חללי אסון הכרמל – הטקס ה-11 לזכרם

הטקס ה-11 לזכר נספי אסון הכרמל (צילום: שב"ס)

טקס הזיכרון ה-11 לחללי אסון הכרמל, התקיים אמש, ג' 7/12/21, באנדרטת ההנצחה בכרמל

במעמד השר לביטחון פנים, מר עמר בר-לב, סגן השר לבט"פ יואב סגלוביץ, נציבת בתי הסוהר רב גונדר קטי פרי, המפכ"ל רב ניצב יעקב שבתאי, נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי והמשפחות השכולות.

הטקס ה-11 לזכר נספי אסון הכרמל (צילום: שב"ס)

במהלך הטקס הוקרנו מפגשים אישיים עם בני משפחותיהם של חמישה מהרוגי האסון, מישר איאס סרחאן ז"ל, מישר חגי פנקר ז"ל, תמ"צ אהובה תומר ז"ל, רב כברי אורי סמנדייב ז"ל וסג"ד רפאל (רפי) אלקלעי ז"ל.

הטקס ה-11 לזכר נספי אסון הכרמל (צילום: שב"ס)

הזמר שלומי שבת הקדיש לזכר החללים ובני משפחותיהם את שיריו המרגשים "בגלל הרוח" ו"אבא".

את אבוקת הזיכרון הדליקו ניצב בדימוס זאב אבן חן ועמית קליין מטייסת הכיבוי של כבאות והצלה לישראל, אביה והאלמן של מישר טופז אבן חן-קליין ז"ל.

הטקס ה-11 לזכר נספי אסון הכרמל (צילום: שב"ס)

את דבר המשפחות השכולות נשא מר הילאל ביסאן, אחיו של מישר ג'לאל ביסאן ז"ל.

מר יוסף מלינה, אביו של סנ"צ יצחק מלינה ז"ל ומר דדה דיין אביו של שמעון יוחאי דיין ז"ל אמרו יחד 'קדיש'.

בסיום הטקס, ליוו נציגי המשפחות השכולות את מעמד הנחת הזרים בסמוך לאנדרטה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
הטקס ה-11 לזכר נספי אסון הכרמל (צילום: שב"ס)

השר לבט"פ, מר עמר בר-לב:

רק באירועי קיצון כמו אותה שרפה בכרמל, אנחנו נזכרים שיש כאן לידנו עשרות אלפי אנשים שזו לא רק חובתם, שלא פעם מגינים עלינו ממש בגופם, אלא גם, שליחותם האישית, לדאוג שכל אחד ואחת מאתנו יחיה בביטחון. אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולומר לכל סוהרת וסוהר בשירות בתי הסוהר, לכל לוחמת ולוחם אש ברשות הארצית לכבאות והצלה ולכל שוטרת ושוטר במשטרת ישראל ומשמר הגבול – תודה לכם! בחצי השנה שלי כשר לביטחון הפנים נוכחתי בדבר אחד חזק יותר מכל – הרוח הזאת והאומץ שהופגן ממש כאן באותם ימים, קיימים במלוא עוצמתם גם היום בקרב שלושת גופי המשרד לביטחון הפנים.
יהי זכרם ברוך!
הטקס ה-11 לזכר נספי אסון הכרמל (צילום: שב"ס)

נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי, נפרד ממשפחות לוחמי האש שנספו באסון הכרמל
בתום הטקס הממלכתי באנדרטת הזיכרון לנספים באסון הכרמל התכנסו משפחות חייט, סמנדייב וריבן בתחנת כיבוי פארק הכרמל, שם התקיים טקס אישי מרגש בו נפרד הנציב רב טפסר דדי שמחי מהמשפחות השכולות והעניק להן תמונות זיכרון של יקיריהם.

הטקס ה-11 לזכר נספי אסון הכרמל (צילום: שב"ס)

הנציב המסיים בחודשים הקרובים קדנציה של 5 שנים שיתף את המשפחות בתחושות האישיות המלוות אותו נוכח מעשה הגבורה והציווי שהותירו בניהם למערך כולו.

