אור שחף, מנכ"ל החברה הכלכלית לחיפה, מסכם שנה של עשייה

אור שחף, מנכ"ל החברה הכלכלית לחיפה (צילום: מיכה בריקמן)

ראיון סיכום שנה עם אור שחף, מנכ"ל החברה הכלכלית לחיפה

שנה עמוסה עברה על החברה הכלכלית לחיפה, שנה שבה התגייסה החברה למען העסקים הקטנים בחיפה עם תוכנית חיפה "קש בק", אחרי שנת קורונה מורכבת, שנה שבה החברה השיקה פרויקטים גדולים ומשמעותיים, ביניהם הנחת אבן פינה לשלב ב' בפארק מדעי החיים וההייטק בעיר, שנה שבה רכשה החברה הכלכלית עבור עיריית חיפה את מתחם הספורטן ועוד. רגע לפני שמתחילה שנה חדשה, הצלחנו לשבת עם אור שחף, מנכ"ל החברה הכלכלית, לשיחה, לסכם ולספר לנו מה מתכננת החברה הכלכלית לחיפה ב-2022.

רכישת הספורטן – בריכה עירונית בחיפה

אור, נתחיל בדבר הכי אקטואלי, בימים אלה, עובר מתחם "הספורטן" לניהול החברה הכלכלית אחרי שנתבשרנו לפני כחודשיים שרכשתם את המתחם עבור עיריית חיפה, ולמעשה זו תהיה הבריכה העירונית היחידה בעיר, אחרי שנים שלא היתה. ספר לנו מה אתם מתכננים לעשות?

"ראשית, אני נרגש ושמח לסכם שנה כה משמעותית לחברה הכלכלית. שנה של עשייה נרחבת, פרויקטים משמעותיים והכל למען העסקים בעיר ולטובת תושביה. רכישת בריכת הספורטן היא בשורה חשובה מאוד עבור העיר חיפה. הגיע הזמן שגם בחיפה תהיה בריכה עירונית, ע"פ חזונה של ראש העיר ויו"ר הדירקטוריון של החברה הכלכלית, ד"ר עינת קליש- רותם. אנחנו מתכוונים לעשות כל מאמץ שתושבי העיר ייהנו ממתקן ספורט ברמה הגבוהה ביותר, מודרני וחדשני.

המתחם יעבור שיפוץ וחידוש בחודשים הקרובים, לרווחת המנויים והתושבים, אנחנו מתכוונים להשקיע במהלך החודשים הקרובים עוד כ-3.5 מיליון ₪, כמובן במינימום פגיעה בפעילות השוטפת של המתחם, מתוך התחשבות בכלל המנויים. החברה הכלכלית תעשה כמיטב יכולתה לשמור על המינויים הקיימים ובמקביל להרחיב את פעילות המתחם ולפנות לאוכלוסיית השחיינים וחובבי הספורט בעיר חיפה ובאזור.

אוכלוסיות חדשות מגוונות

כבר בשבוע הבא מתוכנן הפנינג מכירת ב"ספורטן" בימים א'- ה', 2-6.1.22 בין השעות 8:00-18:00, באולם אורן. במסגרת ההפנינג, שילווה בכיבוד, יינתנו הטבות ייחודיות, לרוכשים מנויים, ומחירי מבצע אטרקטיביים, הן ללקוחות קיימים והן ללקוחות חדשים.

אנחנו מעוניינים להביא למתחם אוכלוסיות חדשות, ומגוונות, צעירים ומשפחות שייקחו חלק בפעילויות לא רק בקיץ, שחיינים מקצועיים וקבוצות ספורט ולהרחיב את הפעילויות במתחם. צפויות הפתעות במהלך השנה, אני מבטיח שנחדש ונוסיף מוצרים שלא חשבו עליהם עד כה, במתחם. בנוסף, כמתחם עירוני, אנחנו מתחייבים להיות הכי זולים בעיר, ומאוד תחרותיים למוצרים הדומים שקיימים בחיפה".

אור שחף, מנכ"ל החברה הכלכלית לחיפה (צילום: מיכה בריקמן)

תוכנית "חיפה קש בק"

ספר לנו קצת על תוכנית חיפה "קש בק". אילו נתונים מעניינים עלו עד כה?

"חיפה "קש בק", היא תוכנית הייחודית שיצאה לדרך ב-15 ביוני, ביוזמת "מנהלת 2030" של עיריית חיפה, ונועדה לסייע לעסקים קטנים מקומיים. התכנית, מנוהלת על ידי "החברה הכלכלית חיפה", בשיתוף חברת האשראי "ישראכרט" ואפליקציית "איזי", והיא מסייעת לעסקים הקטנים הפועלים בעיר להרחיב את פעילותם העסקית, על-ידי עידוד התושבים לחזור לקנות בעסקים המקומיים ובכך להניע את כלכלת העיר מחדש.

