"שוד המטבעות הווירטואליים" בכרמל צרפתי בחיפה • כתב אישום חמור נגד החשודים

תפיסת אסיר (צילום יחידת להב)

מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה לבית-המשפט המחוזי בחיפה כתב אישום נגד עיסא אבו שנב (21), מוסא אבו שנב (26), מחמוד אבו שנב (26), סאלח אדון (21) – מעכו, הארני רשיד (34) מג'דיידה – מכר ומהראן חוראני (23) מחיפה, בגין עבירות שוד בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לביצוע פשע, ועוד. זאת לאחר שהנאשמים שדדו את כספם של מתלוננים אשר באו לרכוש מהם מטבעות וירטואליים.

בתחילת החודש (4/11/21) פרסמנו בחי פה – תאגיד החדשות אודות סיכול אירוע שוד חריג שהתרחש בלב שכונת כרמל צרפתי בחיפה. בירור פרטי האירוע העלה כי המשטרה, בשיתוף יחידות מיוחדות, עקבה במשך תקופה אחר פעילות החשודים ברשתות, כשהם מערימים על רוכשים פוטנציאליים של מטבעות וירטואליים, ובהמשך קובעים עמם מפגש פיזי, בו הם זוממים לשדוד את כספם (ללא כל תמורה כמובן). בפעם הזו בכרמל צרפתי, המתינו לשודדים השוטרים.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עורכת-הדין יעלה הראל, בשלושה אירועים שונים במהלך החודשים האחרונים, נהגו הנאשמים להציע לאנשים באמצעות הטלגרם לקנות מהם מטבעות וירטואליים תמורת עמלה נמוכה ומתחת למחיר השוק. זאת, במטרה לפתות רוכשים פוטנציאליים להגיע לצפון הארץ, כשבאמתחתם כסף מזומן ובמטרה לבצע עסקה בה יוחלף כסף מזומן תמורת העברה של מטבע וירטואלי. משהגיעו הרוכשים הפוטנציאלים למקום המפגש, שדדו אותם הנאשמים באיומים ובאלימות, תוך שימוש באקדחי-דמה, הנאשמים שדדו כ-680,000 ₪.

במסגרת חקירת אירועי השוד פעלה המשטרה לאיתור הנאשמים, לשם כך פרסמו שני חוקרים בקבוצת טלגרם ייעודית למכירת מטבעות וירטואליים, כי הם מעוניינים בקניית מטבע וירטואלי. בעקבות פרסום זה פנה אחד הנאשמים, באמצעות הפרופיל הפיקטיבי, והחל להתכתב עימם באמצעות הטלגרם. 

בתחילת החודש נערך מפגש לצורך רכישה של מטבעות וירטואליים כביכול, וחלק מהנאשמים הגיעו למקום המפגש על מנת לשדוד את הרוכש הפוטנציאלי. בהגיעם למקום המפגש, ניסו הנאשמים להגיע לרכבו של השוטר, כשהם רעולי פנים ואחד מהם נושא אקדח אויר, וזאת כדי לשדוד ממנו סך של 145,000 ₪. הנאשמים נעצרו על-ידי כוחות מבצעיים של המשטרה קודם להשלמת ביצוע השוד.

תפיסת אסיר (צילום יחידת להב)
תפיסת אסיר (צילום יחידת להב)

במסגרת בקשת המעצר עד תום ההליכים שהוגשה במקביל לכתב האישום ציינה עו"ד הראל כי: "המשיבים ביצעו, לכאורה, את המיוחס להם בעיבורה של עיר, ואף בשעות היום, תוך כדי הפעלת אלימות נגד נפגעי העבירה השונים, ונטלו רכושם מידיהם ללא כל חשש או מורא מפני תוצאות מעשיהם, אשר הובילו, הלכה למעשה, לגרימת חבלות למספר נפגעי עבירה. יתרה מכך, המשיבים אף הרהיבו עוז וביצעו, לכאורה, את מעשיהם האלימים בסמוך לבית ספר (באישום השלישי) ובעת שהיו בקרבתם ילדים (באישום הרביעי). מעשיהם אלו של המשיבים מניחים יסוד סביר לחשש, כי שחרורם יסכן את בטחון הציבור בכלל, ואת ביטחונם של נפגעי עבירה פוטנציאליים בפרט."

החקירה בפרשה זו התנהלה על-ידי יחידת הסייבר בלהב 433 במשטרת ישראל ובשיתוף תחנת עכו ותחנת טירת הכרמל ממרחב חוף.

הגיבו כאן לכתבה