כפר של נתינה בלב העיר • סטודנטים מהדר הכרמל בחיפה למען הקהילה

סטודנטים משכונת הדר פועלים במסגרת פרויקט מרגש למען נזקקים, ועושים זאת מכל הלב!

"כפר הסטודנטים הדר הכרמל" היא תוכנית מלגות המיועדת לסטודנטים המתגוררים בשכונת הדר בחיפה. הסטודנטים מעורבים בקהילת השכונה המגוונת, ותורמים מזמנם ומרצם לטובת תושביה. לקראת החורף ובחגים, למשל, יצאו הסטודנטים לביקורים בביתם של קשישים בודדים תושבי השכונה והעניקו להם מתנות שישמחו את ליבם.

כפר הסטודנטים הדר הוא מיזם שפועל בשיתוף קהילת הדר, מפעל הפיס, תוכנית פר״ח, מכללת ויצו ועיריית חיפה, ומטרתו לדאוג לאנשים שזקוקים לתמיכה חברתית, לסיוע בצמצום פערים חברתיים בשכונה ובקידום את התפתחותה ושגשוגה, דרך פעילויות ועשייה בתחומים שונים. חלקם הסטודנטים מתמחים בפסיכולוגיה ועבודה סוציאלית. בנוסף לתחומי לימודיהם המשתתפים עוברים סדנאות של פרסום ושיווק, ישיבות עם אחראים על קבוצות קשישים ואירועים אחרים.

כפר הסטודנטים הדר בסיור במדעתק (צילום: יעל א-דור)

לענות על צורכי תושבי השכונה

יעל א-דור, מנהלת התוכנית, מספרת כי כפר הסטודנטים פתח באוקטובר האחרון את שנת הפעילות ה-15 בשכונה, עם 27 סטודנטים המתגוררים בה. התוכנית מתחלקת לפרויקטים בתחומים שונים, כשהסטודנטים יכולים לבחור להשתתף בחונכות אישית, בליווי קשישים וניצולי שואה, הדרכה וליווי במרכז הנוער, בבית הצעירים ובחצר הנשית. 

מנהלת המלגה יעל א-דור (צילום: לייה רוז מגן)

א-דור מספרת:

אנחנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם הרווחה ועם פר"ח ומשתדלים לענות על הצרכים של השכונה, בשילוב עם היכולות והרצונות של הסטודנטים. אנחנו משבצים אותם למסגרות השונות והם מקבלים ליווי צמוד מצוות הכפר, שגם הוא מורכב ממלגאים שכבר בשנה שניה או שלישית בכפר.

"פשוט עושים"

אחת מקבוצות הפרויקט נקראת ״פשוט עושים״. הקבוצה מלווה קשישים ומונה שני צוותים העוסקים בין היתר בביקורים בגני ילדים, בבתי ספר, ביקור בביתם של קשישים בודדים וניצולי שואה, או בסיוע לסטודנטים אחרים המתגוררים בשכונה. 

כחלק מהמעורבות החברתית, מארגנים הסטודנטים פעילויות שונות כדי לשפר ולהעשיר את חייהם של אנשי הגיל השלישי והפנסיונרים המתגוררים בהדר. ראשית, הם יוצרים קשרים עם גופים שונים שיכולים לסייע להם, כמו הרווחה, העירייה, עמותת לב ח״ש ועוד ועובדים יחד עמם כדי לסייע בכל עניין שניתן. כמו כן, המשתתפים מבקרים קשישים באופן רב פעמי, מארחים להם חברה ומעניקים להם מתנות מתוקות ומפנקות.

בימים אלה הם שואפים להקים קבוצת פנסיונרים ולארגן עבורם פעילויות חברתיות, סדנאות ובעיקר ליצור עבורם מסגרת אנושית שתספק להם חיי חברה שכל כך חסרה להם פעמים רבות, ועוד יותר בתקופת הקורונה, בה הריחוק החברתי נכפה על כולם ובמיוחד על בני הגיל השלישי.

פעילות בחגי החורף

בחג החנוכה יצאו כל קבוצות של הכפר לפעילות ערב חנוכה עבור הפנסיונרים המתגוררים בהד. הוקמה מסיבה לקשישים ששמה ״חנוכריסנס״. בחג הרוסי של ראש השנה התקיימה חלוקת מתנות לקשישים רוסים. כמות הסטודנטים מהכפר שהשתתפו בפרויקט לא הייתה מספיקה, לכן הם הכינו טופס הרשמה לפעילות, חילקו אותו ברחובות ופירסמו בפייסבוק.

