הצביעו בסקר: האם יש ירידה בכמות החזירים ברחובות חיפה?

(חי פה) - עיריית חיפה עושה מאמצים לדילול בירי...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

בגלריית מוחין בחיפה – כשהתותחים רועמים המוזות אינן שותקות

בעיר התחתית בצהרי יום שבת (4.5.24) נפתחה תערוכה אשר...

"זה לא מכרז! אתם מנסים להשתיק ביקורת עיתונאית לגיטימית" • קול קורא לפרסום באתרי תקשורת מקומיים – לא אושר

דוברות עיריית חיפה פרסמה לאחרונה קול קורא לפרסום מטעמה באתרי תקשורת מקומיים. הדיון במועצת העיר עסק בשאלת אופן קיום המכרז והאם נעשית בכלל הערכה מקצועית של "שווי אתר", ותנאי סף כלשהם. הדיון עסק גם בקשר שבין הביקורתיות של האתר לבין הנכונות של עיריית חיפה לפרסם בו.


אלירן טל, ראש אגף הדוברות של עיריית חיפה פתח את הדיון ואמר:
"קיבלנו מחירונים מ-11 אתרים בשלוש שפות ואנו מבקשים את אישור המועצה לבצע מכרז. כאשר נכנסתי לתפקיד, קיבלתי מקודמי בתפקיד הסכמים קיימים, עם רוב האתרים בעיר, כשהם כולם חתומים לתקופה של שנה קדימה, ללא חשיבה כלל. המטרה שלי לפרסם לפי צורך העירייה. הרבה ניגשו לקול הקורא, אשר פרסמנו וקיבלנו מחירונים מהאתרים השונים.

לטענת אלירן טל, התכנון הוא לפרסם ב-4 אתרי חדשות מקומיים גדולים בלבד ולבחור אותם לפי נתוני הטראפיק הנצברים בתוכנת "גוגל אנליטיקס" – נתונים אובייקטיביים לחלוטין, לדבריו, ובהתאם להערכת השווי, לפרסם באתרים הנבחרים בצורה שוויונית, לפי צרכי העירייה ולפי השיקולים המקצועיים של אגף הדוברות.

חברי מועצת העיר אביהו האן וקיריל קארטניק טענו מנגד שאף גורם מקצועי (ובלתי תלוי) לא בדק נתונים שכאלה וכי לא הוגדרו תנאי סף למכרז וכן כי לא הוגשה חוות דעת מקצועית בעת הגשת הקול הקורא ובעת הגשת הנתונים להחלטת מועצת העיר.


פרסום באתרי תקשורת מקומיים – צפו בדיון


"חזיר בר יכול לפתוח אתר חדשות ולקבל על זה כסף?"

חבר המועצה קיריל קארטניק שאל את טל: מה היו תנאי הסף של המכרז?
טל: "כל אתר חיפאי יכול להגיש את המחירון שלו".
"כל אחד?" הקשה קארטניק
"כן, כל אתר חיפאי שפועל בחיפה", השיב טל.
"גם חזיר בר גם יכול לפתוח אתר ולגשת למכרז?"
"על פניו כן", השיב טל…

קיריל קארטניק חבר מועצת העיר (צילום מסך: עיריית חיפה)

"ראיתם שיש ביקורת עיתונאית לגיטימית ואתם מנסים להשתיק אותה"

קיריל: "ראיתם שיש אתרים שמבקרים את העירייה ואת העומדת בראשה, אז שיניתם את כל הנוסחה כך שדובר העירייה יוכל להחליט כל 10 ימים אם לעבוד עם אותם אתרים או לא. אתם בעצם מנסים להשתיק ביקורת עיתונאית לגיטימית פה בעיר בחיפה, אצלינו. ובעצם שאתרי חדשות מקומיים ירגישו את החבל מונח על צווארם. זה מה שאתם עושים פה, אתם לא נותנים פה מקום לתקשורת לגיטימית אמיתית בעיר".

