הסערה בדרך • כוחות החירום בחיפה ערוכים לסופה "כרמל" ○ התכוננו גם אתם – מדריך היערכות לתושבים

הסופה בדרך (צילום: מד"א)

כוחות החירום וההצלה בחיפה מעלים כוננות לקראת הסופה

עיריית חיפה העלתה את רמת הכוננות לקראת מזג האוויר הסוער הצפוי לפקוד את האזור ביומיים הקרובים.

כוננות העירייה הותאמה לתחזית השירות המטאורולוגי על פיה צפויים לרדת, החל ממחר (יום שני 20/12/21) בשעות הבוקר ועד ליום שלישי בשעות הלילה, משקעים כבדים בפרקי זמן קצרים שיגיעו ל-60 מ"מ גשם, ילוו במשבי רוח עזים שיגיעו עד 80 קמ"ש, ים סוער וגועש וטמפרטורות שינועו בין 8 מעלות בשעות הלילה עד 11 מעלות בשעות היום.

הצפות, קריסות עצים, רמזורים וקירות תומכים

מזג האוויר הסוער צפוי לגרום להצפות, קריסת עצים, רמזורים וקירות תומכים ולנזקים בחופי הרחצה. יחידות המטה העירוניות יתוגברו החל משעות הבוקר המוקדמות בכוננות לפינוי סחף, טיפול בהצפות וחסימת כבישים ופינוי מכשולים כגון: עצים, עמודי תאורה ורמזורים.

חילוץ אנשים בשל ההצפות (צילום: כבאות והצלה)
חילוץ אנשים בשל ההצפות בחיפה ובנשר – ארכיון (צילום: כבאות והצלה)

בורות ומכשולים בדרכים

עובדי מחלקת הדרכים נערכים לטפל באופן מידי בבורות ומכשולים אחרים שעשויים להיווצר בכבישים ולסכן את הציבור. במסגרת זו יוצבו גם בכוננות צוותי שאיבה לניקוז מים ולמקרים של פריצת ביוב. בנוסף הועמדו בכוננות כלים מכניים הנדסיים לפינוי סחף ופתיחת צירי תנועה. מפקחי העירייה יסייעו בחסימת צירים ופינוי תושבים במידת הצורך.

מניעת כניסת כלי רכב למעברים תת קרקעיים

בנוסף נבדקה מערכת הרימזור החדשה שהותקנו לאחרונה במעבר "חלוצי התעשייה". במסגרת העבודות שודרגו המשאבות והוקמה מערכת טכנולוגית חדישה, הכוללת רמזורים, שלטים אלקטרוניים ומחסומים שנועדו למנוע כניסת כלי רכב למנהרה בעת הצפה. במקביל יקיימו עובדי עירייה סיורים שוטפים לאורך כל המעברים התת קרקעיים על מנת למנוע כניסת כלי רכב והולכי רגל בעת הצפה.

הרווחה בכוננות

שירותי הרווחה בעיריית חיפה נערכים להעניק סיוע לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, קשישים ואנשים בעלי נכויות ולפתיחת מרכזי שהייה לתושבים במקרה של הצפת דירות מגורים. במקביל יקיימו עובדי האגף סיורים יזומים בכל שעות היום והלילה במטרה לאתר דרי רחוב ולשכנעם להתפנות לדירות מסתור זמניות.

המוקד העירוני 106, יפעל במתכונת מתוגברת לקליטת פניות התושבים והעברתם לטיפול צוותי החירום.

אוהד דורפמן ראש מנהל התפעול בעיריית חיפה:
"במהלך חודשי הקיץ ביצעה העירייה שורה ארוכה של פעולות היערכות לקראת החורף במסגרתו נוקו בין היתר אלפי פתחי ותעלות ניקוז ונגזמו עצים יבשים ומסוכנים שעלולים לקרוס. למרות כל אלה אמר דורפמן כי המבנה הטופוגרפי של חיפה עלול לגרום להצפות בעת ירידת כמות משקעים גדולה בפרקי זמן קצרים ובעיקר כאשר מדובר בגשמים ראשונים המלווים בסחף רב".

