מהי הפרעת אישיות גבולית וכיצד ניתן לטפל בה?

קרדיט תמונה Depositphotos

מהי הפרעת אישיות גבולית? 

בשיתוף בטיפולנט

הפרעת אישיות גבולית היא הפרעת אישיות המשתייכת לאשכול B (הפרעות אישיות המאופיינות בהתנהגות סוערת ובלתי צפויה) אשר מתבטאת באימפולסיביות, קושי בוויסות רגשי ותנודות דרמטיות במצב הרוח. יתר על כן, בקרב אנשים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית ישנו שיעור גבוה של פגיעות עצמיות ומחשבות אובדניות, והם בעלי סיכון גבוה יותר לבצע מעשים אובדניים.  

לצד כל אלו, הפרעת אישיות גבולית מתבטאת גם בקושי בניהול מערכות יחסים יציבות, ואנשים הסובלים מן ההפרעה נוטים להיצמד אל האנשים הקרובים אליהם, ולהגיב בזעם לשינויים שעשויים לעורר בהם תחושת נטישה. מערכות היחסים אשר מנהלים אנשים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית הן לרוב מערכות יחסים סוערות ומלאות תהפוכות. כך, היחס שלהם לאנשים אחרים יכול לנוע באופן חד בין אידיאליזציה (האדרה) לדהוואלוציה (הפחתת ערך). למשל, מעבר חד בין הפגנת הערכה ואהבה רבה, לבין הפגנת זעם וזלזול.

מהם הסימפטומים?

הסימפטומים של הפרעת אישיות גבולית כוללים ניסיון בלתי פוסק להימנע מנטישה (אמתית או מדומיינת), התפרצויות זעם, התנהגות אימפולסיבית, חוסר יציבות רגשי, דפוס של מערכות יחסים בלתי יציבות, תחושת ריקנות ופגיעות עצמיות או נטיות אובדניות. כמו כן, הפרעת אישיות גבולית כוללת דפוסים של דיסוציאציה (מנגנון הגנה בלתי מודע המתאפיין בניתוק של אירועים מציאותיים או תהליכים נפשיים מן החוויה המודעת).

מדוע הפרעת אישיות זו נקראת ״גבולית״?

מקור המונח ״הפרעת אישיות גבולית״ מגיע מן ההנחה אשר הייתה רווחת בעבר, לפיה אנשים הסובלים מהפרעת אישיות זו נמצאים על הגבול בין נוירוזה לפסיכוזה. זאת, לאור התנודות החריפות במצב הרוח אשר מאפיינות את הסובלים מן ההפרעה, לצד התגובות האימפולסיביות, אשר לפעמים בלתי מותאמות לסיטואציה, ועשויות לעורר את הרושם כי האדם חווה פגיעה מסוימת בבוחן המציאות.  

קרדיט תמונה Depositphotos

מהם הגורמים להתפתחות הפרעת אישיות גבולית?

הגורמים להתפתחות הפרעת אישיות גבולית אינם ברורים לחלוטין, וכמו הפרעות נפשיות רבות, נראה כי מדובר באינטראקציה בין תורשה לסביבה. כך, ניכר כי יש להפרעה מרכיב תורשתי חזק, שכן היא נפוצה פי 5 בקרב מי שיש לו קרוב משפחה מדרגה ראשונה אשר סובל מן ההפרעה. לצד זאת, נסיבות החיים הן גורם משמעותי מאוד בהתפתחות ההפרעה, והיא נפוצה יותר בקרב אנשים אשר חוו בילדותם אירועים טראומטיים כמו התעללות או נטישה. יתרה מכך, מוערך כין בין 40% ל-70% מהאנשים המאובחנים עם הפרעת אישיות גבולית חוו התעללות מינית בילדותם.

כיצד ניתן לטפל בהפרעת אישיות גבולית?

אנשים המתמודדים עם הפרעת אישיות גבולית חווים רגשות סוערים, מצוקה וקושי לתפקד ולשמר מערכות יחסים מיטיבות. בעבר, רבים סברו כי לא ניתן לטפל בהפרעת אישיות גבולית, אולם כיום אנו יודעים כי בעזרת טיפול מתאים ומחויבות גבוהה מצד המטופל, ניתן להשיג שיפור משמעותי בסימפטומים, ולחיות חיים מלאים ומספקים.

הקו הראשון בטיפול בהפרעת אישיות גבולית הוא טיפול התנהגותי-דיאלקטי (DBT). הטיפול, אשר נחשב לטיפול היעיל ביותר עבור ההפרעה, משלב פגישות קבוצתיות ושיחות טלפוניות, ומטרתו לסייע למטופלים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית לפתח כישורי ויסות רגשי, ללמוד כישורים חברתיים, ולנהל כעסים וקונפליקטים באופן אדפטיבי. 

אפשרויות טיפול אחרות כוללות טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (אשר מסייע להתמודד עם דפוסי חשיבה מזיקים), טיפול דינמי (אשר מספק מסגרת אמפתית ויציבה, ובמסגרתו המטופל מתבונן על הגורמים המניעים את התנהגותו ורגשותיו) וטיפול תרופתי, אשר ניתן לשלב במקביל לטיפול פסיכולוגי, על מנת לייצב את מצב הרוח ולהתמודד עם תחושות של דיכאון וחרדה.

לסיכום:

הפרעת אישיות גבולית היא הפרעה מורכבת, אשר לעיתים קרובות נטועה באירועי עבר מכאיבים וטראומטיים, ומשפיעה באופן משמעותי על התפקוד היום-יומי ועל הרווחה הנפשית של הסובלים ממנה. אולם, עם טיפול מתאים ומחויבות גבוהה מצד המטופל, ניתן להשיג הקלה בסימפטומים ולשפר באופן משמעותי את איכות החיים.

היכנסו לאתר בטיפולנט למידע נוסף על הפרעת אישית גבולית. למידע כללי על הפרעת אישיות, ההגדרה, הגורמים ואפשרויות הטיפול היכנסו לדף הלקסיקון.

הגיבו כאן לכתבה