"עיריית חיפה מרשה לעצמה לעקל חשבונות בנק ללא התראה" • הצעה לסדר של קיריל קראטניק

קיריל קארטניק, שנכנס לאחרונה כחבר מועצת העיר חיפה במקומו של דוד עציוני, הגיש הצעה לסדר לראש העיר עינת קליש רותם, בנושא עיקול חשבונות בנק של תושבים ע"י העירייה, זאת ללא כל הודעה מוקדמת וללא מתן האפשרות לתושבים לסגור את החוב טרם העיקול.

הצעה לסדר – לעדכן את תושבי חיפה בטלפון לפני עיקול חשבונם

קארטניק מציין כי הצעתו זו באה על רקע פניות רבות אותן קיבל במהלך שלוש השנים האחרונות עת שימש עוזרו של סגן ראש העיר. תושבים בחיפה מתלוננים כי חשבונם עוקל בפתאומיות, מבלי שידעו כי הם נושאים חוב וללא כל הודעה מוקדמת. החובות יכולים להיות בשל דו"חות חניה, ארנונה, מים, חינוך וכיו"ב. 

קארטניק מציין כי במקרים רבים דבר החוב לא הגיע כלל לידיעת התושב או התושבת, מסיבות שונות (דואר ישראל, למשל), ועל אף זאת, מחלקת הגבייה בעירייה מרשה לעצמה לבצע עיקול בחשבון, כשהאדם שחשבונו מעוקל מוצא עצמו לפתע חסר אונים כשגישתו אל כספו חסומה, כאמור, ללא כל הכנה מוקדמת.

"רוב התושבים היו בוחרים לסגור את חובם באופן מיידי לו רק היה מובא לידיעתם והיתה ניתנת להם האפשרות", אומר קארטניק.

עוד הוא כותב בהצעה כי ישנם גם מקרים בהם חלות טעויות ברישום ואין כל הצדקה לבצע את העיקול על ידי העירייה. כדוגמה לכך הוא מספר על מקרה בו פנתה אליו תושבת חיפה שהבניין בו היא מתגוררת נמצא בתהליך תמ"א ובהתאם לכך אינה אמורה לשלם ארנונה כלל. "העירייה לא בדקה את הנושא ופשוט הפעילה עיקול על חשבון הבנק שלה", ממשיך קארטניק. "לאחר בירור קצר עם מחלקת הגבייה החשבון שוחרר, אך זה קרה רק כעבור שבועיים בשל הבירוקרטיה הרבה שנדרשת מצד מחלקת הגבייה והבנקים".

מקרה נוסף עליו מספר חבר מועצת העיר, הוא של תושב שקיבל דו"ח, ובעקבות מעבר דירה לא הגיעה לידיו הודעה בעניין. אותו תושב הוא בעל עסק שמתנהל מאותו החשבון וכאשר בוצע העיקול, הדבר גרם לנזק עצום לעסק ולהפסד של עשרות אלפי שקלים.

בהצעתו מבקש חבר מועצת העיר קארטניק, כי טרם ביצוע עיקול חשבון בנק, תיצור מחלקת הגבייה בעירייה קשר טלפוני עם בעל החוב, כדי ליידע אותו ולתת בידיו את האפשרות לשלמו או לבצע ברור אודותיו, זאת במטרה לחסוך זמן, טרטור ועוגמת נפש מיותרים מהתושבים.

"אני סמוך ובטוח", מסכם קארטניק, "כי תושבים רבים יבחרו לסגור את חובותיהם בו במקום ובאופן מיידי".

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
  1. ענבל אמר/ה

    צודק וראוי! כל הכבוד על ההצעה!

  2. גיא לוי אמר/ה

    ממש כך חייבים תביעה ייצוגית

  3. יוסי יונה אמר/ה

    קליש הרי מי חייב השכבות החלשות. אולי תתחילו לגבות ארנונה מעמותת סרק ושוק תלפיות שהשקעת בו מיליונים שגם כך לא משלמים מיסים

הגיבו כאן לכתבה