאור הפגיעה הבלתי-נמנעת בשירות לתושב, היינו משערים שלשכת ראש העיר תיכנס לעבודה בהילוך גבוה, במטרה למנוע את הפגיעה הקשה בתושבים. היינו אף מצפים שיתרחשו פגישות מרתוניות והתייעצויות ברוח המלצות משרד הפנים כדי להוציא את העגלה מהבוץ.

אבל למרבה ההפתעה מתרחש לכאורה בעיר בדיוק התהליך ההפוך:
ראש העיר מגישה שוב ושוב את אותו תקציב לאישור המועצה עם תיקונים חלקיים בלבד, ומועצת השינוי היא זו העוסקת בכתיבת תקציב חדש תוך יצירת שיח משמעותי עם השותפים.

אז לאור המצב החשוך בו אנו נמצאים, איך ניתן להסביר את התנהלותה הנינוחה של ראש העיר? התנהלות שאחד הביטויים שלה הוא המשך פרסומי יח"צ פסטורליים של צביעת מגרשי כדורסל כאשר באותה שעה ממש מתדרדר השירות לתושב באופן מבהיל?
האם ייתכן שכל זה נובע מכך שעיריית חיפה מעדיפה פופוליזם על אחריות ציבורית?

מתי תיקלע עירייה כלשהי להתנהלות פופוליסטית?

לאור ניסיוני, אני יכול לומר שעירייה תחשב כפופוליסטית אם התקיימו לגביה שלושה תנאים. התנאים הללו, עגומים ככל שהם ישמעו, מתאימים בעיקר להתנהלותם של ראשי עיר משני סוגים.

הסוג הראשון כולל ראשי עיר אשר איבדו את היכולת לפעול באופן משמעותי בעיר שלהם. מצב כזה נוצר בדרך כלל כשיש משבר אמון עמוק עם התושבים או במצב בו קיימת מועצת עיר המתנגדת למדיניות ראש העיר. ראשי העיר האלה יפנו לפופוליזם מכיוון שהם אינם יכולים להזיז דברים משמעותיים בעיר, ולכן הם נאלצים לשווק באופן תדיר פועלות קטנות וטריוויאליות כמו התקנת ספסלי רחוב למשל כאילו היו מפעלים ציבוריים ענקיים.

הסוג השני של ראשי העיר כולל את אלה השולטים בעירם ללא מצרים וללא בדל של אופוזיציה אפקטיבית. הפנייה שלהם אל הפופוליזם נעשית משום שזה פשוט הדבר שהכי קל וזול לעשותו.

ואלו שלושת התנאים לעירייה פופוליסטית:

התנאי הראשון לעירייה פופוליסטית

נניח תרחיש לפיו קיימת בעיר אופוזיציה גדולה ולוחמנית. הרי שעל פי התנאי הראשון לעיר פופוליסטית יישאף ראש העיר שידיה של האופוזיציה יהיו מלאות תמיד כך שלא יהיה לה פנאי לטעון טענות פופוליסטיות כנגדו.

איך מייצרים מצב כזה? פשוט מאוד.
מכיוון שחברי המועצה שבאופוזיציה משרתים בהתנדבות, אזי אין ממש קושי למלא את הפנאי המועט שלהם במגוון נושאים כבדי משקל. תביעות דיבה, רדיפות שלטוניות, איום בפיזור בגלל היעדר אישור תקציב, התשה פרוצדורלית, סיאוב, האשמות על ניגודי עניינים ועוד הם רק חלק קטן מהטקטיקות המופעלות נגד אופוזיציות לוחמות בערי ישראל. וככל שהטקטיקות הללו מצליחות הרי שהמנדט לעסוק בפופוליזם עובר מהאופוזיציה לחסותו של גורם אחד בלבד – לשכת ראש העיר.

ומדוע שיעדיפו שם להתעסק בפופוליזם? כבר אמרנו, זה הכי קל והכי זול. במיוחד כאשר אין שום דבר מהותי אחר שקורה בעיר.

