שפעת העופות – החי בר בחיפה ועין אפק ייסגרו למבקרים • הנחיות משרד הבריאות לציבור

ציפורים רשות הטבע והגנים(צילום: שלומית שביט רשות הטבע והגנים)

חשש מהתפשטות שפעת העופות

כחלק מההתמודדות עם שפעת העופות בעמק החולה, החליטו ברשות הטבע והגנים לסגור את החי בר ושמורת הטבע עין אפק למבקרים, החל ממחר – שישי 31/12/21 ועד יום שלישי 4/1/22.

רעיה שורקי, ממלאת מקום מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "בעקבות ריבוי מקרי שפעת העופות והאיום על עופות הבר בישראל, קיבלנו החלטה לסגור את שמורת הטבע חי בר כרמל ולהאריך את סגירת שמורת הטבע החולה. שמורת הטבע חי בר כרמל הוקמה במטרה לאושש מינים בסכנת הכחדה והשבתם לטבע. בשמורה פועל מזה שנים גרעין רביה לנשרים ועופות דורסים. בשל החשש מכניסת שפעת העופות למתחם החי בר והסכנה המוחשית לפגיעה בעופות ובמאמצי השימור העצומים הנעשים בשמורה החלטתי על סגירת השמורה למבקרים.
אני מקווה שנוכל לפתוח את השמורות למבקרים בהקדם".

"כמו כן קיבלנו החלטה לסגור את שמורת הטבע עין אפק אשר משמרת את נופי המים של ביצות עמק עכו. השמורה מהווה בית גידול לעופות מים רבים לצד אלפי מבקרים ותלמידים שמטיילים בה ונהנים ממסלולי הליכה בין גופי המים. השמורה הוכרזה בשנת 2015 באמנת רמסר (RAMSAR) כשמורה בעלת חשיבות בינלאומית. בשל החשש מהתפשטות שפעת העופות, איתור שקנאי חולה בשמורה והצורך לשמור על בריאות הציבור תיסגר השמורה זמנית לכניסת קהל".

ציפורים רשות הטבע והגנים(צילום: ספיר שמחי רשות הטבע והגנים)

יגאל מילר, אחראי גרעין רבייה בשמורת הטבע חי בר כרמל:

אוכלוסיותיהם של רבים ממיני הדורסים החיים בישראל נפגעו מאוד מאז קום המדינה. הסיבות העיקריות לכך הן ציד והרעלות, אובדן בתי גידול, התחשמלות והפרעה של בני אדם לקינון. בחי-בר כרמל פועל גרעין הרבייה המרכזי של דורסים בישראל. חי-בר כרמל קם כדי לתקן את המצב הזה, ככל האפשר. המטרה העיקרית של חי-בר כרמל היא ליצור גרעיני רבייה של יונקים אוכלי עשב ושל עופות דורסים ולהעניק להם תנאים נאותים לרבייה, קרובים ככל האפשר לאלה שבסביבתם הטבעית. מגרעיני רבייה אלה משיבים את בעלי החיים אל הטבע בישראל.

הימנעו ממגע עם עופות בר ודווחו אם נתקלתם בעופות פגועים או מתים

ברשות הטבע והגנים שבים ומציינים כי ככלל בתקופה זו יש להימנע ממגע עם עופות בר ועם הפרשותיהם ובמקרה ומזהים בשטח מיני עופות פגועים או מתים, יש לדווח על כך מיד למוקד רשות הטבע והגנים שמספרו 3639* או בוואטסאפ https://bit.ly/30lOBDq.

ציפורים רשות הטבע והגנים(צילום: שלומית שביט רשות הטבע והגנים)

הנחיות משרד הבריאות בנוגע לשפעת העופות

הנחיות בריאותיות בעקבות מקרי שפעת העופות במשקי גידול עופות ובעופות בר במספר מוקדים במדינה ובצפון בפרט

בתקופה האחרונה אנו עדים למספר מוקדי התפרצות שפעת העופות בקרב עופות בר וחיות משק. על אף הסיכון הנמוך להדבקה באדם בשפעת העופות, הסיכון למחלה חמורה ואף לתמותה במקרים אלו הינו גבוה.

משרד הבריאות נוקט בכל האמצעים העומדים לרשותו על מנת למנוע תחלואת אדם, לרבות ביצוע חקירות למגעים ומתן טיפול תרופתי מונע במידת הצורך לאחר חשיפה. בנוסף המשרד מקיים שיח פעיל עם משרד החקלאות, רשות הטבע והגנים וכן גופים נוספים, למתן מענה מהיר בכל מידע על התפרצות.

עם זאת חשוב לפעול על פי הנחיות משרד הבריאות והשירותים הווטרינריים של משרד החקלאות, על מנת לצמצם את הסכנה תחלואת אדם.

הציבור נדרש להקפיד על ההנחיות הבאות:

 • אין להתקרב לעופות בר חולים או פצועים. כמו כן, חל איסור מוחלט לגעת ו/או לפנות פגרים של עופות הנמצאים בשטח פתוח. במקרים אלה יש לדווח למוקד משרד החקלאות 6016* (יש להודיע על המצאות בעלי כנף חולים או פגרים).
 • חל איסור מוחלט לצוד בעלי כנף וחיות בר העלולים להיות נגועים בשפעת העופות.
 • אין להיכנס לשמורות הטבע והאתרים הבאים שנסגרו: אגמון החולה ושמורת החולה, אגמון חפר, שמורת חי בר כרמל ושמורת הטבע עין אפק.
 • אם הנכם חוששים שבאתם במגע עם בעל כנף נגוע, יש לפנות באופן מידי ללשכת הבריאות הקרובה למקום מגוריכם לצורך התייעצות בנושא הטיפול המונע.
 • הציבור נדרש להקפיד על רכישה של מוצרי עוף וביצים במקומות מוסדרים בלבד וביצים חתומות בחותמת פיקוח. יש להקפיד על בישול יסודי של ביצים ובשר עוף, שמירה על היגיינה ושטיפת הידיים לאחר מגע עם הבשר או הביצים והפרדה בין המזון מן החי טרם בישולו למזונות אחרים.
הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. ישראל אמר/ה

  שיתחילו לחסן את העופות קיים חיסון יעיל. מה ההתברברות סביב הנושא ?

 2. יהורם אמר/ה

  לא מאמינים לאף מילה של משרד השקרים שקורא לעצמו "משרד הבריאות".

הגיבו כאן לכתבה