מחאת תמיכה בחיפה למען “הבית ברחוב חיים”

חיפאים למען הנוער המתגורר ב״הבית ברחוב חיים”:
כנס מחאה ותמיכה
יום ג’ 1.3.2016 בשעה 17:00 מול בית העירייה בחיפה

כולנו_ילדים_של_החיים.JPG

zofim_469.jpgהבית נמצא כיום בתחתית הדר בקירבת השוק, בסביבה קשה הסובלת מהזנחה עמוקה וריכוז של גורמי סיכון המהווים איום לבני ובנות נוער הנמצאים במשבר ומקבלים ״בבית ברחוב חיים״ קורת גג, תמיכה מקצועית וריגשית כדי להתקדם בחייהם.

העמותה המפעילה את המקום מבקשת להעתיק את ההוסטל למבנה בשדרות הנשיא, לשפצו ולהעניק לבני ובנות הנוער סביבה מוגנת ובטוחה יותר.
תהליך ההדברות היה מול עמותת רוטנברג, עמותה פרטית, שרצתה להשכירו להוסטל ״הבית ברחוב חיים״.

אולם ראש העירייה יונה יהב הודיע שהוא מתנגד לכך בתוקף בטענה כי תושבי הכרמל יעשו נגדו מרד וההוסטל יפגע בסביבה בה הוא ישכון.
הוא הציע כי ההוסטל יעבור לקרית אתא, כי לדבריו ״בני הנוער מגיעים משם וכי די לו באוטיסטים והוסטלים אחרים בעירו.״

״הבית ברחוב חיים״ חייב פיתרון מיידי משום שבאפריל הם עוזבים את משכנם הנוכחי.

״הבית ברחוב חיים״ מהווה כתובת זמנית לבני נוער במצבי משבר, המגיעים מאזור הצפון וחיפה, ממגוון מצבים: מבתים מבוססים ועד חסרי-בית, שמסיבה כלשהי אינם יכולים או רוצים להיות בביתם או במסגרת חוץ ביתית חלופית והם חסרי קורת גג. תפקידה של המסגרת לסייע במניעת הידרדרות של נערים ונערות אלה ולתת להם “פסק זמן” להתארגנות ראשונית.
בני ובנות הנוער הנמצאים ב״בית ברחוב חיים״ נמצאים בפיקוח וקשר הדוק עם צוות ההדרכה כדי לאפשר להם התנתקות מגורמי לחץ חיצוניים ויכולת להתמקד בבניית עוצמתם הרגשית והאישית להמשך חייהם ומציאת פיתרון למצבי משבר אליהם נקלעו.

כיום שוכן הבית בהדר תחתון, באזור שאינו בטוח לבנות ובני הנוער המתגוררים בו. לאחרונה נמצא מבנה ראוי בקירבת מרכז הכרמל ואף גויסו תקציבים לצורך שיפוץ המבנה, אך כפי שפורסם, יונה יהב מתנגד בתוקף למהלך למרות שמדובר במבנה של גורם פרטי המוכן להשכיר אותו לעמתה המפעילה את הבית ברחוב חיים. הוא הציע כי ההוסטל יעבור לקרית אתא כי לדבריו בני הנוער מגיעים משם וכי די לו באוטיסטים והוסטלים אחרים בעירו. לדבריו של יהבֿ, תושבי הכרמל יקימו מרד כי הם מתנגדים להוסטל כזה באזור מגוריהם.

תושבים מאזור מרכז הכרמל נדהמו לשמוע כי יונה יהב מציג אותם באופן גורף ללא התייעצות עימם, כמי שיעשו מרד בגלל מיקום ההוסטל במקום. התושבים עימם שוחחנו אמרו כי הם אינם נגד בני הנוער בהוסטל ולבטח לא נגד מי שנמצא במצוקה ומבקש מקום בטוח בו אפשר לאסוף כוחות ולהמשיך בחיים פוריים ויוצרים. התושבים הוסיפו ואמרו כי כהורים לבני נוער וילדים הם מכירים מקרוב מצבי משבר שונים ואינם רואים בבני נוער במשבר המקבלים סיוע מקצועי ונדרש, איום על איכות חייהם. הם מקבלים את בני ובנות הנוער בשמחה ואהבה ורואים בכך חלק מהיותם קהילה אנושית נאורה בה מתקיימת אחריות הדדית. רבים מהתושבים מתנדבים במסגרות שונות ורואים בתרומה לקהילה ערך עליון.

דבריו של יהב עוררו סערה תקשורתית גדולה כאשר הועלו בהקלטה של ח״כ מרב בן ארי, יו”ר וועדת המשנה לצעירים וצעירות חסרי בית בישראל, הפועלת מול יהב כבר כחצי שנה כדי לקדם את הנושא. בן ארי סיפרה כי היא עצמה מתגוררת מעל הוסטל דומה ברחוב באזל היוקרתי בתל אביב וגאה על כך שבני הנוער זוכים למקום מוגן ואיכותי. לדבריה ההוסטל אף גרם לכך שתושבים רבים התגייסו עבור בני הנוער ויצרו מערך תמיכה נפלא ממנו נהנים כולם. ח״כ הכנסת תגיע לארוע התמיכה והמחאה שיתקיים ביום שלישי הקרוב ותנאם בו. לגינוי דבריו של יהב הצטרפו גם ח״כ קארין אלהרר מסיעת יש עתיד, המשמרת הצעיר של מפלגת העבודה בחיפה ושר הרווחה חיים כ״ץ שגינה במילים חריפות את התבטאויותיו וגישתו של יונה יהב.

ארוע המחאה והתמיכה יתקיים ביום ג הקרוב, 1.3.2016 בשעה 17:00 מול בית העירייה תחת האמירה: אנחנו תושבי ותושבות חיפה מאמינים כי הבית ברחוב חיים אינו מפגע סביבתי ונערי ונערות הבית אינם בבחינת נטל על תושבי הכרמל. הניסיון למנוע זאת כמו גם אמירות שמרמזות כי אין מקום לנוער הזה בחיפה הוא ניסיון נבזי ומעליב של יהב לשרטט גבול המבחין בין אנשים הראויים לשהות במרחבים מסוימים לבין כאלו שלא ובכל מקרה, אין לתפיסה כזאת מקום בחיפה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.