חזקו וקבעו חפצים שעלולים להתנתק בשל הרוח החזקה

בתוך כך פונה העירייה לתושבים בבקשה לחזק ולקבע חפצים שעלולים להתנתק מרוח חזקה כגון: דודים, קולטנים, אנטנות, אדניות ועציצים ולנקות את המרזבים. כמו כן פונה העירייה לנהגים בבקשה לנהוג בזהירות ולדווח למוקד העירוני על דרי רחוב או כל אדם אחר שעשוי להזדקק לסיוע.

סעו בזהירות!


במד"א מעלים כוננות גם כן לקראת הסופה, ומבקשים מהתושבים לשים לב ולהיות בקשר עם שכנים וקרובי משפחה שחיים בגפם, קשישים ואנשים עם מוגבלות ולוודא עמם שמצבם טוב ושיש להם כל הנדרש כדי לשמור על חום הבית והגוף.

סכנת היפותרמיה

יש לציין כי במהלך סוף השבוע הוזעקו כוחות מד"א לטיפול בנפגעי היפותרמיה במקומות שונים בארץ, ומבקשים לשים לב ולהיות בקשר עם מכרים ושכנים קשישים, אנשים עם מוגבלות ועריריים, כדי לוודא שיש להם כל מה שנדרש כדי לשמור על חום מספק וכי מצבם טוב.

מנכ"ל מד"א, אלי בין:

נפגעי מזג האוויר בסוף השבוע מוכיחים שוב עד כמה חשוב להיות בקשר עם קרובי משפחה ושכנים חולים וקשישים, המתגוררים לבד לוודא כי הם מוגנים מפני הקור ולסייע להם במידת הצורך. כמדי שנה, במד"א ערוכים לכל אירוע, בכל מזג אוויר. אני קורא לציבור להגביר את תשומת הלב למפגעים שנגרמו כתוצאה ממזג האוויר ולזכור בכל צורך רפואי יש להזעיק את כוחות מד"א בטלפון 101 או באמצעות יישומון 'מד"א שלי', באמצעותו החובשים והפראמדיקים יזהו את מיקומכם המדויק. אני מאחל המשך חורף חם ובטוח לכלל הציבור בישראל.
הסופה בדרך (צילום: מד"א)

מדריך מד"א המלא לחורף:

 • שמירת חום גוף: יש להלביש אנשים מקבוצות אוכלוסייה הנמצאות בסיכון (קשישים, תינוקות וחולים המרותקים למיטתם) בשכבות של בגדים קלים, שיאפשרו תנועה. יש לכסות אותם בשמיכה קלה ולדאוג לחימום החדר לטמפרטורה של כ- 24 מעלות. שימו לב! אין לכסות תינוקות בשכבות רבות או בשמיכה כבדה, שכן הדבר עלול לגרום לחנק. בנוסף, יש להקפיד שלא יישארו חפצים מיותרים במיטת התינוק על מנת שלא יפגעו בו במהלך הלילה. במקרה של ירידה בתפקוד, בלבול, מיעוט אכילה ושתיה, שינוי התנהגות וישנוניות, יש לחמם את סביבת החולה ולהזעיק מיד את צוותי מד"א בטלפון 101.
 • פגיעות קור: הסימנים העיקריים להיפותרמיה הם ירידה במצב ההכרה, התנהגות לא ברורה וירידה בשיקול הדעת, רעד שרירים, דופק איטי או לא סדיר, ירידה בשליטה מוטורית, ירידה בקצב הנשימה, עור חיוור וכחלחל. אם החולה רטוב, יש להחליף את בגדיו ליבשים, ולחמם את סביבתו. במקרה של כוויות קור, צפוי החולה להרגיש תחושת קור בגפיים, כאבים והרגשת נימול. במקרה כזה יש לשפוך מים פושרים (לא חמים) על האיבר הקר ולקבע אותו. אין לעסות את האיבר. הקפידו על חלונות ודלתות סגורים, כולל החריצים שבין החלון והדלת למשקוף ולסף, כדי למנוע כניסת קור הביתה.
   
