אכזבה קשה • הכלבה הוחזרה למקום ממנו חולצה בחיפה

הכלבה כשחולצה (צילום: חי פה בשטח)

נביחות הכלבה הוו מטרד מתמשך לשכנים, דבר שהתברר כהזנחה קשה כלפי כלבה מיניקה וששת גוריה

לאחר מבצע שהתנהל במשך כמה שבועות, תוך מאמצים רבים מצד אחד השכנים, פעילים למען בע"ח, התערבות המחלקה הווטרינרית בעיריית חיפה ואף המשטרה, וכשכבר היה נדמה שהדברים מגיעים לכדי פתרון והכלבה וגוריה עומדים לזכות בחיים ראויים, הגיעה האכזבה הקשה ומה שתואר ע"י מי שהיה שותף לחילוץ, כמפח נפש כואב במיוחד, כאשר התברר כי הכלבה שנראתה כי היא במצב של הזנחה קשה ובתת תזונה, הושבה לבעליה, אל המקום בו נבחה ויללה ללא הפסק ונראתה מורעבת וסובלת.

נביחות ויללות בלתי פוסקות

המקרה החל כאשר הכלבה האומללה נמצאה נעולה בכלוב בחצר של בניין מגורים, לאחר שנבחה שעות על גבי שעות, ביום ובלילה, ללא הפסקה. שכנים רבים החלו להתלונן על מטרד הרעש ורק לאחר מכן התברר כי הכלבה המסכנה המליטה שישה גורים.

עיריית טירת כרמל – רחב
הכלוב בו נמצאה הכלבה וגוריה (צילום: חי פה בשטח)

הכלבה נמצאה ע"י אחד השכנים כשהיא נראית מוזנחת בצורה קשה. אותו שכן, בשונה משאר השכנים שהיו מוטרדים בעיקר מהנביחות, היה מודאג ממצבה של הכלבה והמשיך לעקוב אחריה. הוא דאג לה למזון ודיווח לפעילי זכויות בעלי חיים בעיר כדי לקבל סיוע עבורה.

השכן הגיע אל פעילה בשם יסמין שיצרה קשר עם פעילה נוספת לזכויות בע"ח – עליזה ברקן, על מנת שתעזור בסיוע דרך יצירת קשר עם המחלקה הווטרינרית בעיריית חיפה בראשותו של הווטרינר העירוני יאיר וייס, וכך היה.

כשהדיווח נמסר למחלקה הווטרינרית נשלחו מיד פקחים למקום, אך הכלבה נעלמה. בעירייה לא הסתפקו בכך ושבו למקום מספר פעמים, אך לשווא. יסמין ביקשה מהשכן כי יעדכן כשהכלבה נובחת ומייללת כדי שהפקחים יוכלו לתפוס אותה ולחלץ אותה. באחד הימים כששמע השכן את יללותיה, דיווח על כך בזמן אמת ופקחי העירייה הגיעו למקום, אך אז מצאו את הכלבה כשהיא נעולה בכלוב סגור בשטח פרטי.

המשטרה הוזעקה

בשלב זה הזעיקו הפקחים את המשטרה, ויחד – השוטרים והפקחים פתחו את הכלוב, ולעיניהם התגלתה תמונה כואבת – כלבה רזה ואיתה שישה גורים, שהצליחו לשרוד רק בקושי, היות שנראה שלכלבה, במצבה היה מעט מאוד חלב כדי להאכילם, אם בכלל.

עליזה ברקן, סיפרה לחי פה כי הצליחו לחלץ את הכלבה וגוריה בזכות השכן ויסמין, שלא חסכו במאמצים לשם כך. השכן גם דאג לשים לה אוכל כשראה את המצב בו היא שרויה.

חילוץ הגורים (צילום: חי פה בשטח)

ברקן פונה לכולם ואומרת: "אנחנו הפעילים מקבלים הרבה הודעות פרטיות בבקשה לעזרה, בין אם בקבוצות הוואטסאפ או קבוצות בפייסבוק. אני מבקשת, אם יש מישהו שרואה או שנתקל במקרה כזה, מיד להודיע למוקד העירייה או לאחד הפעילים".

