אלי דוקורסקי, ראש עיריית קריית ביאליק, מסכם שנה מוצלחת ומאתגרת: "העשייה בעיר לא פסקה לרגע"

אלי דוקורסקי, ראש העיר של קריית ביאליק (צילום: ע. קריית ביאליק)

ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי, מסכם את 2021 בראיון לחי פה

בראיון מסכם לשנה שחלפה, מספר דוקורסקי לחי פה כי העשייה בקריית ביאליק לא פסקה לרגע, משתף בנקודות שיא וגם במצבים מאתגרים שחוותה העיר.

דוקורסקי מספר כי היתה זו שנה היתה מוצלחת ומאתגרת עבור קריית ביאליק, ומלאה בעשייה בכל התחומים. "בשכונת נווה אפק נמשך שיווק מוצלח מאוד של פתרונות דיור נוספים לזוגות צעירים, משפרי דיור ואוכלוסיות רבות שמגיעות מבחוץ ורוצות לקבוע את ביתן בקריית ביאליק", הוא מספר.

הראשונה בהשקעה בכל תלמיד

"קריית ביאליק דורגה השנה במקום ה-9 בארץ בהשקעה פר תושב, וזה שם אותנו בצמרת הגבוהה של הרשויות שמשקיעות בתושבים שלהם. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, קריית ביאליק במקום הראשון בארץ בהשקעה פר תלמיד מבין כל העיריות.

מנתוני משרד התחבורה ניתן לראות כי קריית ביאליק מדורגת במקום השני במיצוי תקציבים לסלילת שבילים לרוכבי אופניים. אנחנו משלימים מקטע נוסף בטיילת שמעון פרס, שיביא את שביל רוכבי האופניים ושביל הולכי הרגל עד בית הספר אורט קריית ביאליק שנמצא בנקודה הדרומית ביותר של העיר.

היסטוריה עירונית

נקודת שיא נוספת שאני יכול להצביע עליה היא התחלת בניית בית ספר תיכון שני בעיר, מכיתה ז' ועד יב', עד היום היה לנו תיכון אחד. בית הספר שייבנה בשכונת נווה אפק צפוי להיפתח בספטמבר 2023, מדובר בהיסטוריה, שכן התיכון הקיים היחיד בעיר נבנה בשנות ה-60 של המאה הקודמת.

בנוסף, אנחנו נמצאים בעיצומה של בניית בית ספר על יסודי מכיתה ז' ועד יב' לחינוך מיוחד שמיועד לתלמידים בתפקוד נמוך על הרצף האוטיסטי ויקרא בית ספר 'צלילים'. הוא יפתח בספטמבר 2022.

על פי נתוני הזכאות לבגרות שפורסמו לראשונה בקריית ביאליק, חצינו את ה-90% זכאות לבגרות. 92.7% מהתלמידים שלנו בבית הספר זכאים לבגרות, מדובר על בעלייה של 35% בשיעור הזכאות לבגרות בשנים בהן אני מכהן כראש עיר. כמו כן, אנחנו משלימים בימים אלה הקמת שלוחה של מרכז מילמן שיפתח בקריית ביאליק ויספק טיפול בריאותי מקדם לילדים עם צרכים מיוחדים.

פרסמנו מכרז לשיפוץ המרכז המסחרי סביניה שהוא מרכז ותיק וכבר שנים רבות מדשדש וסובל ממראה שאינו מלבב. הוא יעבור השקעה רצינית. התחלנו בפרויקט 7 מגרשי דשא סינתטי בכל שכונה משכונות העיר שיספקו את תרבות הפנאי של בנות ובני הקריה. לפני שבועיים התחלנו מכרז שעומד להיסגר בימים אלה, לשיפוץ מגרשי הספורט בבית ספר אורט. לפני כחודש נפתח מתחם הנינג'ה בטיילת שמעון פרס. מדובר באטרקציה גדולה שמושכת אליה הרבה מתושבי העיר, נוער ומבוגרים.

דוקורסקי משתף שכמובן, ישנן התמודדויות מדי פעם. "יש התארכות בעבודות התשתית בנאות אפק. אני מאמין שהן יסתיימו ב-2022. 'נפלנו' עם קבלן שלא עומד בסטנדרטים וביעדים שהעיר דורשת. הנושא הגיע לבית משפט והגענו לפשרה. אני מקווה ומאמין שהעבודות יושלמו בהקדם".