דיון במועצת העיר חיפה (צילום: מיכל ירון)
דיון במועצת העיר חיפה (צילום: מיכל ירון)

התנאי השני לעירייה פופוליסטית

חיפה היא לא העיר היחידה בה יש לראש העיר יש מקהלה צמודה ברשתות החברתיות. לא משנה אם זו מקהלה של בוטים או של "קומנדואים" כאלה ואחרים, לכל המקהלות מטרה זהה התואמת להשגת התנאי השני לעירייה פופוליסטית – הורדת רמת הציפיות של התושבים מהעיר שלהם לאפס.

למה זה חשוב?
מכיוון שאם לעיר מסוימת אין מבקרים, אין חזון, אין תכניות עבודה מאושרות, אין שיח עם כל ועדי השכונות, אין שיח משמעותי עם הציבור, אין שיח עם התקשורת ואין התנגדויות או חלופות למדיניות ראש העיר, אז כנראה שגם אין תקווה לתושביה.

פועל יוצא מכך הוא שבעיר שכזו פנוי ראש העיר למשוך את האג'נדה העירונית אל אזור הנוחות שלו, ובו בזמן מקהלת מוחאי הכפיים מוודאת  שכולם יברכו על כך. אז למה שתושבים יצפו בכלל למשהו אחר מהעיר שלהם?

התנאי השלישי לעירייה פופוליסטית

התנאי השלישי מחייב שערוצי התקשורת בין התושבים להנהגה שלהם ינוהלו באופן בלעדי וחד-צדדי על ידי ראש העיר בלבד. מכירים עיר כזאת?

המשך יבוא…

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ד"ר יריב שגיא
ד"ר יריב שגיא
ד"ר יריב שגיא • חיפאי: תכנון מדיניות, יעוץ פוליטי ותכנון אסטרטגי ברשויות מקומיות ובארגוני מגזר שלישי מרצה ומנחה סדנאות בתחום הפסיכולוגיה הפוליטית [email protected] • www.yarivsagi.com

כתבות קשורות לנושא זה

13 תגובות

 1. תיקון טעות,עינת תמשיך בתפקידה כראש העיר עד לבחירות לשלטון המקומי.

 2. חבל לכם על הזמן, עינת קליש תמשיך להיות בחירות עד לבחירות לשלטון המקומי כמתחייב בחוק.אני מבקש מכל חברי מועצת העיר לעזוב את הריב הפוליטי בינכם ולאשר את תקציב העיריה סוף סוף ,וללא כל דחוי נוסף.שבוע טוב.

 3. טרודו היקר, לשמחתי יש דוחות מבקר עירייה ומבקר המדינה מתקופת יהב. לשמחתי יש תיעוד להלוואות הענק והגרעונות שיצר. לשמחתי יש דוחות קטלניים על אופן ניהולו הכושל בכל תחום, שממשיכים להצטבר מבדיקות מבקר העירייה ומשרד הפנים את מצב העירייה עד שנת 2018.
  מדובר בחורבן, ניפוח, גזל, שקר, הגזמה, כסתו"ח ומריחה של מאות מחדלים בתקופת יהב. בוא נזכיר רק אחד. בפברואר 2010 ביקשה האופוזיציה – הירוקים, לדון במצב הכבאות בעיר. ביקשה להבין מדוע שנים לא קונים כבאיות. למה אין בדיקה של נתיבי מילוט ותרגילי מוכנות. למה למרות שנאמר שתיבנה תחנת כיבוי אש חדשה ברוממה והיא הייתה תנאי מחייב לפתיחת מנהרות הכרמל במועד פתיחתם ועד היום, החלטה זו לא מומשה וחיפה נותרה עם תחנות כיבוי מיושנות.
  אתה יודע מה עשו חדוה אלמוג ויונה יהב? הם ניצלו את כוחם במועצה, לבטל את הדיון על מצב הכבאות.
  אתה יודע מה קרה באותה שנה, 10 חודשים אחרכך בדצמבר 2010? אסון הכרמל.
  אתה יודע מה קרה רק 4 חודשים אחרי אסון הכרמל? ראש העיר הכושל יונה יהב נזכר לרכוש כבאיות בחיפה.
  עכשיו ספר לי כמה הניהול שלו היה נפלא. הנזקים הגיעו ל-200 מליון שקל. נשרפו 4 מליון עצים.
  ראש העיר חיפה לא חשב במצב הכבאות הקשה בחיפה ראוי לדיון בפברואר 2010. בדצמבר קיבלנו את התשובה.
  זה נושא אחד. אתה רוצה, אני אתן לך 50.
  האדון קיבל עיר והפך אותה לעיי חורבות.