ברקן מוסיפה ומסבירה: "ההתעללות יכולה להיות בכל מיני צורות, כזו שמתבטאת בהזנחה, כשלא דואגים לבעל החיים למזון ומים או שכולאים אותו, או שזו יכולה להיות התעללות שמתבטאת בהכאה פיזית של בעל החיים", ומבקשת שוב: "אל תעצמו עיניים. הכלבה וגוריה שחולצו טופלו בכלבייה העירונית ולאחר מכן אמורים לעבור לאימוץ בצער בעלי חיים".

חילוץ הכלבה (חי פה בשטח)

3 מקומות שונים

יסמין סיפרה: "לפני מספר שבועות קיבלתי דיווח מבחור מקסים, על כלבה במצב של רזון קיצוני, עירבנו את המחלקה הווטרינרית שערכה שם מספר ביקורים ולא מצאה אותה עקב תחלופת מקום באופן תמידית. הכלבה הוחזקה בשלושה מוקדים מחוץ לבית, היינו בטוחים שהיא לבד אך רגע לפני החילוץ התגלו יחד איתה עוד 6 גורים. הכלבה מדהימה, מלאת אהבה ובמצב של תת משקל, האוכל והמים שהוגשו לה ונמצאו שם לא הוגשו על ידי הבעלים. הכלבה המסכנה חיכתה בקוצר רוח לצאת משם לחופש והיום לאחר החילוץ היא מתחילה דף חדש יחד עם התינוקות שלה".

יסמין, שיבחה והודתה לשכן ששם לב למצב האומלל והקשה בו היא נמצאת ולא התמקד רק בבכי שלה שהווה מטרד, והודתה לקולגה עליזה, שסייעה להם ותיווכה בינם לבין הווטרינר העירוני יאיר וייס, ולצוות שהגיע בפעם הרביעית וחילץ את הכלבה, ולמשטרה שתרמה את חלקה בחילוץ.

ואז הגיעה האכזבה

אבל כאמור, לאחר המבצע המתמשך והמורכב, הגיעה האכזבה, כשלפעילים נודע שהכלבה הוחזרה בדיוק לאותו המקום ממנו נלקחה. כולם היו בטוחים שכעת היא וגוריה יזכו לחיים הטובים שמגיעים להם, אך התבדו. על המקום בו נמצאים הגורים לא הצליחו לקבל כל מידע, האם הוחזרו גם הם לאותם הבעלים? אנחנו בחי פה נעדכן.

תגובת העירייה:

בבירור שנעשה בשרות הווטרינרי מתברר שהכלבה בעלת שבב ורשומה על בעליה.
הבעלים, שהוצב מול הנתונים שהוצגו לו טען כי הכלבה רוב היום בבית ורק לזמנים קצרים הוצאה לתא בו נמצאה.

הבעלים הראה מזון בו האכיל את הכלבה בביתו וכן ורצועה בא הוציאה לטענתו לטייל.

רזון של כלבה בעלת 5 גורים הינו סביר בהחלט לתקופת גדילתם , גם כשהיא מואכלת במזון מתאים , ובעיקר בגזע כמלינואה הנוטה להיות רזה מלכתחילה.

הבעלים התחייב בכתב לא להחזיקה בניגוד לתנאים בחוק צער בעלי חיים. במידה שבעל הכלבה לא יעמוד בהתחייבותו, נפעל כחוק להסדרת הנושא כפי שעשינו במקרים רבים.


הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. שושי אמר/ה

  מפח נפש מי אחראי לשלום הכלבה והגורים….אם הבעלים מיתעלל(הרעבה זו היתעללות) ואם אתם צער בעחי חיים והמישטרה לא הצלחתם לעזור לחסרת הישע אז מי כן יעזור…..לא מבינה רק בכוח עובד במדינה שלנו…..ממש מאוכזבת מיכם

 2. דנה אמר/ה

  מזעזע. זה יצור חי לא חפץ ולא קניין. כלבה אומללה
  פשוט נורא

 3. טלי אמר/ה

  ערייה פושעת!!

 4. לאורה אמר/ה

  לא יאמן. אחרי כל המאמצים להציל אותה ואת גוריה , להחזיר אותה? וטרינר חסר לב אחד, אז מה אם יש לה שבב ובעלים? הרי משם הוצאתם אותה. גם הוטרינר כולל העיריה נותנת יד להתעללות.
  אין כל הבדל בינכם למתעלל

 5. אורלי מכפר סבא אמר/ה

  לא מבינה כמו הורה מזניח לא לא הוציאו אותה מרשותו הרי ההתעללות תמשיך תיתעוררו ותעשו משהו

הגיבו כאן לכתבה