"שעתו היפה של השלטון המקומי ושל קריית ביאליק בפרט"

בנושא ההתמודדות עם הקורונה אומר דוקורסקי: "בתקופת הסגרים העיר בלטה והתבלטה לטובה במענים שניתנו לתושבים. התקשרנו לכל אחד ואחת מוותיקי העיר באמצעות עובדי עירייה ומערך של מתנדבים, דאגנו לחלק חוברות הפגה לילדי הגנים והכיתות הנמוכות. סייענו לילדים עם מוגבלות שכלית והתפתחותית וביצענו אכיפה של תקנות הקורונה.

ידענו לתת מענים בשכונות שהיה בהן ריבוי תחלואה. אני באופן אישי העליתי יותר מ-30 סרטונים שבהם פניתי והעברתי מסרים לציבור ובהחלט זכינו לשיתוף פעולה מרשים. אני חושב שזו היתה שעתו היפה של השלטון המקומי ושל קריית ביאליק בפרט. והכי חשוב, ראינו במדדי שביעות הרצון הארציים, שתושבי העיר ציינו לטובה את תפקודה של הרשות המקומית קריית ביאליק באותה העת.

מבחינת עסקים מקומיים בקורונה, הענקנו הנחות ופטורים בהתאם להחלטות המשטרה וגם ביצענו הסדרים עם בעלי העסקים בלי לפגוע בהם, וגם דאגנו לפרסם את רשימת העסקים שעושים משלוחים בעיר".

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

"התושבים בקריית ביאליק מרגישים בטוחים יותר"

"המצב אצלנו טוב מבחינת הביטחון האישי", אומר דוקורסקי. "אני מקבל אחת לחודש דוחות מהמשטרה על עבירות רכוש והתפרצויות שוד ואלימות. הנתונים תמיד במגמת ירידה. יחידת השיטור שלנו קיבלה לפני חודש ממשרד הפנים והמפכ"ל תעודת הצטיינות בקרב הערים הבינוניות, בטקס שהתקיים בבית הספר לשוטרים בבית שמש, כולל מענק בסך 50 אלף שקל. מענק שיושקע לצורך הכשרת תחנת משטרה חדשה בעיר במבנה שאנחנו מעמידים. אני רוצה לציין את שיתוף הפעולה עם תחנת זבולון וזמינות מפקד התחנה, ניר יונה. אני חושב שהתושבים בקריית ביאליק מרגישים בטוחים יותר.

בימים אלה אנחנו פועלים ודורשים להגדיל תקן לשיטור העירוני בעיר ולהתאים אותו לערים בסדר הגודל של קריית ביאליק. עתרנו לבג"ץ נגד החלטת שר הפנים לא לענות לבקשתנו בעניין הגדלת התקן. צריך לזכור שהנתונים בקריית ביאליק הם טובים מבחינת הפשיעה הנמוכה. גם בהתייחס לכך שיושב אצלנו הקריון שהוא מוקד אליו מגיעים מכל הצפון ומכל האזור – כ-12 מיליון כניסות בשנה של מבקרים, ועדיין הנתונים נמוכים. אנחנו נמשיך לפעול שתקן השיטור העירוני בעיר ישקף את היקף גידול האוכלוסייה בעיר ואת היקף הפעילות המסחרית והתעסוקתית בה. זה תורם בצורה משמעותית לתחושת הביטחון האישי והפחתת הפשיעה. כיום יש 6 תקנים של המשטרה ו-6 תקנים של העירייה. אני ביקשתי להכפיל ל-12 שוטרים ואנחנו נוסיף 6 פקחים. בינתיים יש החלטה שלא להוסיף, אבל אנחנו נאבק בנושא ונשיג את התוצאה הרצויה".

אלי דוקורסקי, ראש העיר של קריית ביאליק (צילום: ע. קריית ביאליק)

"מערכת חינוך מעולה וחזקה"

"יש לנו מערכת חינוך מעולה וחזקה מאוד. העובדה שבאות המון אוכלוסיות צעירות נובעת בעיקרה ממערכת החינוך החזקה והמכילה שלנו. אני באופן אישי מקיים ישיבות באופן עקבי בבתי ספר. אני מגיע לתת את המענים, לאו דווקא מבחינת ההישגים הלימודיים שהם טובים, אלא גם בפתרון בעיות חברתיות של חרם, של ילדים מאתגרים שזקוקים לפתרונות אישיים. אני מגיע עם צוות רב מערכתי ואנחנו נותנים מענים. אני מקיים כבר 13 שנה שעת סיפור בכיתות א'. אני נוגע בכל תלמיד בעיר, מגיע ומכיר את הבעיות מתוך החוויה והמפגש האישי. בנוסף, השקענו קרוב ל-100 מיליון שקלים במבני ציבור, בתי ספר וגני ילדים. כשנכנסתי לתפקיד היה לנו 35 גני ילדים היום יש לנו 70".