במסגרת התוכנית, לקוחות הרוכשים באחד ממאות העסקים החיפאיים שנרשמו למיזם, באמצעות כרטיס האשראי מקבוצת "ישראכרט", בסכום מצטבר של 1000 ₪, זוכים להחזר כספי של 50 ₪ ישירות לכרטיס האשראי. לצורך מימון ההחזרים הכספיים הקימה "החברה הכלכלית חיפה" קרן ייעודית, במסגרת של 10 מיליון שקלים, לתקופה של שלוש שנים, אשר תתמוך ותלווה את הפרויקט.

אני גאה להגיד שעד כה מומשו כ-9000!!! קשבקים, כלומר 9000 מחזיקי כרטיסים צברו למעלה מ 1000 ₪ בקניות בעסקים שמשתתפים בתכנית וקיבלו חזרה את הזיכוי.
היקף התרומה של התכנית לכלכלה החיפאית מוערך בלמעלה מ-20 מיליון ₪ (שמגובה במספרים של ישראכרט + הערכות של איזי).

עוד קצת נתונים מעניינים מאפליקציית "איזי": זוהו למעלה מ-230 אלף לקוחות חדשים לעסקים (הרחבת קהל זו נקודה מאוד משמעותית עבור העסקים בימינו)ף נעשו למעלה מ-25 אלף שיחות טלפון מהאפליקציה בלבד לעסקים שבתכנית, כ-50 אלף ניווטים לעסקים בוצעו במהלך התכנית, 233 אלף כניסות לדפי העסקים האינטרנטיים וכ-60 אלף הזמנות משלוחים!"

מחויבים לעסקים חיפאיים

באמת נתונים מאוד מרשימים. מה התוכניות שלכם להמשך?

"אנחנו מחויבים לעסקים החיפאים וממשיכים לפעול לקידום פועלם, ולכן, בשנה הקרובה, מתחייבים להמשיך ולפעול להרחבת הפעילויות ושיתופי הפעולה במסגרת התכנית. כל הפעילות שלנו נותנת עדיפות לעסקים חיפאיים, תוך שימת דגש על חשיפה ודאגה לקידום העסקים החיפאיים, ומתכננים עוד הפתעות בדרך.

השנה נתנו תמיכה גם באופן היקפי לעסקים החיפאיים בפעילויות משלימות והעשרה לעידוד התנועה לעסקים החיפאיים בצורה של יריד מכירות, ערבי עסקים והרצאות העשרה מקצועיות בנושאים שונים, כדוגמת שיווק דיגיטלי, ייעוץ משפטי, כלים ניהוליים וקידום אסטרטגי ועוד, ואנחנו מתכוונים להרחיב את היריעה הזו גם בשנת 2022. רק השבוע אירחנו את דן קריסטל, מומחה למידה והדרכה, פיתוח ארגוני והון אנושי, בהרצאה ממוקדת לעסקים "קטנים", על "ניהול הידע ככלי ניהול אסטרטגי". לחברה הגיעו בעלי עסקים רבים שנהנו מהידע ואספו כלים לעסק הפרטי שלהם".

אור שחף, מנכ"ל החברה הכלכלית לחיפה (צילום: מיכה בריקמן)

אבן פינה בפארק המדע וההייטק

השנה ציינתם אבן דרך משמעותית עבור החברה הכלכלית, הנחת אבן פינה בפרויקט פארק המדע וההייטק בחיפה (שלב ב'). איפה הדברים עומדים ומה מתוכנן להיות בפארק?

"נכון, ביוני השנה הונחה אבל הפינה בפרויקט פארק המדע וההייטק בחיפה (שלב ב'), הממוקם ממש מול אצטדיון סמי עופר. את הפרויקט אנחנו בונים בשותפות מלאה עם קבוצת "מבנה", ואמורים להיות בסה"כ חמישה מבנים בשטח כולל של 85 אלף מ"ר. שלב ב' של הפרויקט יכלול שני בניינים, בנוסף על שלב א' שכבר מאויש כולו, ופועלות בו חברות בינלאומיות בכירות כגון: GE Healthcare, LONZA, BIORAD SONOVA, MindUP מכביטק, מסעדת סינטה בר ועוד.

המשך פרויקט פארק המדע וההייטק (פארק מדעי החיים) בחיפה יביא לאזור חברות בינלאומיות נוספות, שייצרו עבור תושבי חיפה מקומות עבודה משמעותיים ויסייעו בהשארת הצעירים המוכשרים שיש לנו בעיר.

הפארק משתלב באקוסיסטם של חיפה הכולל בתי חולים מובילים, מוסדות אקדמיה מהשורה הראשונה, חברות מכשור רפואי מהגדולות בעולם, יוזמות סטארטאפ ייחודי ועוד.

בימים אלו אנחנו לקראת סיום עבודות החפירה, והמטרה היא שכבר ברבעון הראשון של 2022, נחל בבניית שני הבניינים. בנוסף, אנחנו נמצאים כבר במשא ומתן עם חברות בינלאומיות גדולות, שעתידות לקחת שטחים נרחבים בפרויקט החדש".