קארטניק המשיך: "יש שם אתרים שאני בכלל לא ראיתי ולא שמעתי עליהם מעולם, מאיפה הבאת אותם? כל אחד יכול להציע ולקבל תשלום מכספי ציבור מבחינתך?"

"מה שעשית זה לא מכרז"

אביהו האן התייחס לדברים ואמר לטל: "לפני שנה ישבנו בוועדת מכרזים ודיברנו על הגדרת תנאי הסף של אתרי תקשורת בעיר, תוך לקיחה בחשבון של הרבה מאוד פרמטרים מקצועיים, כדי שנוכל להגדיר את האתרים הגדולים והרציניים שיש להם החשיפה הגבוהה ביותר, בעיקר בחיפה. הצענו גם תיקח איש מקצוע שיסייע לך בדבר הזה. מה שעשית זה לא מכרז. לא הגדרת את תנאי הסף, לא הגדרת את תנאי הכניסות, את עוצמת החשיפה, לא הגדרת כלום. לקחת לעצמך את הגמישות לבחור אתרים מתוך 10-12 אתרים בחיפה. הבקשה הזו שלך היא מוזרה וככה לא נאשר לך אותה וזה חבל", אמר האן.

אביהו האן, יו"ר הירוקים של חיפה (צילום מסך: עיריית חיפה)

"זו עבודה חובבנית"

"חלק מאלה שהגישו הצעות זה בכלל לא אתרים, ספק אם מישהו בכל מדינת ישראל מכיר אותם בכלל", אמר אביהו האן. "אתה לא יכול לעשות עבודה חובבנית ומצד שני לבקש שנשאיר לך את הגמישות לבחור את האתרים ואת הפרסומים כראות עיניך. מה שעשית זה ברמה כזאת שבאמת, אני אומר לך, אנחנו לא נאשר ולא ראוי שיאושר".

"כשנכנסתי לפני פחות משנתיים, קיבלתי הסכמים קיימים מימי ראש העיר הקודם", אמר טל, "המטרה שלי היא לפרסם לפי צורך. אנחנו נפרסם באתרים כשיש צורך בלבד ולא מדי חודש".

"אין שום רף של 30,000 כניסות!"

כשנשאל טל מה על תנאי הסף לכניסה למכרז, השיב טל שהיה רף מסוים של 30,000 כניסות לפי גוגל אנליטיקס. קארטניק השיב שזה לא נכון ושאין את תנאי הסף הללו. "צריך לבטל את המכרז, לבדוק כמה כניסות יש לכל אתר ולוודא שנבחרים אתרים איכותיים ורציניים". סיכם קארטניק.

"יש כלים ותהליכים ברורים לבחון את אתרי התקשורת. לאתרים שונים עוצמות חשיפה שונות. ולפי זה צריך לבחור אותם. זה לא מכרז נכון וראוי שנעשה בכלים מקצועיים", חידד האן.

"ההחלטה שלכם לא פוגעת בי אלא באתרים החיפאיים", אמר טל בכעס, "אנחנו מפרסמים מיחזור, אירועי ספורט וכו'.

קליש: "זו חציית גבולות מטורפת"

ראש העיר קליש רותם:
"זה לא ניסיון להחליט לדובר ולעבוד במקומו? יש פה חציית גבולות די מטורפת, אני מבינה שהם לא אוהבים את מה שאלירן עושה, אבל… הם רוצים להחליט איפה נפרסם?"

חבר המועצה ניר שובר:
"זה דבר מאוד חשוב. הציבור צריך לדעת מה קורה. כל דבר שקורה בעיר הציבור צריך לדעת. התקציב צריך להיות פי 4 בדוברות. אני רוצה להגיד כרגע מי שעובד באתרים ברדיו חיפה, בידיעות חיפה, בחי פה, הם אנשים חיפאיים ואתם פוגעים בהם. צריך לעבוד עם התקשורת. הציבור צריך לדעת מה קורה".

