"מגבירים את האור" בשכונת הדר – מגדלור של סולידריות וערבות הדדית בחיפה

מאירים את חיפה (צילום: קרן שח"ף)

כל אחד הוא קטן, וביחד – אור גדול

התושבים הצעירים של שכונת הדר בחיפה, יצאו במבצע תליית שלטים בשכונה, נגד תופעת החרמות והבריונות בקרב ילדים ובני נוער.

בעיצומו של החג החנוכה, בין אירועי הדלקות הנרות החגיגיים והפסטיבלים הססגוניים – יצאו עשרות מתושבי שכונת הדר בחיפה במבצע חנוכה מסוג אחר. ביום שני (29/11/21), בעיצומו של החג, התפרסו פעילי "בית הצעירים" ברחבי שכונת הדר ותלו שלטים להגברת האור והמודעות כנגד תופעת החרמות והבריונות בקרב ילדים ובני נוער.

אי אפשר להישאר אדישים

בשבועות האחרונים הולך וגובר הסיקור התקשורתי על התופעה החשוכה של חרמות ובריונות ילדים ברשת ובמוסדות החינוך כאחד. בעקבות השיח הציבורי שנוצר, החלה התעוררות של הורים, ילדים ופעילים בשכונה. ב"בית הצעירים", שלא יכלו להישאר אדישים, החליטו להקדים תרופה למכה והתגייסו לפעילות השטח בכוונה ליצר פעולת מניעה, להעצים ולהכווין את ילדי השכונה והוריהם להתנהגות הראויה והרצויה.

מאירים את חיפה (צילום: קרן שח"ף)

בית שני לילדים

בית הצעירים הוא מסגרת לילדים בכיתות ד'-ו' הפועל בשכונת הדר. הבית פועל במהלך כל השנה ומהווה בית שני לילדים, ובו מענים שונים כמו ארוחת צהריים, חוגים, העשרה, פעילות חברתית, טיולים, קייטנות, פעילות של תנועת הנוער העובד והלומד. הבית פועל בשכונת הדר מזה 15 שנים והוא פרי שיתוף פעולה של התוכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון, עיריית חיפה (חינוך ורווחה), רשת דרור בתי חינוך וקיבוץ המחנכים העירוני.

מגבירים את האור על ערבות הדדית

לבית מגיעים ילדי שכונת הדר על מגוון האוכלוסיות החיות בה, ילדים דוברי שפות שונות, בני דתות שונות, יהודים, ערבים, עולים ובני עולים, ילדי פליטים מאריתראה ועוד. הבית והפעילות בו מהוות מגדלור של טוב ושמחה שמקרין אור על כל שכונת הדר ואין כמו חג החנוכה כדי להגביר את האור על ערכים של סבלנות, ערבות הדדית וסולידריות חברתית.

אחי וקרט, רכז בית הצעירים, מיוזמי המבצע "מגבירים את האור":

בשבועות האחרונים אנחנו נחשפים לסיפורים על הצקות וחרמות בקרב ילדים ונוער בארץ בכלל. בבית הצעירים אנחנו מדברים על הנושאים האלו עם החניכים ויוצרים מקום שבו לכולם יש מקום להיות חלק. לכבוד חג החנוכה החלטנו, החניכים והמדריכים, לצאת למבצע 'מגבירים את האור' ולתלות שלטים עם מסר של קירוב ושותפות. אין לי ספק שכל מי שנרתם למשימה ולקח חלק במבצע הזה התעצם ויהיה מעתה שגריר של המסר הזה.

סביבה מעורבת, קשובה ואכפתית

אחי מוסיף: "כל מי שיראה את השלטים הפרוסים ברחבי השכונה, אפילו אם יחלוף על פניהם למאית השנייה, יחלחל בו משהו מהמסר הזה – שחרם זה לא הפתרון, וכולנו נמשיך לפעול בכל האפיקים האפשריים כדי להמשיך לייצר כאן קהילה מעורבת, קשובה למה שקורה סביבה, הורים וילדים שמודעים למה שקורה בבית שלהם ובבתי הספר וגם תושבים אכפתיים, ערים לסביבה וקשובים גם למצוקות של כל ילד או ילדה אחרים".

מאירים את חיפה (צילום: קרן שח"ף)

פורצים מחסומים תרבותיים

נראה כי הפעילות הקהילתית ומעורבות התושבים בשכונת הדר הולכת וצוברת תאוצה, מעצימה ומחזקת את הסולידריות בין התושבים ואף פורצת מחסומים תרבותיים. בשנתיים האחרונות אף פועל בשכונה מיזם "שכונות בשינוי", בהפעלת קרן שח"ף, בשיתוף המשרד לשוויון חברתי, משרד הבינוי והשיכון, עיריית חיפה ובמימון הקרן למפעלים מיוחדים, אגף הקרנות בביטוח הלאומי. מטרת המיזם היא לקדם שינוי חברתי באמצעות ייזום והפעלת פרויקטים חדשים באמצעות קהילות משימה ופעילים שכונתיים.

קרן שגי, רכזת "שכונות בשינוי" בשכונת הדר:

פעילות מעוררת השראה, בדיוק מסוג הדברים שימשיך להאיר פה את בתי הספר, המרחב הציבורי והשכונה גם הרבה אחרי שחנוכה ייגמר. כל מי שלקח חלק בפעילות, מגדול ועד קטן, הגיע כדי לומר "באנו חושך לגרש". החובה שלנו היא לעשות הכול כדי לתת מקום לכל אחד ואחת, על התרבויות והזהויות השונות שיש בשכונה המגוונת שלנו. בזכות פעולות מעין אלו נצליח להגיע עם המסר לכל אחד ואחת מתושבי השכונה. הילדים שלנו ימשיכו להיות מאושרים ולחזור מבתי הספר עם אור בעיניים.
הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

    חג אורים שמח. חג חנוכה שמח.

הגיבו כאן לכתבה