 • צרו קשר עם בני המשפחה והשכנים המבוגרים: יש לתת תשומת לב לקרובי משפחה ושכנים קשישים המתגוררים לבד, לוודא כי הם מוגנים מפני הקור ומזג האוויר הסוער. במידת האפשר יש לסייע להם במטלות השוטפות (דוגמת קניות מזון, הבאת תרופות מבית המרקחת וכו') שכוללות יציאה מן הבית המחומם למזג האוויר הקר שבחוץ.
 • נהיגה בטוחה: בימים גשומים, הכבישים חלקים מאוד, וסכנת ההחלקה קיימת גם במהירות נמוכה. הקפידו לשמור מרחק גדול מהרגיל מהרכב שלפניכם, ולנסוע במהירות נמוכה ובהתאם לתנאי הדרך. יש לשים לב לאדים המצטברים על שמשות הרכב ועלולות לגרום לפגיעה בראות. על כן, יש להקפיד על אוורור הרכב ועל הפשרת האדים באופן קבוע. על הנהגים להקפיד על הדלקת אורות דרך, בייחוד כאשר הראות לקויה. בנוסף לכך, עצירה בשול הדרך היא אסורה ומסוכנת. אין לעצור במקומות לא בטוחים אלא רק בתחנות ריענון מוסדרות. יש לתת תשומת לב מיוחדת להולכי רגל, בדגש על ילדים ובסמוך למוסדות חינוך, תוך מתן זכות קדימה. בנוסף, כלי רכב עלולים להיסחף בקלות במקומות מוצפים, והנהג עלול לאבד לחלוטין את השליטה על רכבו, ואף להסתכן בטביעה. חשוב לא להישאר ברכב בקור, על מנת להימנע מהירדמות וכן ממצב של היפותרמיה.
 • במקרה של שיטפונות: יש לשים לב שלא להיכנס עם הרכב לשלוליות, גם אם נראה שהן אינן עמוקות במיוחד. יש להימנע מנסיעה לאזורי שיטפון. לא לרדת לחניונים נמוכים וכן לקומות הנמצאות מתחת למפלס הקרקע בעת הצפה. בנוסף, בזמן שיטפונות, יש להימנע משימוש במעליות הנמצאות בחניונים, במפלס הקרקע ומתחתיו מחשש להילכדות. במידה וישנה הצפה בבית יש לנתק מיידית את החשמל בבית בכדי למנוע התחשמלות. מומלצת התניידות בדרכים ראשיות ומוכרות וללא חציית מכשולי מים. יש לוודא ניקוי בורות ניקוז כדי לאפשר זרימה חופשית של המים. אם אתם מתגוררים בדירה מתחת לפני הקרקע – צאו מיד מהבית ועברו למקומות בטוחים מעל פני הקרקע, בהם כוחות הביטחון יוכלו להבחין בכם ולסייע במקרה הצורך. במקרה של שיטפונות, אין להתקרב למקורות מים זורמים ולערוצי נחל מחשש להתמוטטות הגדות ובשל הזרימה החזקה, שעלולה לגרום להיסחפות בזרם המים. אין לחצות מקורות מים, ומקומות עם זרימת מים חזקה (גם עם רכבי שטח) – הדבר מהווה סכנת חיים ממשית! אין לחצות כבישים מוצפים שאין ביכולתנו לאמוד את עומקם.
 • מכשירי חשמל והסקה: בדקו שאמצעי החימום בבית תקינים וראויים לשימוש יעיל אולם שימו לב לסכנת הרעלת חד תחמוצת הפחמן (co). הגז עשוי להיפלט כתוצאה משימוש בתנור גז או קמינים הפועלים על גחלים. זהו גז חסר צבע או ריח, ולא ניתן להבחין בקיומו עד שמתחילים להופיע סימני ההרעלה, לכן חשוב לנקוט באמצעי בטיחות. בזמן הפעלת ההסקה יש להקפיד על אוורור נאות, לשם תחלופת אוויר. בנוסף, יש להקפיד על בדיקה תקופתית של מערכת ההסקה באופן שוטף ע"י טכנאי מורשה. יש להרחיק תנורי חימום הפועלים על אש גלויה מחפצים העשויים להתלקח (ספות, שמיכות). אין לייבש בגדים על תנורים כאלה, ויש לבדוק טרם חיבור התנור לחשמל את תקינות השקע והתקע. הקפידו גם למנוע גישה של ילדים לתנור. שמרו על מכשירי חשמל הרחק מרצפה רטובה ושימו לב למכשירי חשמל באמבטיה ובמטבח. הימנעו מהפעלת מכשירי חימום הפועלים על אש גלויה בזמן השינה. הימנעו מקרבה לעמודי חשמל שקרסו ולחוטי חשמל חשופים. במקרה של הופעת סימני הרעלה, דוגמת סחרחורת, בחילה, הקאה, עייפות, חולשה והרגשה כללית רעה, ובמקרים קשים של אובדן הכרה, יש לסגור מיד את מערכת ההסקה, לאוורר את הבית ולהזעיק מיד את מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון 'מד"א שלי'.
 • היזהרו שלא להחליק: במקומות בהם מצטבר קרח או שלג על המדרכות והכבישים, מתבקש הציבור להימנע מלנוע בהם שלא לצורך, בשל ריבוי מקרים של החלקה ושבירת גפיים בעבר.
 • רוחות חזקות: בעת השתוללות רוחות חזקות, עלולים חפצים להינתק ממקומם. על כן, יש להקפיד לחזק ריהוט גן, מתקני ייבוש כביסה וחפצים נוספים, על מנת שלא יפגעו בבני אדם. חשוב להיזהר במהלך פתיחת וסגירת חלונות, שיכולים להיטרק בעוצמה רבה עקב הרוחות.
 • סוללת גיבוי למכשירי הנשמה: עבור חולים המונשמים בביתם על ידי מכשיר הנשמה, יש לוודא כי סוללות הגיבוי של המכשיר זמינות ומוכנות לשימוש לפרק זמן ממושך, למקרה של הפסקת חשמל.