חבר המועצה אביהו האן
"יש כלים מתאימים על מנת לדרג את האתרים. כל אתר הוא בעל חשיפה ועוצמה אחרת. אם אלירן טל היה עושה מכרז ראוי, עם הכלים הנכונים, אם הוא היה אומר כל אתר כמה חשיפה יש לו – לא הייתה בעיה".

אלירן טל אמר:
"בואו תעבדו במקומי".

קארטניק השיב:
"אולי זה הפתרון".

אלירן טל (צילום מסך: עיריית חיפה)

לא אושר

הנושא עלה להצבעה ולא אושר, כאמור. חברי המועצה אמרו לטל שהם בעד פרסום באתרים מקומיים ומבקשים להגיש מכרז מתוקן. טל השיב שאין בכוונתו לעשות כך. "המשמעות היא שב-2022 לא יהיה פרסום באתרי תקשורת חיפאיים", אמר טל.

תוצאות ההצבעה – המכרז שהכין אלירן טל נפסל על ידי מועצת העיר:

2 בעד • 15 נגד • 2 נמנעים

בתום דיון ארוך ומסקרן, דחתה מועצת העיר את בקשתו של אלירן טל לאישור המכרז של דוברות עיריית חיפה לבחירת אתרי אינטרנט לפרסום עירוני. העילה העיקרית לדחייה היא היעדר ניתוח מקצועי של אתרי החדשות וכן היעדר הכרזה על חלוקת תקציבי הפרסום בקורלציה לשווי האתרים.

תגובת אלירן טל להחלטת מועצת העיר:
"לא אגיש מכרז חדש ומבחינתי לא יהיה פרסום עירוני בשנת 2022 באתרים חיפאים…"

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

7 תגובות

 1. מר רוגר הנכבד מסכים עם חלק מדבריך ולא נשכח איך ראש העיר הקודם דאג לבעלי רדיו חיפה ולא נשכח איך במערכת הבחירות הם השמיצו את המתמודדת דאז קליש ואף זילזלו בה. אז מה הפלא שרדיו חיפה לא הבסטי שלה??? ואגב העיתונות המקומית בכללי לא פרגנה לה מעולם אז אל תתפלא….לא הכל היה כל כך טהור אצל הקודם ואף רחוק מזה

 2. עם כל הכבוד לדובר העיריה אלירן טל (ויש לי כבוד) העירייה לא בבעלותו….. הוא חייב ליידע את הציבור בכל הדרכים העומדות לרשותו. אם נמצא שהמכרז לא היה תקין, הוא חייב במכרז חוזר . תושבי חיפה אינם בני ערובה של הנהלת העירייה אלא המעסיקים שלהם המשלמים את משכורתם. כדאי לזכור זאת ולא להתבלבל או לטעות.
  גילוי נאות : עבדתי 24 שנים בדוברות עיריית חיפה כמ"מ מנהל האגף, תחת ראשי העיר מצנע ויהב.

 3. אלירן טל הדובר שכח מה העקרונות העיתונאיים שהנחו את אלירן טל העיתונאי
  זה באמת עצוב שאנשים שמספרים בכנסי תקשורת שהם עובדים עבור הציבור ליידע בטוב וברע של העיריות
  הופך לגורם עירוני שמנסה דרך תקציבים להשתיק ביקורת לגיטימית ודורש לעוור את עיני הציבור למחדלי העירייה.
  יאללה שימו לנו עוד שלטי "חזיר חיפאי בסביבה"… אחלה פתרון למכת חזירי הבר. ותאיימו על מי שיסקר את המחדל שלא
  תפרסמו אצלנו. לא דיקטטורה בכלל…

 4. מדהים שעובד עירייה מרשה לעצמו להודיע למועצת העיר שלא יכבד את רצונה במכרז תקין. ברור שהעירייה חיבת לפרסם, ברור שההליך המכרזי חייב להיות תקין, ברור שהחלטות המועצה מחייבות את העירייה – ועדיין- פקיד עירייה שמשכורתו משולמת על ידי הציבור, מודיע כי לא יישמע להנחיות המועצה ואם לא יבוצע מה שהוא רוצה- אזי לא יהיה פרסום.
  האם יש לו משהו להסתיר? אולי אין לו יכולת מקצועית להתמודד עם הביקורת? האם מישהו מנחה אותו לפעול כך?
  נראה שכדאי שמשרד הפנים יבדוק את המתרחש- בסופו של דבר מדובר בכספי ציבור.