הנציב הבטיח כי מורשתם וזכרם של הנופלים ישמרו לעד וכי מערך הכיבוי ימשיך ויאמץ אותם אל ליבו כבני משפחה.

הטקס ה-11 לזכר נספי אסון הכרמל (צילום: שב"ס)

"הנופלים שאת זכרם אנו מציינים היום, 44 מטובי בנינו ובנותינו שנספו באסון השרפה הכבד ביותר בתולדות מדינת ישראל הם מופת לאהבת האדם, אהבת העם ואהבת הארץ. זיכרונם של חברינו לוחמי האש רס"ל דני חייט, רב"כ אורי סמנדייב וצופה האש אלעד ריבן, מחייב אותנו להיות ראויים להקרבתם ולפעול במקצועיות, במסירות ובנחישות לשיפור מוכנות וכשירות מערך כבאות והצלה לכל משימה בכל מקום ובכל זמן.

הטקס ה-11 לזכר נספי אסון הכרמל (צילום: שב"ס)

גיבורים ללא חת עם תעצומות נפש עילאיות שניצבו כחומה בצורה לבצע משימה שאין נעלה ממנה – להציל חיים.

זוהי מחויבותנו הפיקודית והמוסרית לאזרחי ישראל, לדני, אורי ואלעד זיכרונם לברכה, שהקריבו חייהם, ולמשפחות השכולות המתמודדות יום יום עם האובדן והחוסר של יקיריהם.

צוואתם היא נר לרגלנו ואנו נמלא את החובה להיות מוכנים ונכונים תמיד".

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  יהי זכרם ברוך.

 2. אייל אמר/ה

  אדון רמי לוי, שהיה יו"ר אגוד ערים חיפה לכבאות ברשלנות נוראית. לא קנו כבאיות – רק אחרי האסון. לא בנו תחנת כיבוי עד היום כמתחייב בסעיפי הקמת מנהרות הכרמל, בפתח היציאה ברוממה. לא עשו מבחינת כבאות כלום אפילו לא מאגרי חירום ולא שבילי חיץ.
  על אסון הכרמל הקשה שנגרם באחריות ישירה של האדון רמי לוי, הוא קיבל פרס מיונה יהב, נסיעות לסינגפור "לכנס בינלאומי לכבאות". שוב, הוא לא גורם מקצוע ומעולם לא היה גורם מקצוע בתחום הכבאות. לא תיפקד בכלל. גם לא באסון עצמו, רמי לוי נעלם מהשטח.
  על כל זה מקבל האדם הזה פרס מהעירייה – יקיר העיר חיפה.
  על מה ולמה. מיסמסו את ועדת החקירה לאסון הכרמל – זה האדם שהיה יו"ר אגוד ערים חיפה לכבאות!!! בפברואר של אותה שנה דרשו במועצה לדון במצב הכבאות הקשה. ענה רמי לוי: מצב הכבאות בחיפה תקין ומצויין. 10 חודשים לפני האסון הכי חמור בתולדות העיר ושריפת ענק שיצאה משליטה. אתם מבינים בכלל מה הולך פה???
  איפה האחריות של אדון יהב ואדון רמי לוי??
  באו לתקוע מזוזות בצריף לזכר אלעד ריבן אין גבול לחוצפה.

 3. תגובה מיידית אמר/ה

  בזמן השריפה הגדולה, כביש 721 בין צומת עתלית לצומת אורן, נחסם לתנועה והוצבה ניידת למניעת נסיעת מכוניות. למרות זאת מישהו אפשר לאוטובוס הצוערים להיכנס לכביש ולמלכודת האש והמוות. עד היום, 11 שנה אחרי הפשלה הזאת, לא פורם מי נתן את ההוראה…הגיע העת לדעת את כל הפרטים כולל הנושא החשוב הזה!

הגיבו כאן לכתבה