דיון סוער בכנסת – ליצמן: "לא אהסס לסגור מפעלים אם צריך"

שר הבריאות יעקב ליצמן, התחייב לא להסתיר שום מידע מהציבור והדגיש כי לא יהסס לסגור מפעלים אם יהיה צורך בכך, בדיון שהתנהל הבוקר (ב') בועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בעקבות ממצאי המחקר האפידמיולוגי המדאיג בעניין זיהום האוויר במפרץ חיפה.

003-_ועדת_הפנים.JPG

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת (צילום מסך)

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת דנה הבוקר (ב') בממצאי המחקר האפידמיולוגי המדאיג בעניין זיהום האוויר במפרץ חיפה שנחשף בערוץ 2 וממנו עולה, כי ישנה תחלואה חריגה מאד בכל השכונות העוטפות את המפעלים הפטרוכימיים, ופגיעה בהיקף הראש של התינוקות בחיפה.

IMG_4020[1].JPGבמהלך הדיון הועלו שאלות רבות ונוקבות לגבי המחקר, מי הזמין אותו, מי ממן אותו ומדוע מלכתחילה לא הוזמן ע"י משרד הבריאות במיוחד לאור הנתונים המדאיגים שפורסמו בעבר על תחלואה חריגה במפרץ חיפה. השר ליצמן, ענה ללא היסוס ולא הסתיר כי המחקר הוזמן ע"י בז"ן ואיגוד ערים חיפה, אך ציין כי מאז ההדלפות משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה לוקחים אחריות על המחקר ועל הועדה שמלווה את המחקר והדגיש, כי לא יסתיר שום מידע מהציבור ואם יהיה צורך לסגור מפעלים הוא יעשה זאת.
גרוטו.JPGפרופ' איתמר גרוטו, אשש כי אכן יש תחלואה עודפת בחיפה של אסטמה, לב וסרטן אך הדגיש, כי אין הבדל בין היקף הראש של תינוקות בחיפה לבין היקף הראש של תינוקות בשאר ערי הארץ וזאת לאחר שעבר על הנתונים בשבוע שעבר. לדבריו, גם אין הבדלים אפילו ברמה של שכונות בתוך חיפה למעט כמה רחובות שבהן יש הבדל של מלמטר עד שניים בהיקף הראש שכלל וכלל אינו משמעותי.

"לא רוצים לגדל דור פגום זה לא יקרה, ואם זה נכון אנחנו נסגור את כל התעשייה"

אבי_גבאי.JPGהשר להגנת הסביבה אבי גבאי, חזר ואמר כי בחיפה יש זיהום הרבה יותר מבכל עיר אחרת. "גם אני הזדעזעתי כששמעתי שהיקף הראש של תינוקות בחיפה הוא יותר קטן מבשאר הארץ. אנחנו לא רוצים לגדל דור פגום זה לא יקרה, ואם זה נכון אנחנו נסגור את כל התעשייה", אמר גבאי.

"הממשלה מודה כי בחיפה יש עודף תחלואה וזיהום אוויר ועל מנת לתקן זאת יצאנו בתוכנית הלאומית לצמצום זיהום האוויר במפרץ חיפה. במסגרת התוכנית המפעלים חייבים לצמצם את אחוז הפליטות והמפעלים שלא יעמדו בדרישות ייסגרו. לא תהיה שום הרחבה אם הפליטות לא ירדו זה פשוט לא יקרה. אנחנו מקדמים את תוכנית קרקעות הצפון ומטפלים במכלי הדלק בקריית חיים. אנחנו מחליפים את המיכלים הישנים מלפני מאות שנים למיכלים יותר בטוחים והם יורחקו למרחק 800 מטר מהבתים במקום 50 מטר", אמר גבאי ושאל, "איך תוכנית כזו מרעה את מצב התושבים?".
עוד הוסיף, "פיתוח הנמל זו החלטה שהתקבלה ואני לא יכול לבטל, אבל השקיעו בסקרי איכות סביבה 35 מיליון דולר. תקצבנו משאיות על גז ולאגד 30 אוטובוסים על גז, דברים שמעולם לא נעשו".

"אנשים מפחדים להתקלח כי כל האדמה נגועה בזיהום"

ח"כ ירון מזוז תושב הקריות: "אנחנו לא צריכים את המחקרים האלה בשביל לדעת אם יש תחלואה עודפת באזור חיפה והקריות. אני חי שם, אנשים מפחדים להתקלח כי כל האדמה נגועה בזיהום וכל יום משתתף בהלוויה של אדם שנפטר מסרטן". מזוז, תקף את יו"ר איגוד ערים חיפה, עופר דרסלר, וראש עיריית חיפה ושאל מה עשיתם משנת 2003? במיוחד לאור פרסומי התחלואה שהתחילו בשנת 2007 "לא בושה להגיד נכשלתי ולהחזיר את המפתחות" אמר לדרסלר ושיבח את עבודת השר ליצמן והשר גבאי.