כתוצאה מהקריאה הזאת, נאספו תרומות מחנויות שונות בשכונה והתאגדו סטודנטים יחד עם מתנדבים. למשל, לבקשה ענו תלמידים מכפר הנוער ברחוב מסדה. כחלק מהמלגה הסטודנטים עוזרים לתלמידי י״א וי״ב מהכפר עם שיעורי בית. הפעם הנערים עזרו לסטודנטים לארוז את הציוד שנאסף.

לשם החלוקה נעזרו ברווחה כדי לקבל מהם רשימה של אלה שנזקקים לסיוע בשכונה. כל הביקורים היו אצל אנשים שזכו לביקור גם בשנים קודמות, לפי רשימות הרווחה, אך חלקם הביעו הסתייגות השנה בשל חששם מהתפשטות הקורונה וויתרו בצער רב על הביקור הפיזי.

במסגרת הפרויקט התחלקו הסטודנטים והמתנדבים לזוגות וכך הגיעו לביתם של הקשישים. חלקם היו רוסים וחלקם ישראלים. הנהלת המלגה השתדלה לסדר את הזוגות כך שכל אחד יהיה גם סטודנט או מתנדב שמדבר רוסית מסיבה שרוב הפנסיונרים דיברו רק רוסית. 

חלוקת מתנות בחנכריסמס (צילום: יאנה וורונקובה)

יאנה וורונקובה, סטודנטית במכללת ויצו לתקשורת חזותית, הכירה את ליאל, שותפתה לביקור, רק כאשר הגיעו לביתה של הקשישה איתה נפגשו. ליאל המתנדבת הגיע ממרכז הארץ למען המטרה הזו, כששמעה על המיזם חשה רצון גדול לקחת בו חלק.

יאנה וורונקובה על הביקור:

ביקרנו קשישה בת 90 שחיה לבדה ללא תמיכה של משפחה וחברים, היא לבד בארץ ומתקשה ללכת. במסגרת הביקור הענקנו לה מתנה מתוקה ותשומת לב, אירחנו לה חברה והחשנו כי ביקורנו שימח אותה מאוד.
יאנה וליאל בביקור (צילום: יאנה וורונקובה)

יאנה ושותפיה לפעילות כבר קיבלו מספר שיחות טלפון מהנתרמים, שהודו להם בהתרגשות על הביקורים החמים ומשמחים.

הפרויקט הבא – "הזיכרונות והסיפור של חיי"

במקביל לחלוקת המתנות הכינה יאנה פלאיירים שמטרתם להזמין קשישים לפעילות הבאה שמארגנים הסטודנטים. הפלאיירים מיועדים ליצירת קשר עמה ועם סטודנטים נוספים בעת הצורך. כמו כן, וכן למזמינים את הנתרמים להשתתף בפרויקט הבא, ״הזיכרונות והסיפור של חיי״, שנמצא כעת בתהליכי התהוות ובמסגרתו יכירו הקשישים זה את זו, ייצרו קשרים וחברויות ויעסקו בפעילויות מגוונות, כמו ציור, שיחות בנושאים שונים, קריאת ספרים ותחביבים נוספים.

דוברי רוסית בני הגיל השלישי המתגוררים בהדר – מוזמנים ליצור קשר ולהשתתף!

הפגישות יתקיימו החל מחודש פברואר ב״מועדון הדר״, רחוב ירושלים 29.
המפגש הראשון בפרויקט ״הזיכרונות והסיפורים של חיי״ יועבר בשפה הרוסית ויתקיים בת-1/2/22 בין השעות 16:30-18:00.

הפלאייר שהגינה יאנה – כפר הסטודנטים הדר

ההשתתפות ללא תשלום ובהרשמה מראש – בני הגיל השלישי משכונת הדר ודוברי רוסית ב- מוזמנים בשמחה!

לפרטים נוספים ולהרשמה, התקשרו ליאנה וורונקובה – מארגנת הפרויקט
טל' – 0533202511

הגיבו כאן לכתבה