"אנחנו סובלים מקשיי נשימה וצריבות בעיניים" • תושבים מתלוננים על מפגעי ריח קשים

שריפת פסולת צילום איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה

במערכת חי פה התקבלו תלונות רבות מתושבים המתגוררים באזור הקריות, במיוחד מקריית ביאליק (גבעת הרקפות), שם טוענים התושבים כי כבר תקופה ממושכת הם סובלים ממפגעי ריח קשים הגורמים להם לבחילות, כאבי ראש, צריבות בעיניים וקשיי נשימה. אם לא די בכך, כדי להפחית ולו במעט את השפעות המפגע, נאלצים התושבים לסגור את חלונות בתיהם.

בשיחה לחי פה מספר אבנר זכריה, תושב גבעת הרקפות:
"אנחנו חסרי אונים ומיואשים. פנינו לכל הגורמים והבעיה לא מטופלת. אנחנו סובלים ממפגעי ריח קשים המכילים חלקיקים וריחות של פלסטיק שרוף. מקור הריחות הוא שרפות מיישובים סמוכים לקריות. במשרד להגנת הסביבה מודעים לבעיה אבל אנחנו ממשיכים לסבול. אנחנו סובלים מקשיי נשימה, צריבות בעיניים וכאבי ראש. פנינו לפניות הציבור במשרד להגנת הסביבה והם מסבירים שהם מודעים לבעיה ולחומרתה וכי התופעה איננה ייחודית לאזור מסוים ודורשת שילוב של פעולות בכמה מישורים כדי להגיע לפתרון, אבל אנחנו לא רואים שום שינוי וממשיכים לסבול. כנראה שהצעד שיביא לפתרון של הבעיה היא שנצא כולנו, תושבי הקריות, לרחובות ונשמיע את קולנו".

לשון התשובה שהתקבלה מפניות הציבור:

אנו מודעים לבעיה ולחומרתה. התופעה איננה ייחודית לאזור מסוים, ודורשת שילוב של פעולות לפתרון. אנו פועלים בכמה מישורים לפתרון:
אכיפה – פקחי יחידת מניעת השרפות של רט"ג שפועלים במחוז הונחו לבצע בדיקה מעמיקה של כל המקורות – השרפות והערמות לפני שרפה וכן לבצע פעולות פיקוח ואכיפה מעמיקות.
בטווח הארוך, במשרדנו פועלים לתוכנית רחבה ומעמיקה לטיפול באיכות הסביבה בחברה הערבית, במסגרתה ניתן מענה לניהול הסביבתי בכלל והפסולת בפרט, כך שימנעו השלכות הפסולת לשטחים הפתוחים ושריפתן. כמו כן, יינתן מענה להרחבת הפיקוח והאכיפה.

משרדנו עובד עם אשכולות אשר הוקמו על ידי משרד הפנים, למתן מענה אזורי לסוגיית איסוף כל סוגי הפסולת ומניעת השלכה לשטחים הפתוחים. אנו משקיעים בפתרונות, ומסיקים מסקנות מתוכניות קודמות שלא נתנו את המענה המצופה. לגבי מפגעים בזמן אמת – יש לדווח בזמן אמת למוקד הסביבה בטל' 6911* (שלוחה 5)

יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה שרית גולן, מסרה לחי פה:

פקחי איגוד ערים מאתרים ערמות פסולת לא נקייה בשטחים חקלאיים ופועלים מול בעל השטח. לרוב השרפות מתרחשות לא בשטח האיגוד, אז ישנה בעיה לבצע אכיפה אל מולם. ביוזמת איגוד ערים יתקיים דיון שולחן עגול עם מחוז צפון במשרד להגנת הסביבה ועם איגוד ערים גליל מערבי בנושא, ויחד תיבנה תכנית פעולה בנושא.
שריפת פסולת (צילום: איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה )

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה בתגובה:
הטיפול בשרפות הפסולת נמצא תחת תחום האחריות של כבאות והצלה לישראל, כגוף הסטטוטורי המופקד על הנושא. כיוון שתוצרי האירועים הם מפגעים סביבתיים ובריאותיים, המשרד להגנת הסביבה מבצע פעולות אכיפה במחוזות ובאמצעות המשטרה הירוקה והיחידה למניעת שרפות – יחידה ייעודית שהוקמה לנושא ברשות הטבע והגנים, הממומנת על ידי המשרד.

