"גל הפשיעה שוטף את המדינה וגם את חיפה – דורשים פתרון לטווח ארוך" • סיור ועדת הביטחון והמשטרה במושבה הגרמנית

מרוצי המכוניות בחיפה: נהגים מתפרעים (צילום: חי פה בשטח)

ועדת הביטחון בעיריית חיפה, יחד עם המשטרה, החליטו בתום סיור שנערך במושבה הגרמנית, כי בתקופת 'החג של החגים' בחודשים דצמבר-ינואר, ייחסם הכביש במושבה לכניסת רכבים במהלך סופי השבוע. "נדרש הסדר קבוע", אמר יוזם הסיור, חבר מועצת העיר רג'א זעאתרא

יו"ר סיעת חד"ש רג'אא זעאתרה (צילום: אלבום פרטי)
יו"ר סיעת חד"ש רג'אא זעאתרה (צילום: אלבום פרטי)

בתחילת השבוע קיימה ועדת הביטחון בעירייה, בראשות חבר מועצת העיר יצחק בלס ובשיתוף עם המשטרה, סיור במושבה הגרמנית, ביוזמתו של חבר הוועדה וחבר מועצת העיר רג'אא זעאתרה.

תלונות על מרוצי מכוניות ואופנועים

בראיון לחי פה מספר זעאתרה:
"הסיור היה מתוכנן להתקיים לפני שבועיים, אבל מאחר שרצינו שישתתפו בו גם חברי הוועדה, חברי מועצה, מחלקת הביטחון של העירייה, מחלקת פיקוח חופים ונציגים של בעלי העסקים והתושבים, הוא התקיים כאמור, השבוע".

"הסיבה לקיום לסיור", אומר זעאתרה, "היא כי בתקופה האחרונה קיבלתי תלונות ופניות מתושבים ומבעלי עסקים במושבה הגרמנית, על תופעת הרכבים המשופרים ומרוצי מכוניות ואופנועים, במיוחד בסופי שבוע בשעות הערב. אני פניתי בעצמי למשטרה ולעירייה בעניין הזה במהלך החודשים האחרונים, נוכח התלונות, עד שבסופו של דבר ביקשתי לקיים את הסיור".

המושבה הגרמנית וכיכר אונסקו (צילום: ירון כרמי)

כשבן גוריון היה מדרחוב

"בעל מסעדת דוזאן, פאדי נג'אר שהשתתף בסיור, הסביר את הבעיה וציין כי היה נהוג לפני מספר שנים לסגור את שדרות בן גוריון בסופי השבוע ולהפוך אותו למדרחוב, וזה היה פתרון מעולה לטיפול בתופעה הזו. הדבר הופסק וכיום התושבים ובעלי העסקים מבקשים להחזיר את ההסדר הזה", הוסיף זעאתרה.

"בינתיים, בחודש דצמבר השדרה תהיה סגורה מחמישי בערב ועד מוצ"ש, בשל אירועי החג של החגים, אבל אנחנו דורשים פתרון לטווח הארוך, ומבחינתנו הפתרון הזה הוא סגירת המקטע מהמגינים עד אלנבי. עלו גם פתרונות נוספים כמו אפשרות של הוספת פסי האטה או מחסומים, כמו ברחוב נתנזון בעיר וגם דובר על אכיפה עירונית ומשטרתית".

"אנחנו דורשים שיהיה הסדר קבוע במושבה הגרמנית, זה קריטי בגלל האופי של הרחוב שמושך הרבה אנשים, וכמו שהעירייה יודעת להשקיע בהרבה מקומות אחרים בעיר, היא יכולה להשקיע גם באזור הזה. המשטרה טוענת שהיא מטפלת בנושא וכי בשבועות האחרונים הורידה מספר רכבים מהכביש, אבל עדיין, התופעה מפריעה להרבה תושבים באזורים שונים בעיר".

