נותנים מעצמם ומעבר: הכירו את משפחת אבוטבול • מסתבר שיש אנשים עם לב מזהב

משפחת אבוטבול, ובראשם אב המשפחה שלומי, החליטו שהם מקדישים את חייהם לעזרה לנזקקים. אתם חייבים להכיר אותם

שלומי אבוטבול מתגורר בקריית ביאליק, בן 50, מגדיר את עצמו אדם ביתי ומאמין. מבחינתו, יש לו כל מה שאדם צריך, דבר לא חסר לו.

לפני כ-8 שנים התבשר אבוטבול כי חלה בסרטן. בעקבות כך מצא את עצמו מאושפז בבית החולים במשך שנה. הוא עבר מסע קשה עם המחלה שטלטל את עולמו ולמזלו, החלים בסופו של דבר. כשהשתחרר מבית החולים החליט שלומי כי מעתה יתחיל לעזור לאנשים בכל דרך ויסייע לנזקקים לאנשים שסובלים ממחסור וזקוקים לתמיכה בשל בעיות בריאותיות או כספיות. החליט ועשה. למעשה, כך הוא עושה מאז ועד היום ואינו מתכוון לחדול מכך. תרומות וסיוע לנזקקים תהם עיסוקו העיקרי וכל משפחתו מגויסת למטרה זו.

ההתחלה

יום אחד שוטט שלומי בפייסבוק ונתקל בפוסט על הומלס בן 60 מבת ים בשם שמואל, שמתגורר באוהל בחוף הים וזקוק לעזרה. שלומי פנה למשרד הרווחה, אך מבלי להמתין, כבר נסע לבת ים ואסף את שמואל לביתו, דאג לכל מחסורו וטיפל בו במשך 3 חודשים(!) שלומי דאג לשמואל לדיור לעבודה, לטיפולי שיניים – טיפל בכל צרכיו מ-א' ועד ת'.

משפחת אבוטבול מתגוררת בבית גדול שיש בו גם יחידת דיור שמיועדת לשכירות, אך המשפחה החליטה להעניקה לשמואל, לממן עבורו את החשמל, הבגדים והאוכל, כפתרון זמני, עד שישתקם.

שלומי אבוטבול (צילום: עמוד הפייסבוק של שלומי אבוטבול)

להרחיב את מעגל העזרה

במהלך השנים אספה משפחת אבוטבול חסרי בית נוספים וסייעה להם להשתקם. לפני כשנה הם פגשו זוג שמצא את עצמו באוהל בחוף קריית חיים. באותו הלילה שלומי דאג להם לדיור. היום הם כבר לא הומלסים: הם שוכרים דירה, מנהלים חיים עצמאיים ומסודרים עם מקומות עבודה. אבוטבול גם פנה למשרד הרווחה שדאג לסייע להם.

לפני כחצי שנה נתקלו בחסר בית בקריית ים. שלומי פרסם אודות מצבו של האיש בפייסבוק, כמו שהוא עושה פעמים רבות. הוא מסביר כי מטרת הפרסום ברשתות היא ליצור שיתופים ובכך להעלות את המודעות למצבם של אלה שזקוקים לעזרה בקרב כמה שיותר אנשים. כשיש הרבה שיתופים, עוד ועוד אנשים מצטרפים ומתגייסים לעזור, ומעגל הסיוע מתרחב.

שלומי אבוטבול ובנו (צילום: עמוד הפייסבוק של שלומי אבוטבול)

כל המשפחה בעניין

אבוטבול מספר לחי פה:

כולנו מגויסים: אשתי, אני ו-5 הילדים שלנו, כל המשפחה בתוך זה. בכל זמן שצריך, אנחנו מבצעים ביחד חלוקות מזון, אנחנו הולכים לבתי חולים בכל חנוכה ופורים, מנהריה עד טירת כרמל, מחלקים מארזים, מצעים, שמיכות, תפילין לבר מצוות, פלאפונים למי שצריך, ועוד מלא דברים. את כל הדברים הללו אנחנו עושים באופן קבוע כבר 8 שנים.
שלומי וריקי אבוטבול (צילום: עמוד הפייסבוק של שלומי אבוטבול)

עשרות הודעות ביום

בטלפון של אבוטבול שמורה רשימה של כ-150 נתרמים קבועים, שמקבלים ממנו עזרה כבר 8 שנים ברציפות. בנוסף לכך, מתקבלות אצלו 20-30 הודעות בכל יום בנוגע לעוד ועוד אנשים הזקוקים לעזרה וכן עשרות הודעות דרך הרשתות החברתיות. מעבר לכך, שומר אבוטבול על קשר קבוע עם משרד הרווחה כדי לעזור לאלה שזקוקים לכך בצורה הטובה והמקיפה ביותר.

