קורמורנים מתבססים במורדות הקישון • צפו שקורומורנים בשידור חי

קורומורנים במורדות הקישון (צילום: רשות נחל הקישון)

מושבת הקורמורנים גדלה ומתבססת בקישון

נתוני הספירה הארצית מעלים כי בקישון נמצאים 2,484 פרטים של המין קורמורן גדול ומושבת לינת הקורמורנים במורד הנחל היא בין הגדולות והמשמעותיות בארץ.

גם השנה, בתחילת ינואר, בוצעה ספירה ארצית של הקורמורן הגדול באתרים שונים בארץ, בתוכם אתר הלינה על שדרת עצי האקליפטוס בגדת הקישון, באזור גשר ההסתדרות בחיפה.

עם אור ראשון

הספירה נעשית עם אור ראשון, כאשר העופות ממריאים מעצי האקליפטוס לתור אחר מזון, כל פרט שמתעופף נספר. באתר הלינה בנחל נספרו 2,484 קורמורנים, המהווים קרוב ל-20% מכלל הפרטים שנספרו השנה בארץ.

קורומורנים במורדות הקישון (צילום: רשות נחל הקישון)

מגיעים בסתיו ובחורף

את הספירה ביצעו ממונת האקולוגיה ברשות נחל הקישון, מעיין ציון, ממונה הפיקוח ברשות נחל הקישון, אלון בן מאיר וראש תחום סביבה, איתן צנטנר.

קורמורן גדול מגיע לארצנו בתקופת הסתיו והחורף בישראל ונשאר באזורינו עד סוף חודש מרץ-תחילת אפריל.

הקורמורן ניזון מדגים וצד את מזונו בצלילה במים רדודים. מנתוני הספירה הארצית של רשות הטבע והגנים עולה כי השנה חורפים בארץ 14,573 קורמורנים גדולים. מספר זה נמוך בכ-2,000 פרטים משנה שעברה, ובכ-600 מהממוצע בעשור האחרון.

האם לשפעת העופות יש השפעה?

לדברי אנשי המקצוע ברשות הנחל, לא ידוע אם לשפעת העופות קיימת השפעה על הירידה במספרים הארציים. על פי ניתוח המגמות אין שינוי חד בירידה במספר הפרטים לאורך השנים ומהנתונים בשטח נמצאו מספר קורמורנים בודדים מתים בעמק החולה ובעמק המעיינות, אך לא נבדקה אם סיבת התמותה אכן מקורה בשפעת העופות.

קורומורנים במורדות הקישון (צילום: רשות נחל הקישון)

אטרקטיבי לקורמורנים

יש לציין שעל אף הירידה במספרים הארציים, הפרטים שנספרו בקישון השנה גבוה בכ-200 לעומת השנה שעברה, ואתר הלינה בקישון מדורג השנה במקום השני בגודלו! אתר הלינה בקישון נכנס לרשימת אתרי הלינה שנספרים משנת 2007, לאור הימצאות אתר זה אטרקטיבי במיוחד לקורמורנים המתבטא בעושר דגה.

בשנים האחרונות המשרד להגנת הסביבה ורשות נחל הקישון פועלים לשיפור מתמיד באיכויות הקולחים המוזרמים לנחל. קיימת עלייה בעושר בעלי החיים, אשר מייצרת תנאי מחיה מספקים לעופות המים. האוכלוסייה באתר לינה זה גדלה משנה שעברה ומצביעה על ביסוסה באזור.

לראות קורמורנים 24/7

במטרה להנגיש את הטבע לציבור ולחקור את התנהגות הקורמורנים, הציבה השנה רשות נחל הקישון מצלמה המתעדת בשידור חי 24/7, את מושבת הלינה, בשיתוף עם החוקר ד"ר מוטי צ'רטר מאוניברסיטת חיפה ומכון שמיר למחקר. המצלמה מוצבת במתחם בז"ן וניתן לצפות בקורמורנים בשידור חי כל העת.

קורומורנים במושבת הלינה בקישון • צפו


שרון נסים, מנכ"לית רשות נחל הקישון:

בימים אלה פועלת רשות נחל הקישון, להקים פארק צפרות לאומי באזור מלחת הקישון בשיתוף עם הקרן לשטחים פתוחים וקק"ל. הפארק ינגיש לציבור אזור חדש וייחודי, ויזמין את קהל המבקרים לצפות במיני ציפורים שונות השוכנות בנחל, ביניהן הקורמורן הגדול. פארק זה יפותח כחלק מפארק מורד נחל קישון ויצטרף לשרשרת הפארקים הקיימים והמתוכננים להקמה בקישון ויובליו עשור הקרוב.
שרון ניסים מנכ"ל רשות הקישון (צילום: רשות הקישון)
שרון ניסים מנכ"לית רשות הקישון (צילום: רשות הקישון)

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. אבי הראל אמר/ה

  איפה זה גשר ההסתדרות? לא נמצא במפות.

 2. דורון רז אמר/ה

  נא שפרו ההגהה. ע"ע הכותרת, למשל.

 3. מציאות אמר/ה

  כתבות כל כך חובבניות. כאילו כולנו יודעים מה זה קורמורנים.
  בדיחה. פשוט בדיחה אתם.

הגיבו כאן לכתבה