שיטה חדשנית לטיפול בפגיעות מוח ע”י הפעלה רב חושית

שיטה חדשנית לטיפול בפגיעות מוח, המבוססת על שילוב של מוסיקה וקצב, שפיתח נגן תופים בעל שם עולמי מיושמת במכון הריפוי בעיסוק של כללית במרכז רפואי לין בחיפה.

003-_השיטה_מיושמת_בלין.jpg

השיטה החדשנית מיושמת בבמרכז הרפואי לין (צילום: דוברות כללית)
מדובר בשיטה חדשנית שהוכחה כמצליחה מאוד בשיקום פגועי מוח בכלל וחולי פרקינסון בפרט, ומיושמת בהרחבה בשבדיה ובארצות שונות באירופה, ומזה כשנתיים מיושמת גם במכון הריפוי בעיסוק של כללית במרכז הרפואי לין. השיטה פותחה על ידי רוני גרדינר, מתופף ג’ז מצליח ומוערך בעולם. שהיה הזר הראשון בשבדיה שקיבל בשנת 2001 את אות הכבוד השבדי היוקרתי “מדלית סט אריק”, על עבודתו ותרומתה הרבה בעזרה לחולי שבץ מוחי.

השיטה מתבססת על הפעלה רב חושית, המערבת את חוש השמיעה, הראיה, החישה והתנועתיות ומשתמשת בקצב ובמוסיקה. כאשר הרעיון שעומד מאחוריה הוא שילוב של הפעלת ידיים, רגליים, קול ומוסיקה, כדי לגרות חלקים שונים במוח. לכל תנועה יש סימן וצליל (מילה), ובמהלך האימון נדרש המטופל לפענח ולבצע במקביל את הסימנים או את הצלילים, עד 18 במספר. באופן זה, ניתנים לאזורים שונים במוח גירויים, בשתי ההמיספרות (חלקי המוח), בו-זמנית.

דבורה יאיר, מרפאה בעיסוק של כללית במכון בחיפה, שהשתלמה ביישום השיטה פורצת הדרך, מציינת, כי בשיטה זו מחזקים את הריכוז, הקואורדינציה, התנועתיות הדו צדדית, האיזון, הזיכרון, דימוי הגוף, המודעות הפיזית, יכולת הדיבור והקריאה, מיומנויות מוטוריות ועוד.

דבורה_יאיר_מרפאה_בעיסוק_-_שיטה_חדשה_לטיפול_בפגיעות_מוח.jpg

דבורה יאיר, מרפאה בעיסוק (צילום: דוברות כללית)
יאיר מסבירה: “כיום ברור לחוקרים כי המוח גמיש וניתן לפתחו על ידי גירויים מתאימים. גישה זו מנוגדת להנחה שהייתה עד לפני שנים לא רבות, לפיה אין ביכולתו של האדם להתמודד עם התנוונות המוח ועליו לקבל את שחיקתו והזדקנותו של המוח כעובדה שאינה ניתנת לשינוי. השיטה החדשה גמישה מאוד ואפשר להתאים אותה לצרכים וליכולות של המטופל. היא ניתנת באימון פרטני, אחד על אחד, או באימון קבוצתי וניתן לבצע אותה בישיבה או בעמידה. בשל הגיוון והקצב, היא גם מלהיבה את המטופל והוא מגייס ככוחות להצליח בה”.

צוות המכון לריפוי בעיסוק: “מדובר בשיטה מלהיבה ומוצלחת, אך אינה מתאימה לכל אחד. אנחנו מפעילים מגוון רחב של שיטות ומסלולי טיפול המותאמים לכל מטופל לאחר שנערך אבחון מעמיק. הטיפול בשיטה זו מהנה מאוד, החיוך עמו יוצאים המטופל והמטפל מהטיפול להמשך הדרך, מעיד רק במקצת על אשר התרחש בין כתלי חדר הטיפולים בריפוי בעיסוק”.

יש לציין , כי שיטה זו היא אחת מתוך מגוון גדול של טיפולים הניתנים במכון לריפוי בעיסוק במרכז רפואי לין ויש להדגיש כי אינה מתאימה לכל מטופל. ההפניה נעשית על ידי רופא משפחה, רופא נוירולוג או רופא גריאטרי.

הגיבו כאן לכתבה