 4. ראשת עיר "נינוחה" ולא נלחמת בכלום לטובת התושבים. דבר חשוב יש תוכנית להעביר את אחד מבתי החולים ובני ציון או כרמל ,לקרית אתא- אסור שיקרה כדבר הזה, ולא שמענו שקליש נפגשת או נלחמת שלא יקרה כדבר הזה. ואם חושבים להעביר אז שיעבירו את בני ציון שממש לא נותן מענה מלא,לא חניה, לא MRI בשעת חירום, ובכרמל יש את המענה הזה, מיון רמבם קטסטרופה . לא יתכן שבחיפה עיר גדולה בצפון אין מענה מבתי חולים והיחיד שנותן מענה שזה בהח כרמל – רוצים לקחת לנו, זה תפקידה של ראש העיר להלחם בישבילנו או שהיא עסוקה בלתת שמות של רחובות או להפגש עם סלב.

 5. ד"ר יריב אני מבקש להפסיק להשמיץ את ד"ר קליש. עינת כראש העיר חיפה עובדת ימים כלילות למען תושבי חיפה.עוד לא היה ראש עיר לחיפה כמו ד"ר עינת קליש רותם,אישה אמיצה הדואגת לרווחתם של תושבי חיפה בני כל העדות,העמים והרבדים בחיפה.אני יודע כי חורא לכמה מכם שעינת ראש העיר בחיפה.אז אנא הפסיקו להשמיץ את ד"ר קליש ואת נחשון צוק,ממלא מקום ראש העיר.האנשים באים לעבוד למען כל תושבי חיפה בין אם בחרו בה ובין אם לא בחרו בה.כל הכבוד המשיכי בעבודדת למען העיר היפה של כולנו,חיפה.קדימה עינת לדואג לכל תושבי חיפה.שבת שלום ומבורכת

  • רפי די ללקקלק לקליש. היא מחריבה את העיר..
   שבת שלום גם לך. פתח עיניך והבט סביב

 6. אפשר לומר ש-15 שנה יונה יהב קבר את חיפה בקבר כלכלי-חברתי אסוני, וקליש עוסקת בעיצוב המצבה ובהגדלת חלקת הקבר.
  מהבור של יהב יוציא אותנו רק פתרון אחד: ועדה קרואה מקצועית, העמדת רו"ח מקצועי שיבדוק משרה משרה בעירייה, מה העלות שלה, מה הנחיצות שלה. ביצוע קיצוץ בפנסיות הענק של עובדי המגזר הציבורי בכל הארץ ובמיוחד בדרגים הבכירים (15,000 ש' ומעלה פנסיות חודשיות),
  ביטול עשרות תקנים בכירים במנהלות מיותרות, 2030, 3050 וכו', איחוד אגפים בעירייה וביטול כפילויות ובדיקת נחיצות של כל עובד מבין 4,500 עובדי העירייה ובמיוחד בתפקידים הבכירים שזוללים 250 מליון שקל שכר בכירים.
  מאותה נקודה שזה יתבצע יתברר שיש לעיר מאות מליוני שקלים להשקיע בפיתוח, בבנייה, בשיקום, בהחזר הלוואות. ברגע שהמשקולת שנקראת הוצאות שכר בכירים וגמלאים תקטן מעל תקציב העיר, נהיה עיר עשירה שיש לה כסף להשקיע בשירות לתושב, בהקמת מבני ציבור מפוארים, בשיפוץ טיילות בלי צורך בתורמים, אפילו בהגדלת תקציבי רווחה וחברה.
  הכל מתחיל מהסעיפים הכבדים ביותר בהם איש לא מעז לגוע – גיבורי גדולה ראש העיר, אבל ועד העובדים של העירייה מהלך עליה אימים. אי לכך, מה שדרוש זה פיזור המועצה וראש העיר ומינוי מועצה קרואה וניהול מקצועי.
  יש רואה חשבון במועצה, רו"ח אלי בו דיין, נשמע מבין עניין ויודע לקרוא דו"חות שכר. אפשר למנותו לראש העיר בפועל למשך שנה עד הבחירות לצורך רפורמה כלכלית דחופה בתקציב העיר.
  אם מועצת השינוי תתקפל ותעביר שוב תקציב מנופח ומופרך המבוסס על תקציבי פיתוח שהופכים לשוטף ושכר, כמו בעידן יונה יהב ההרסני שהשאיר אותנו עם גרעון ענק והעיקר שתל פרחים ברחובות.. זה יהיה אסון באמת והעיר תיפול הלאה.