מרוצי המכוניות בחיפה: המשטרה פעלה ברחוב העצמאות נגד נהגים מתפרעים (צילום: חי פה בשטח)
מרוצי המכוניות בחיפה: נהגים מתפרעים (צילום: חי פה בשטח)

דורשים פתרון לטווח ארוך

"עכשיו גם הפיקוח העירוני יכול לחלק דו"חות על רעש בסך 730 ש"ח. בעירייה ובמשטרה טוענים שהתופעה קיימת בגלל מחסור בכוח אדם, הן במשטרה והן בעירייה. אנחנו דרשנו שיציגו לנו תוכנית כיצד בכוונתם לטפל בבעיה גם אחרי החג של החגים. על המשטרה לייבש את מקורות הפשיעה ולשים את היד על ארגוני הפשיעה ועל כל המעורבים". סיכם.

שדרות בן גוריון בעת החג של החגים – עץ חג המולד וקישוטי תאורה (צילום: ירון כרמי)

להשקיע בחינוך וברווחה

על הפשיעה בעיר אומר זעאתרה:
"זה חלק מגל ששוטף את כל המדינה, וגם את חיפה. אנחנו רואים שהבעיה העיקרית היא במשטרה, כלומר כמו שהמשטרה יודעת לחלק דו"חות על מסכות ויודעת לעשות כל מיני פעולות אכיפה, אנחנו מאמינים שהיא יכולה ויודעת לעשות את התפקיד העיקרי שלה והוא לשמור על הביטחון האישי של התושבים בחיפה, כך שתהיה יותר הרתעה".

"המשטרה צריכה לקיים מבצעים במישור האכיפה", ממשיך זעאתרה, "ומהצד השני, העירייה צריכה להשקיע יותר ברווחה, בחינוך, בספורט, מכיוון שחלק מבני הנוער שנשאבים לעולם הפשע אם היה להם חוג למוזיקה, אם היתה להם קבוצת כדורגל או מסגרת, חלק מהם אולי לא היה מגיע להידרדרות הזאת. צריך להשקיע ברווחה, במתנ"סים ובקהילה. כל שקל שנחסך ברווחה, בספורט ובתרבות, אנחנו משלמים עליו עשרות מונים במחיר החברתי בגלל הפשיעה".

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. יובל שמשום אמר/ה

  לי אין אמונה לא במשטרה ולא בעירייה.
  לפני כשש שנים המשטרה טפלה בזה בצורה יסודית , אך כמה חודשים חזרו לסורם אך הפעם בצורה יותר אגרסיבית.
  היה והקטע בין המגנים לאלנבי נחסם, מה עם הקטע מאלנבי והגפן שהוא סובל יותר מכל?
  צריך פתרון יסודי שיעצור את ההפקרות.

 2. רודף צדק אמר/ה

  עומדות 5 ניידות בכיכר פלמר עמוסות שוטרים שמשחקים בטלפון במקום לאכוף את החוק.

 3. נירו הרומני מהדר לשעבר אמר/ה

  נגמר הסיפור של חיפה ועוד המון ערים נוספות

  היכן שיש איסלאם יש כאוס..נקודה סוף פסוק.

 4. אא אמר/ה

  נירו הרומני היית מת לחיות תחת שלטון איסלאם נכון ואני מדגיש על נכון יותר טוב מהדמוקרטיה וכול הבלבולי מוח של המערב זה שאתה רואה את כול הצעירים שעושים בלגאן בחיפה ובכלל הם לא מייצגים את האיסלאם

 5. ניקו אמר/ה

  צריך להיפטר מהם כמה שיותר מהר..טפיי

 6. אייל אמר/ה

  הצעדים הנדרשים:
  לסגור את ציר המושבה בשעות הלילה לתנועת רכבים
  לסגור את ציר יפה נוף בשעות הלילה לתנועת רכבים.
  איסור על בתי עסק בחיפה להגיש אלכוהול מכל סוג אחרי 10 בלילה
  הגדלת מספר ניידות התנועה ומצלמות תנועה ותפיסת רכבים על מהירות ורעש מיידית.
  נהיגה ללא רשיון, רשיון בפסילה, עם אלכוהול, עבירה על קו הפרדה – שלילה מיידית והעמדה לדין עם הגדלת הענישה למאסר בפועל לחודש עד שנה.

הגיבו כאן לכתבה