אלפי מקומות עבודה חדשים

אתם גם שותפים בפארק מתם, עם חברת גב ים, גם שם היו השנה כמה בשורות משמעותיות, מה אתה יכול לספר לנו על זה?

"נכון, פארק מתם נמצא בשותפות מלאה של חברה גב ים ושלנו, ונחשב לגדול ולוותיק בארץ. במהלך השנה קרו כמה דברים מאוד משמעותיים בפארק. חברת אינטל העולמית הודיעה על הקמת קמפוס היברידי בחיפה בהשקעה של 200 מיליון דולר, שללא ספק יוסיף אלפי מקומות עבודה בעיר! ענקית הטכנולוגיה אפל שכרה 28,000 מטר בעסקת ענק שתגדיל גם היא משמעותית את נפח המשרות בעיר. בסופו של יום, החברה הכלכלית, פועלת להשארת צעירים בעיר, ולמשרות ראויות עבורם".

בהחלט מרשים. אנחנו מברכים את החברה הכלכלית ואותך העומד בראשה, על הפעילות הענפה שאתם עושים עבור העסקים בעיר ועוד תעשו.

הגיבו כאן לכתבה

7 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  כל הכבוד לך ידידי הטוב אור שחף, מנכ"ל החברה הכלכלית לחיפה על ראיון סיכום של השנה שחלפה לנגה כרמי, מנכ"לית אתר חי פה. מרגש,משמח .מעולה.מדהים.אתה, אור, איש מעניין מאוד ואיש נעים הליכות. לילה טוב לכם.

 2. דוד דומב אמר/ה

  שלום
  קבוצה חדשה של פעילים של מנויים של הספורטן לא מקבלת את התנאים החדשים , לכן יש החלטה ובקשה של הפעילים לא לחדש ולא לעשות מנויים עד שיפגשו עם מנהל החברה

 3. האמת, לא הצלחה מזהירה פארק מדעי החיים אמר/ה

  פארק מדעי החיים הוא עוד פספוס נוראי. בנו בנייני 7 קומות, מדוע?? למה לא מגדלי תעסוקה של 20-30 קומות שיכלו להכפיל את שטחי המשרדים במתחם. הרי ממול בונה מת"ם מגדלי משרדים כפולים בגובה – 15 קומות.
  בעצם התכנון של 5 המבנים הקטנים והנמוכים האלו, יצר בזבוז קרקע במיקום אסטרטגי.
  תל אביב ממקסמת את זכויות הבנייה בנכסים שלה, לא ברור למה החברה הכלכלית חיפה לא פועלת באופן דומה.
  ממול, כשגב-ים שולטת בפארק מת"ם, היא מרימה פרויקט כפול בגודל ובמקום ב-10 שנים, שיווקה אותו תוך שנה לחברת אפל.
  רק מראה את גודל הכשלון של פארק מדעי החיים.
  העובדה ש-70% מהשטחים בבנין הראשון בפארק מדעי החיים זה חברות מתוך חיפה שעברו לשם מתוך חיפה, רק מראה על כשלון שיווקי והנסיון להתמקד רק במדעי החיים שהציעו צ'מנסקי בן שחר, למעשה היה כושל.

  1. מציאות אמר/ה

   כל מה שעיריית חיפה עושה הוא כישלון.
   שיפצו 4 שנים את מרכז הכרמל – עזר במשהו? רק יותר פקקים ופחות חניה, ומרכז הכרמל מתתתתת.
   שיפצו את העיר התחתית – יש שם רק ערבים מכל הצפון.
   בנו את נאות פרס – עשו פקקים ליד סמי שאלוהים ישמור.
   אמרו שלא יעלו ארנונה – העלו ועוד איך העלו.
   גמרו את ציר מוריה – יהי זכרו ברוך.

 4. גימלאית אמר/ה

  מאז רכישת הספורטן יש בלגן שלם. הם מוכרים מנויים אבל לא פרסמו מערכת שעות ושמות מדריכים ופעילויות. אין שום יתרון שהעירייה תרכוש ותנהל מועדון ספורט. בפועל פוגעים באלפי מנויים, רבים מהם גימלאים, שהספורטן היה עיסוק מרכזי בשיגרת יומם- עוד קבוצה שנפגעת מפעילות הנהלת העירייה הנוכחית.

 5. חושבים מאד מאד בקטן אמר/ה

  יש חברה עירונית לאצטדיון היא זאת שצריכה לנהל את בריכת הספורטן ואת שאר מתקני הספורט בעיר
  זה ממש לא התפקיד והמשימות של החברה הכלכלית

 6. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  לחיפאי . אור שחף לא איש פוליטקה .אור ,שחף הוא איש מקצוע מבריק. אנחנו מכירים באופן אישי.זה לא יפה לדבר על אור כפי שאתה מתאר כאן. מצפה כי תגיד לא התכוונתי כך לאור שחף.שבת שלום.

הגיבו כאן לכתבה