אבוטבול כמובן לא יכול לעזור לכולם כל הזמן, הוא מספר שתמיד ישתדל לבחור את אלה שזקוקים לעזרה במידה המשמעותית ביותר, עד כמה שניתן.

שלומי אבוטבול ובנו (צילום: עמוד הפייסבוק של שלומי אבוטבול)

שלומי ממשיך:

אנחנו לא עמותה ותורמים להומלסים, נזקקים, חד-הוריות, ניצולי שואה ואחרים. עמותות בדרך כלל מתמחות בתחום מסוים, יש קבוצות שעוזרות לחולי סרטן, קבוצות שתומכות בניצולי שואה וכו'. אנחנו לא עמותה. כל מי שפונה אלינו אנחנו משתדלים לעזור.

התורמים שמאחורי הקלעים

שלומי ומשפחתו עושים מסיבות כל חנוכה עם כיבוד וזמרים. החורף הם חילקו 300 שמיכות. בשבוע שעבר חולקו 700 חבילות קורנפלקס. הם נעזרים בתורמים דרך הפייסבוק. איך זה עובד? שלומי מעלה בקבוצה שלו הודעה: ״חברים, חג החנוכה מתקרב, מי רוצה להשתתף בתרומות?״ כל אחת משתתף באופן שהוא יכול. כל תרומה עוזרת והרבה מאוד קורה בזכות התורמים הגדולים מאחורי הקלעים. מעבר לדברים הקבועים ששלומי ומשפחתו אחראים עליהם.

תרומות (צילום: עמוד הפייסבוק של שלומי אבוטבול)

משבר הקורונה הערים קשיים נוספים

אבוטבול על תקופת הקורונה:

בתקופת הקורונה והסגרים מצב התורמים ירד מאוד. אנשים הרוויחו פחות ובמקביל מספר הנזקקים עלה. למי שהיה קשה עוד קודם- נהיה קשה עוד יותר. כמובן שעזרתי לכל מי שנזקק ככל שיכולתי.

עריסה לאחות הקטנה

אחד הפרויקטים האחרונים של אבוטבול הוא סיפור עצוב במיוחד. לפני מספר ימים, בשעות הלילה, קיבל שלומי פנייה מזוג הורים לילד חולה סרטן ולתינוקת, עם בקשה לתרום להם עריסה. הן של רופאים לגבי הילד היה טרגי: נשארו כמה ימים לחייו. הוריו רצו לשהות במחיצת ילדם הגוסס בבית החולים, אך לא היתה להם עריסה כדי שיוכלו לקחת עימם את התינוקת לבית החולים. במצוקתם פנו ההורים לאבוטבול בשעות הלילה, וכבר בבוקר למחרת קיבלו ממנו עריסה חדשה לגמרי.

לאנשים עם מוגבלויות (צילום: עמוד הפייסבוק של שלומי אבוטבול)

טיולים לאנשים עם מוגבלויות

אשתו של שלומי, ריקי אבוטבול, מארגנת טיולים בכל הארץ לקשישים ולאנשים עם מוגבלויות שכמעט אינם יוצאים מהבית. רק לאחרונה ליוותה ריקי קבוצת כזו בטיול לאילת.

תוכניות לעתיד

משפחת אבוטבול מתכננת להמשיך ככל שתוכל ואף להתרחב ולהפיץ את מעגלי התרומה והעזרה, כך כמה שיותר אנשים נזקקים ייתרמו ויקבלו סיוע. כל זאת הם עושים ללא כל תמיכה או עזרה מסודרת מארגונים כלשהם, ופועלים מתוך רצון עמוק לעזור לאחרים וטוב לב.

כל אחד יכול לעזור

לתרומות והצטרפות ניתן לפנות לשלומי אבוטבול
בטלפון: 0547280206 או דרך הפייסבוק

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. רפי רפול - חסון.חיפככה,עיתונאי אמר/ה

    כל הכבוד לפולינה וורנקובה על הכתבה. כתבה טובה.דיווח אמין.שבוע טוב

  2. אא אמר/ה

    מדהימים. המשיכו להביא אור וטוב לנזקקים. שירבו כמותכם בישראל. עלו והצליחו.

הגיבו כאן לכתבה