גוזל נשר פצוע ניצל ע"י מטיילים בכרמל

הנשר הפצוע מטופל (צילום: שגית הורוביץ)

גוזל שנולד בטבע ופרח מהקן רק לפני חודש, שבר את רגלו, אך ניצל בזכות מטיילים עירניים

דיווח ממטיילים הגיע לרט"ג, על נשר שנמצא באזור מצוק ספונים בכרמל, שעומד על הקרקע ואינו עף.

אייל כהן, מנהל פארק הכרמל, רשות הטבע והגנים, מספר: "קיבלתי דיווח מהמטיילים על נשר שעומד על הקרקע. ביקשתי מהם להישאר לידו עד שנגיע. יחד עם מטפל של רשות הטבע והגנים מגרעין הרבייה בשמורת הטבע חי-בר כרמל, אבישי בראון, הגענו למקום ומצאנו את הנשר עומד על הקרקע, אפילו כשהתקרבנו הוא לא ברח. אבישי תפס את הנשר והובלנו אותו לשמורת הטבע חי בר כרמל לטיפול ולבדיקות ראשוניות ומשם הוא הועבר לקבלת טיפול רפואי בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת גן".

אייל כהן רשות הטבע והגנים לוקח את הנשר לטיפול מהמקום בו נמצא ע"י המטיילים (צילום: שגית הורוביץ)

רק לפני חודש פרח מהקן

כהן ממשיך: "לאחר בדיקה התברר כי מדובר בגוזל שפרח לפני חודש מהקן במצוק ספונים והיה הגוזל האחרון שפרח השנה מהקן בארץ, לאחר כמה שנים של ניסיונות כושלים של זוג הנשרים. מבדיקה ראשונית עולה כי הוא שבר את רגלו".

הנשר הפצוע מטופל (צילום: שגית הורוביץ)

יגאל מילר, אחראי גרעין הרבייה ברשות הטבע והגנים, מספר:

אני אחראי גרעין רבייה ברשות הטבע כבר 20 שנה. עצוב לי לראות שאחרי המאמץ הגדול של זוג הנשרים להביא גוזל חדש והכישלון בפעם הראשונה, הגוזל נפצע. אך אני מקווה שנצליח לטפל בו ולהשיבו לטבע. אזרחים רבים עוזרים לנו לשמור על הנשרים כשהם בתקופת הקינון ועכשיו אורנה ורוני זיהו, דיווחו ונשארו במקום לשמור עליו עד שהגענו.
הנשר הפצוע מטופל (צילום: שגית הורוביץ)

ד"ר יגאל הורוביץ מנהל בית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים, סיפר כי גוזל הנשר הגיע במצב גופני טוב יחסית, אך כבר בבדיקה הראשונית שערך לו ד"ר אלעד סמיט וטרינר בבית החולים, התברר כי הוא סובל משבר בעצם הטיבייה שברגלו השמאלית. לאחר שקיבל נוזלים, משככי כאבים וויטמינים הוא עבר קיבוע ברגלו השבורה והועבר למנוחה במתחם האשפוז. מחר יעבור בבית החולים ניתוח לאיחוי השבר שבמהלכו יוחדר מסמר מתכת לעצם השבורה. בבית החולים מקווים כי לאחר שיתאושש ויתחזק יוכל לשוב אל הטבע.

בבית החולים לחיות בר מטופלים מדי שנה כ-8,000 בעלי חיים שמגיעים עם פגיעות שונות מהטבע.

הנשר הפצוע מטופל (צילום: שגית הורוביץ)

השנה הייתה שנה מוצלחת בכרמל עם פריחת 8 גוזלים בטבע. לעומת השנים האחרונות שפרחו בטבע בין 2-5 גוזלים בלבד בשנה.

ההסברה לאוכלוסייה, פעילות הרשות למניעת הרעלות, מחקר סיבות התמותה ומתנדבים ששומרים עליהם כחלק מפעילות הגופים בפרויקט פורשים כנף – שומרים על העופות הדורסים של ישראל.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

    לאנשי רשות הטבע והגנים, צריך להשיבאו לטבע.לילה טוב.

  2. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

    תיקון : להשיבו

הגיבו כאן לכתבה