האומיקרון • זן הקורונה החדש • כל מה שרציתם לדעת על הזן שמעסיק כעת את העולם

וריאנט האומיקרון - קורונה (משרד הבריאות)

הבהלה הראשונית היתה גדולה, אך נכון להיום דווח על 7 מאומתים בלבד שהתגלו בישראל

ד"ר ח'יתאם חסיין מרמב"ם, מנהלת היחידה למניעת זיהומים ומנהלת מחלקת 'כתר' – על וריאנט האומיקרון

בסוף חודש נובמבר דווח בישראל על חולה מאומת בווריאנט קורונה חדש – אומיקרון. הווריאנט התגלה בעובדת זרה שהגיעה לארץ מדרום אפריקה. מאז ונכון לפרסום הכתבה ישנם בארץ 7 מאומתים בלבד בווריאנט האומיקרון ומספר מקרים חשודים נוספים.

מדבק מהר ויותר

"מדובר בזן שהתגלה לראשונה בדרום אפריקה", אומרת ד"ר חסיין, "אך עדיין לא ידוע אם המקור שלו משם. הייחודי בזן החדש הזה הוא שיש לו בין 50 ל-60 מוטציות, מתוכן 32 בחלבון שעוזר לווירוס להיצמד לתאים, להיכנס לתוכם ולהתרבות. רוב החיסונים מכוונים לחלבון הזה ומכאן היה חשש מיעילות החיסון כנגד הזן החדש. אבל מדיווחים שאנחנו מקבלים מדרום אפריקה הוא שהזן הזה מדבק מהר ויותר אבל הסימפטומים שלו קלים יותר לעומת הזנים דלתא והזן הבריטי. עובדה היא שעל פי הדיווחים הראשונים יש יותר נדבקים אבל פחות מגיעים למצב קשה. הזן התפשט כבר ל-20 מדינות בעולם וזה מה שמדאיג".

ד"ר ח'יתאם חסיין (צילום: דוברות רמב"ם)

שיעור המחוסנים באוכלוסייה

"אני חושבת שאחד הדברים שקובעים את המצב הוא שיעור המחוסנים בתוך האוכלוסייה". ממשיכה ד"ר חסיין, "אירופה חווה עלייה בהדבקות אבל שם שיעור המתחסנים נמוך והם חווים את זה באופן קשה. אצלנו בארץ יש 7 מקרים מאומתים וישנם מספר חשודים. מתוכם ארבעה לא מחוסנים שהיו בדרום אפריקה ושלושה מחוסנים שהיו במקומות אחרים, אבל הרוב חזרו מחו"ל. בכלל, אנחנו רואים שמספר הנדבקים היומי בארץ לא עולה וגם לא מספר החולים קשה. זו צפירת הרגעה, אבל אסור לנו להיכנס לשאננות ולהניח שזה בסדר".

אז אפשר לומר שהבהלה לא מוצדקת?
"אי אפשר לשפוט, כי הגיע זן חדש ולא ידענו את ההיקף ולאיזו מחלה הוא יגרום. אנחנו עדיין לא נמצאים בידיעה מלאה, אלא בחוסר וודאות מסוים, אבל מצד שני התחלתנו ללמוד את הזן. אלו הזן היה קטלני יותר או שהחיסון לא היה יעיל בפניו, היינו חווים גל חמישי, ונכון לעכשיו זה לא המצב. אני מקווה שנמשיך לראות שמדובר במקרים בודדים ושאין תחלואה רחבה. יש לנו 7 מקרים, הם קלים בינתיים, אנחנו לא רואים התפרצות גדולה או שיש תחלואה קשה. נכון לעכשיו האינדיקציה היא טובה. בעוד שבוע שבועיים נדע יותר אם המצב יישאר אותו הדבר".

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
וריאנט האומיקרון – קורונה (משרד הבריאות)

להיזהר מנסיעות לחו"ל

אז מה הם התסמינים של הווריאנט אומיקרון?
קוצר נשימה, שיעול, כאבי גרון, כאבי ראש, אבל בצורה קלה.

המלצות נוספות להתנהלות בתקופה הקרובה?
צריך להיזהר מנסיעות לחו"ל כי המצב באירופה לא טוב, שם הם חווים גל רביעי. כמובן, לחגוג ולהיפגש במגבלות הקיימות, כי בישראל אנחנו חיים כמעט באופן רגיל ומצבנו טוב, שוב, זה בזכות שיעור המחוסנים הגבוה. חשוב מאוד להיות מוזנים מהמידע הנכון לגבי החיסונים ולקבל אותו מאנשי מקצוע ומקורות אמינים ולא מפייק ניוז, ולפי זה לקבל את ההחלטה הנכונה".


הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. יהודה אמר/ה

    ברחוב ארלוזורוב 51 יש בחורה חולת קורונה ואני חושש שזה הזן הזה אלוהים ישמור.

הגיבו כאן לכתבה