חינוך עם ערך מוסף ○ גני חב"ד בחיפה

5 גני חב"ד קיימים בחיפה שנפתחו לפני כ-14 שנה. כעת מקווים בחב"ד להמשיך ולהתרחב, כשהכוונה היא לפתוח גן בשכונת נאות פרס, במורדות הדרומיים של העיר.

"אני מנהלת 5 גנים של חב"ד, שפועלים כבר 14 שנים", אומרת מנהלת הגנים פייגי הכט, "גן אחד במרכז הכרמל, גן שני ברחוב שלוסברג (שפרינצק), עוד שני גנים נמצאים ביציאת אירופה (שפרינצק). הצוות הוא דתי, אבל הילדים הם בעיקר חילוניים והם מקבלים את ערכי חב"ד. יש גם גן בהדר שמיועד לילדים חרדים (גן חובה לבנות)".

גן 'שלהבות חב"ד (צילום: חב"ד)

רוצים לפתוח גן בנאות פרס

"אנחנו מאוד רוצים לפתוח גן נוסף בנאות פרס. העירייה אומרת שאין מבנה. יש לנו כבר מעל 20 הורים שמעוניינים לרשום את הילדים שלהם. אני מרגישה שמנסים לעזור לנו, אבל השכונה מאוד צפופה".

משחקים בחוץ (גני חב"ד)

מתמקדים העוצמות של הילדים

"הגננות שלנו מגיעות מתחושת שליחות, יש אירועים מיוחדים מעבר לפעילות בגן, יש הרבה שיתוף עם ההורים, קשר חם של כל ההורים עם הצוות. כמובן שהצוות נבחר בקפידה ולא קיימת אצלנו בעיה של מחסור בעובדות, שהן תמיד עובדות קבועות.

השיטה החינוכית שלנו מתבססת על התמקדות בחוזקות של כל ילד וילדה והמון העצמה אישית. ילדים היום זקוקים לחום ואהבה, לכן אנחנו פחות מתעסקים בהערות, שלתפיסתנו אינן בונות את האישיות של הילדים, אלא הרבה יותר בחיזוקים ובלהטיל אור על העוצמות.

חינוך לערכים וכבוד

"הורים רוצים את החינוך הדתי. המוטו שלנו זה ואהבת לרעך כמוך וכבד את אביך ואת אימך וזה מדבר להרבה הורים וילדים. אנחנו מברכים על האוכל, יש כבוד להורים, אנחנו מלמדים את הילדים שיש יצר טוב ורע, וצריך להקשיב ליצר הטוב. אצלנו ביום שישי יש אימא ואבא של שבת ומתעסקים בזה הרבה. יש לא מעט ילדים שממשיכים גם אח"כ בחינוך הדתי בבית הספר".

גני חב"ד בחיפה (צילום: חב"ד)

"הגננת היא דמות לחיקוי"

"גם בבית אפשר לראות שהורים מתחילים להדליק נרות שבת. הגננת היא דמות לחיקוי. אנחנו היינו רוצים שיהיה גן של חב"ד בכל שכונה. הגנים שלנו ממש בתפוסה מלאה. כל מי שמחפש ערך מוסף לילדים שלו, ימצא את זה בגנים שלנו".

גני חב"ד (צילום: חב"ד)

רמה פדגוגית גבוהה

"אנחנו משקיעים מאוד בהכנה לכיתה א'. הרמה הפדגוגית מאד גבוהה, מגיל צעיר הילדים לומדים אותיות ומספרים. אנחנו מקבלים פידבקים מבתי ספר שהילדים שם עלו מהגנים שלנו, שהרמה שלהם גבוהה יותר יחסית לשאר ילדי הכיתה. הצהרונים שלנו הם גם ברמה מאוד גבוהה מבחינת התכנים, החוגים והארוחות. אנחנו מביאים אוכל מבית חב"ד לצהרון, מנות חמות ומזינות. בגן בכרמל, בזכות הקירבה לטיילת לואי, הילדים והצוות יוצאים הרבה לטייל שם".

קהילת הורים

"אנחנו שמים דגש על תכנים לימודיים, יש תכנית לימודים, כשלומדים על מספרים וכמויות וגם על כלי המקדש, פרשת השבוע והחגים. הפאן הדתי לא רק שלא פוגע בעניין הלימודי, הוא מעשיר אותו ומוסיף לו המון. אנחנו מקיימים מפגשים חינוכיים להורים, כמו הרצאות בנושא חינוך ויש קהילת הורים בכל אחד מהגנים, שלפעמים מתאגדים לפעילויות משותפות של כל הגנים ביחד".


הגיבו כאן לכתבה