"העיר מאוזנת תקציבית, מנוהלת באחריות וחוסכת במשאבים"

"העיר קריית ביאליק ממשיכה להיות מאוזנת תקציבית, מנוהלת באחריות ובחיסכון במשאבים.
72% מתקציב העירייה הולך לרווחת הציבור ורק 28% הולך לכוח אדם. אנחנו משלמים לפנסיונרים של העירייה. העירייה מכוונת שירות, יעילה וחסכונית. אני כראש עיר ויתרתי על תקנים של נהג ועוזר, ועובד עם הצוות הקיים. חלק מהעובדים עושים תפקידים נוספים. לדוגמה דוברת העירייה היא גם מנהלת מחלקת הקליטה ולכן העירייה חסכונית ויעילה. הגירעון הנצבר שהיה כשנכנסתי קטן בחצי. אנחנו רשות מאוזנת ואחראית מאוד".

התוכנית שלנו ל-2022 היא להמשיך להנהיג את קריית ביאליק להצלחה. העשייה אצלנו לא נפסקת, היא נמשכת כל הזמן".

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. חייבת לקום עיר קריות אמר/ה

  הסיבה שמשרד הפנים לא מגדיל תקנים זה כי הוא לא סופר ערים קטנות מחוץ למרכז. 40 אלף תושבים – חריש תוך 5 שנים הגיעה ל-30 אלף תושבים השנה, ותצמח ל-50 אלף עד 2025 ועד 100 אלף ב-2040. הבנת כבוד ראש העיר?
  בחריש עובדים על אזור תעשייה ומשרדים, בקרית ביאליק יש מעט מאד תעשייה ומשרדים. ברגע שתתרחב שכונת אפק, קרית ביאליק גם לא תהיה מאוזנת תקציבית. ואין לה כח פוליטי וגודל לפעול לשנות את זה. גם לקרית מוצקין אין, וגם לקרית ים אין.
  לכן הפתרון המתבקש הנכון והכלכלי הוא איחוד של שלושת המיני-עיריות לעיר אחת, עיריה אחת חזקה עם 130 אלף תושבים
  ואז תוכל לבוא למשרד הפנים להגיד "אני רוצה כל מה שאשקלון מקבלת כי יש לי אותו גודל עיר, שלום תודה". הבנת?

 2. זלמן אמר/ה

  יש לאחד גם עם קרית אתא. יעקב פרץ יוכל לנהל את הכל בהליכה. יש להניח כי גם השכנה פושטת הרגל חיפה תבקש להצטרף.

 3. אלכסי אמר/ה

  כל הכבוד לאלי ראש העיר,אבל לא רק חינוך ו קורונה הן הבעיות שצריך להתמודד איתן.
  בעיות התחבורה בעיר הן בלתי נסבלות!!!
  כל אחד שיש לו רכב ונוסע ברחובות העיר מרשה לעצמו לצפור בכל מקום ובכל שעה.
  טרקטורונים שנוסעים ומייצרים רעש מטורף חולפים בעיר בעיקר בסופ״ש.
  חניות כפולות והפרעה לתנועה,חסימת חניות בכניסה לבתים,ולכל זה אין אכיפה ואין פיקוח.
  עובדי החנויות הבנקים והסופר מחנים את רכבם למשך היום ולא זזים,ולאחרים שצריכים את החניה להגיע לחנויותלרופא,לספר וכו׳ כמובן שלא ניתן למצוא חנייה!!!
  אז כן אדוני ראש העיר ,זהו מטרד רציני שצריך לטפל דחוף!!!!

 4. רון אמר/ה

  אין כמו ראש העיר אלי דוקורסקי מלך

 5. שמעון אמר/ה

  כייף להתגורר בקריית ביאליק.

הגיבו כאן לכתבה