  • אתה מרבה להתעסק עם יונה יהב, שלא קבר את העיר אלא להיפך, הפך אותה על פניה ולא הותיר לקליש מה לעשות…. יונה קיבל כפר והפך אותה למקום אחר, וחבל שהופרע בעשיה בידי חובבנים ברברנים ושאר מלהגים חסרי כישורים ויכולת שאמנו ם פיטפוטם.
   חפש בסרטמ של סטנלי קובריק Metal jacket את הקטע בו נאמר המשפט הנצחי:
   You talk the talk, yoy'll never walk thr walk
   המאמר מבאר את מה שכולנו מבינים ורואים:
   1 הציבור טיפש ותי המאמין לכל דבר.
   2. אין לקליש וחבורתה את הכישורים לנהל מועצה ועיר.
   3. צריך ניסיון מוכח הקודם לניהול עיר, ובפרט הכרות טובה עם משרגי ואגפי תקצוה, כמו כם ועדות תכנון ואישור פרויקטים.
   4. מי שמתעבק בפרטים דוליים ואינו סומך על איש – שינהל מכולת ולא עיר.
   5. פטפטת ועצות לרוב מועילות לאיאות וההבל הפה. מעשים נועדים למי היודע עדות.

 7. אין מילים יפות יותר לתאר את המצב שנמצאת חיפה, סביר להניח שהשתמשת בביטויים עדינים כדי לא לפגוע , (על אף שדבר לא מזיז לה) למרות מילותיך היפות אפשר בהחלט להבין מה הולך פה… מה שלא ברור זה, איך הגענו למצב של סרט אימה שכזה?.
  מחכה לחלק 2 ….

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

חיפה גבר כבן 70 נמשה מהמים ללא הכרה

מאיחוד הצלה נמסר לחי פה: צוותי הרפואה של איחוד הצלה בהחייאה בדקות אלו על גבר כבן 70 שנמשה מהמים ללא הכרה בחוף הכרמל בחיפה....

קרית אתא: בת שנתיים במצב בינוני לאחר שטבעה

מאיחוד הצלה הצלה נמסר לחי פה: צוותי הרפואה של איחוד הצלה העניקו סיוע לילדה (כבת שנתיים) שנמשתה מהבריכה בחצר ביתה ברחוב זלמן שניאור בקרית...

קייטנת אנגלית קטנה ומיוחדת בחיפה – לגילאי 5-12 • קיץ 2024

פעילות של כיף הנאה ולימוד אנגלית: 21/07-08/08/24 • 15 ימי קייטנה 11-15/08/24 אופציה לשבוע נוסף לפרטים והרשמה – שוש קולין: 04-8364464, 052-3324117 קייטנת אנגלית מיוחדת במינה צוות מדריכים...

אלפי מאמינים צועדים בתהלוכת "מריה הקדושה" בחיפה • פקקי תנועה ענקיים

בתהלוכת ה-105 שנים ל"מריה הקדושה" בחיפה, שבצל אירועי המלחמה והוראות פיקוד העורף נדחתה לאחרונה מלפני חודשיים, נוטלים חלק אלפי מאמינים מהעדה הנוצרית שהגיעו מכל...

כריכים מיוחדים ליום הפיקניק הבין לאומי

עטפו טעמים ושמחה לסלסלה שלכם עם מתכוני כריכים מעוררי השראה ליום הפיקניק הבין-לאומי! בין פיתה מלאה בטעמים, לחם גזר ניחוחי ולחם שיבולת שועל מפתה,...