"במשך שנים מישהו נרדם בשמירה, ומישהו הרדים בשמירה"

התמונה_באדיבות_של_דף_מקי.jpgח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית של הכנסת, תקף את השאננות ביחס למפרץ חיפה ואמר: "לא רק מחקר עצמאי, אלא גם נתונים רשמיים של מדינת ישראל מלמדים על עלייה דרמטית בתחלואת סרטן ובמחלות אסתמה באזור מפרץ חיפה. לפי נתונים רשמיים של המשרד להגנת הסביבה, יש מציאות דרמטית של זיהום מתעשייה באזור חיפה: נפלטים שם פי 6 יותר חומרים מסרטנים מאשר במחוז השני שאחרי מחוז חיפה. במשך שנים מישהו נרדם בשמירה, והיה גם מישהו שהרדים בשמירה. אמרו לנו יותר מדי פעמיים ש-'הכל בסדר', אבל הכל לא היה בסדר".

"מה שנחוץ זה ליישם במציאות את מסקנות ועדת-המשנה לענייני תכנון וסביבה במפרץ חיפה, שאושרו בישיבה של ועדת הפנים של הכנסת ביולי 2014. אל הישיבה הגיעו נציגי הממשלה וראשי רשויות מקומיות, ואמרו שמסקנות ועדת-המשנה מהוות מפת דרכים. אבל בפועל, מהלכים שהמסקנות הציעו להתנגד להם – למשל, הרחבת בתי הזיקוק והתעשיות הפטרוכימיות – ממשיכים להיות מקודמים".

ח"כ רויטל סויד: "חד משמעית יש תחלואה עודפת במטרופולין חיפה. היום יש אנשים שגרים בנקודות חמות, ועל אף שיודעים, לא חושפים מהם המוקדים החמים. המעט שאפשר לעשות – שידעו. איך יכול להיות שמסתירים מהציבור?"

"רוצים לדעת את האמת"

ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי: "אנחנו רוצים לדעת את האמת. האם הראשים הקטנים חזרו לגודלם הטבעי? הממשלה קידמה תוכנית, אבל רק חיפה שותפה. צריך לתקצב עוד רשויות. למה יושבים רק עם עיריית חיפה? יש לנו תוכניות משלנו".

השר להגנת הסביבה אבי גבאי השיב לדוקורסקי: "קולגה שלך בקריית מוצקין מסרב לשים נקודת ניטור. יש מפעלים שבשנה האחרונה לא עמדו במדדים ונסגרו, כמו אלקו שעובר לדרום".

דודי_אמסלם_ועדת_פנים.jpgח"כ דודי אמסלם יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "ועדת הפנים והגנת הסביבה מקבלת בסיפוק רב את הצהרת שרי הבריאות והגנת הסביבה שהם לוקחים אחריות מלאה על מחקר זיהום האוויר בחיפה, שכן תמוה שעד כה מימן את המחקר גורם כלכלי בעל אינטרסים", לדבריו: "לב העניין הוא שהמדינה תיקח אחריות על המחקר כדי לוודא שהממצאים לא יהיו מוטים. מה שנעשה עד היום חסר תקדים. אמנם מדובר בצעדים קטנים, אבל שלא ננקטו בעבר. מכיוון שהמחקר לא הסתיים, ניתן להם להשלים את המחקר ובתחילת כנס הקיץ הוועדה תשמע נתונים מדויקים".
אזרחים_למען_הסביבה.jpgמארגון אזרחים למען הסביבהנמסר בתגובה לדיון בוועדת הפנים ובעיקר לסיכום שלו: "מדינת ישראל וגם יו"ר ועדת הפנים מעדיפים מצב של עיניינים כרגיל – נחכה לתוצאות המחקר, במקרה הטוב נצליח לקבור אותו ולהמשיך הלאה, בעיקר להחזיר את השקט למפרץ חיפה, המסלול הזה מוכר לכולנו היטב מכל ה 15 שנים האחרונות. מה שחמור הוא שההתנהלות הזאת גורמת למותם של אלפי תושבים ולמחלות של עוד אלפים אחרים, למחיר אנושי כבד שתושבי מפרץ חיפה [ולא העיר חיפה], משלמים על מזבח כלכלת ישראל".

תחלואה חריגה בחיפה

לא ניתן להגיב