לאחרונה, הנחה מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה את פקחי יחידת מניעת השרפות של רשות הטבע והגנים הפועלים במחוז לבצע בדיקה מעמיקה של כל המקורות – השריפות והערמות לפני שריפה, וכן לבצע פעולות פיקוח ואכיפה מעמיקות.

הרחבה לגבי מפגעים בחברה הערבית: המשרד להגנת הסביבה פועל לשיפור מצב הסביבה וההיערכות למשבר האקלים ביישובים ערביים. במסגרת החלטת ממשלה לקידום התוכנית הכלכלית לצמצום פערים בחברה הערבית, הוקצה תקציב של 550 מיליון שקל, אשר יופנו לטובת יצירת שינוי משמעותי במצב הסביבה בחברה הערבית, בדגש על טיפול בפסולת, והקצאת כספים ייעודיים להקמה ושדרוג תשתיות לטיפול בפסולת ומיחזורה.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. מיכאל אמר/ה

  שנים שזה לא מטופל ולא טופל. למרות עשרות אם לא מאות תלונות.
  ולצעאי זה גם לא יטופל. אני התיאשתי מלפנות לרשויות. כיוון שלא עושים כלום ולא יעשו.
  לפני כצה שנים פגשתי את הפקח של רט"ג בשטח ואמרתי לו חמה לא מטפלים בבעיה.
  אחרי שיחה של 2 דקות הבנתי שהוא לא יכול לטפל בזה. זה גדול עליו. והוא מפחד על ביתו ומשפחתו. במקרה הוא היה תושב הכפרים השכנים.
  כך שלא יעזור כלום. הם מקבלים את התלונות ולצערי גורסים את התלונות כמו שעשה האלוף בצהל על ההטרדות המיניות.
  עצוב. וחבל על כל המאמץ שלא יוביל לשום פטרון.
  רט"ג גיבורים על מפעלים קטנים שסוגרים אותם ומענישים אותם.
  אבל העבריינים לא מתקרבים אליהם מהפחד

 2. סמי הכבאי אמר/ה

  אי משילות נתניהו, דרעי, איילת שקד בחברה הערבית הוא תוצר של ניהול כושל ואי מתן זמן ניהול לחברה הערבית האנטי מקיימת, עם הנהגה אנטי ממסדית.
  כל הכבוד למפלגה האסלמית שהחליטה להיות חלק ממדינת ישראל.

 3. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  אכן, סמר ,מפגעי ריח קשים.כל הכבוד עבור הכתבה והדיווח. יום נפלא.

 4. המדינה הרימה ידיים ושלטון החוק נגמר מזמן אמר/ה

  בחברה הערבית מצפצפים על איכות הסביבה.
  שריפת פסולת כולל רעילה.
  שפיכת שפכים לתוך נחלים.
  זיהומי קרקע ממוסכים, איטליזים וכד'.
  המדינה הרימה ידיים.
  היום אישרו חיבורי חשמל למבנים לא חוקיים בכל הארץ
  שלטון החוק נגמר. או שתשרפו להם גם עם הרוחות לכיוון סחנין או שתסבלו הלאה.
  המדינה לא תעשה כלום. המזבלות הפיראטיות בדלית אל כרמל שגרמו לאסון הכרמל ממשיכים לפעול.

 5. מיכאל אמר/ה

  לא ברור מותר להדליק אש ?

הגיבו כאן לכתבה