חייגו למד"א 101 או הכנסו ליישומון

בכל מקרה של התנהגות חריגה או סימנים חשודים, יש להזעיק מיד את כוחות מד"א באמצעות יישומון "מד"א שלי" או בחיוג למוקד החירום 101 ולהישמע להוראות הפראמדיקים והחובשים במוקד עד להגעת כוחות מד"א למקום.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  כולם צריכים להיות ערוכים ומוכנים מייד מהיום ועד סיומה של הסופה. מקוה, כי בעזרת השם נוכל לעבור אותה בשלום.שבוע מבורך.

 2. יהודי אמיתי אמר/ה

  עונת הרחצה מתחילה מחר!!! הנכם מוזמנים לבריכות השחייה הפתוחות חינם לתושבי חיפה.אחר כך תכתבו על שטפונות,גשרים קורסים ותצלמו את הדר,העיר התחתית והצ'ק פוסט.כל שנה אותו דבר.למי אכפת??? לאורחי החינם של עיריית חרפה??? (הטעות בכוונה-חיפה)

 3. אולי נעבור חודש אחד בלי פאניקה ממשהו? אמר/ה

  כל שנה יש כמה ימי סערה, ברד ושלג.
  כל שנה עושים מזה מינימום סרט אסונות נוסח "2012" או "היום שאחרי המחר"
  בסדר אז יהיו רוחות, ענפים ועצים יקרסו, הפסקות חשמל וחילוץ של חיל הים משכונות החוף.
  שכחתי משהו?
  יותר מדאיג שאנחנו לפני גל תחלואה ענק וחסר תקדים בקורונה בעולם, מדינה אחר מדינה נכנסת מחדש לסגרים ומאד יתכן שגם החיסונים עלולים להיות לא יעילים. במצב כזה לא תזכרו בינואר את הסופה של דצמבר כי תהיה סופת תלואה וסגרים.

 4. שרון אמר/ה

  לא היה קורה כלום עם בתי הספר והגנים היו סגורים ביומיים שלושה הסוערים האלה! סכנת נפשות להוציא ילדים קטנים מהבית במזג אוויר כזה!!

  1. שרון אמר/ה

   *אם

הגיבו כאן לכתבה