 5. החוצפה של דובר עירייה לומר לחברי המועצה שהוא לא מתכוון לעשות מכרז לפי מדדים ורוצה גם כל כמה ימים להחליט איפה לפרסם בהתאם למידת התנופה של האתר זאת חציית הגבולות המטורפת גברת קליש. לעירייה יש אתר שלה. גופי רשתות חברתיות ומבני ציבור עם לוחות וכל לוחות המודעות בעיר שייכים לעירייה כלומר היא יכולה לפרסם בחינם.
  ניר שובר רוצה פי 4 תקציבי דוברות.. נייס! זאת אותה סיעה שלהם שבכל הזדמנות קליש וחבורתה אמרו לנו שיהב מבזבז מיליונים לקנות תקשורת ועוד עושה לעצמו שלטי חוצות ענקיים בכל ריבוד רחוב. איך הגלגל מסתובב, מסתובב לו.

 6. כמובן שזה מכרז קנוי רק אתרים שלא כותבים נגד ראשת העיר מפרסמים בהם נקודה

 7. מר טל הנכבד,
  בראש וראשונה פרסמו נא את כל מסכת העבריינות המתרחשת במנהל ההנדסה ובאגף רישוי הבנייה בכל הקשור לחלוקת היתרי בניה מגמתית, תמוהה ובניגוד לחוק !!
  פרסמו נא ברבים את כל מסכת המניפולציות, הדמגוגיה והשקרים המתרחשים בפעילותם של הצוותים המקצועיים של מנהל ההנדסה ואגף רישוי הבניה, הבאים לידי ביטוי במליאת הוועדה המקומית מפיו של מהנדס העיר שמתפקידו לשמור על ניהול תקין של כל הליכי רישוי הבניה, אך פועל הפוך מכך באין מפריע.
  נושאים אלה פורסמו בהרחבה בעיתונות המקומית אף ללא צורך במכרז המפוקפק שלך. לכאורה שכחת שעיריית חיפה כפופה ומחויבת לחוק המכרזים על תקנותיו.
  פרסמו גם כיצד מהלכי עבריינות אלה חומקים בנקל מתחת לרדאר של המחלקה המשפטית הצמודה לוועדה המקומית.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

תאונת עבודה בחיפה: פועל נפל במהלך עבודתו

(חי פה) פועל נפל במהלך עבודתו באזור התעשייה חוף שמן בחיפה. ממד״א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 05:37 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על פועל שנפצע במהלך עבודתו באזור תעשייה חוף שמן...

תאונת דרכים בחיפה: 2 רוכבי אופנוע נפגעו מרכב

(חי פה) - 2 רוכבי אופנוע שנפגעו מרכב בשדרות ההגנה בחיפה ממד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 15:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א...

קריאה להחזרה (ריקול) – שמן זית כתית מעולה "GAVELIR"

הודעה זו היא בנוסף להודעת ריקול קודמת, עליה דיווחנו ב-31/05/24 ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חברת הזית שיווק שמן זית פארק התעשיה קדמת...

"אליפות שבועות", תחרות הטניס הארצית, הגיעה לסיומה

מרכז הטניס והחינוך חיפה אירח את אליפות שבועות לטניס לנוער ע"ש נחום ברק. לראשונה, התחרות התקיימה רק במתכונת זוגות. ביום חמישי 13/06/24 הגיעה לסיומה התחרות...

לילה של אמנות במגדל ארמון בחיפה • 23/06/24

מגדל ארמון המשופץ ייפתח ללילה אחד של מופעים • אירוע חינם לקהל הרחב מגדל ארמון המחודש, מהמבנים האייקונים ביותר בחיפה, יפתח ללילה אחד את חלליו...