חיפה – בירת הסרטן של ישראל – חדשות ערוץ 2 בכתבה מטלטלת

05_-_בירת_הסרטן_של_ישראל_-_כתבת_תחקיר_בערוץ_2.jpg

האמת על העיר חיפה וכלכלת הזיהום שגובה קרבנות בנפש. למרות הסיפורים שמספר יונה יהב, כבר לא ניתן להסתיר את האמת המרה – התחלואה והתמותה כאן. החיפאים משלמים בחייהם את מחיר כלכלת הזיהום

ערוץ 2 מדווח מהשטח: נסיקה חדה בשיעור חולי הסרטן בחיפה: בהמשך לפרסומי משרד הבריאות, שפרסם הפרופסור גרוטו, ערוץ 2 מפרסם כתבה מזעזעת על מצב התחלואה בחיפה.

יונה_יהב_מתראיין_בכנס_נדלן.JPG
יונה יהב
חיפאים אומרים בתגובה לחי פה: אין כאן בית שלא מכיר את הסרטן. המוות מעבר לפינה. ראש העיר יונה יהב ממשיך בפסטיבלים, מסיח את דעת הציבור מהמצב ולא מתמודד עם הזיהום כמו שמצפים ממנו התושבים… אנחנו מרגישים יתומים ואין מי שיגן עלינו מהמזהמים.

וידאו בהפקת ערוץ 2 – נסיקה חדה בשיעור חולי הסרטן בחיפה


עיר הסרטן – כתבתה של רויטל גלדשמיד – דוברת מגמה ירוקה – חיפה

רויטל_גולדשמיד.JPG
רויטל גולדשמיד
האוויר שאנו נושמים מלא בחומרים מסרטנים. זיהום אוויר חיצוני הוא לא רק סיכון סביבתי לבריאות באופן כללי, למעשה הסרטן הוא רוצח סביבתי החשוב ביותר בשל המספר הגדול של אנשים שנחשפים ונפגעים ממנו כל רגע בעולם במקומות מזוהמים.

בשנת 2013 הכיר משרד הבריאות העולמי בקשר בין זיהום אוויר וסרטן. לאחרונה הוציאה הסוכנות העולמית למחקר בסרטן (IARC) ספר שדן בנושא ובכך למעשה נסגר הצוהר בו מפעלים מזהמים יכולים להמשיך להתקיים בצד שכונות מגורים.
כמובן, רק בעולם אוטופי ובלבד שאינך מתגורר במטרופולין חיפה; כאן מתרחש המחדל הגדול בישראל בו זיהום אוויר כבד ויומיומי של חומרים קרצינוגנים פוגע בתושבי המטרופולין ומעלה את הסיכון והסיכוי שלהם למחלות זיהום אוויר כמו סרטן, מחלות ריאה ולב.

סרטן? מה זה?


הסרטן הוא שם כללי לקבוצה של יותר מ -100 מחלות הפוגעות ברקמות שונות בגוף. למרות שיש סוגים רבים של סרטן, כל סוגי הסרטן מתחילים כאשר תאים חריגים בגוף צומחים ללא שליטה וללא בקרה. למה תאים צריכים בקרה? תאים רגילים שנפגמו או לא מתפקדים כראוי – עוברים תהליך מוות. תאים סרטניים לעומת זאת, לא יודעים למות וממשיכים לצמוח בלי שליטה עם כל הפגמים שלהם; ברוב הפעמים אפשר לראות איך תאים סרטניים "מטפסים" אחד על השני ויוצרים גידולים. בשלב מתקדם יותר של המחלה, הגידולים יכולים להתנתק ממקומם ולנדוד למקומות אחרים בגוף. זה נקרא "גרורות".
איך התהליך הנורמאלי של גדילת התא יוצאת משליטה והופכת לסרטנית? בקרת התא היא חלק מפעולת ה-DNA של התא שהופך לחלבוני פעילות: הדבר דומה לספר מתכונים בגוף (DNA) שממנו מכינים ארוחה (חלבונים) כדי שיהיה כח להתקיים. כשספר המתכונים נקרע – הארוחה יוצאת גרועה במיוחד. זה יכול לקרות בגלל גורמים גנטיים, סוגים מסוימים של זיהומים וחשיפות סביבתיות לסוגים שונים של כימיקלים וקרינה.

קורלציה בין חשיפה לזיהום אוויר חלקיקי וסרטן ריאה


ה – IARC סיווג בעבר מרכיבים רבים של זיהום אוויר חיצוני כמסרטנים, למשל: פליטה של מנוע דיזל, ממסים שונים, מתכות, ואבק. ב-2013 הייתה זו הפעם הראשונה שסווג זיהום אוויר חיצוני כמכלול מסרטן. בנוסף, סווג חומר חלקיקי באוויר – כחומר מסרטן בכוחות עצמו. חומר חלקיקי הוא שילוב של חלקיקים קטנים מאוד מוצקים וטיפי נוזל הנמצאים באוויר, כמו אבק עשן וכימיקלים. הערכת IARC הראתה עלייה בסיכון לסרטן הריאות בקורלציה לרמות חשיפה לזיהום אוויר חיצוני וחומר חלקיקי.

רמות חשיפה לזיהום אוויר גדלו באופן משמעותי בחלקים מסוימים של העולם, באזורים של תיעוש משולב עם אוכלוסיות גדולות. הנתונים העדכניים ביותר מהנטל העולמי של מחלות זיהום אוויר מראים כי בשנת 2010, 3.2 מיליון מקרי מוות ברחבי העולם נגרמו מזיהום האוויר.

היקף הבעיה


ה-IARC מבסס את הדו"ח שלו על סקירה של יותר מ -1,000 מאמרים מדעיים ממחקרים על 5 יבשות. המחקרים ניתחו את הסיכון לסרטן נגרמים על ידי מזהמים שונים בהווה בזיהום אוויר חיצוני, חומר חלקיקי וזיהום הקשור לתחבורה. הממצאים הגיעו ממחקרים אפידמיולוגיים גדולים שכללו מיליוני אנשים שחיים באירופה, צפון והדרום אמריקה, ואסיה.
על פי IARC, המקורות העיקריים של זיהום אוויר הוא תחבורה, ייצור חשמל נייח, פליטות תעשייתיות וחקלאיות, וחימום מגורים ובישול.
סיווג זיהום אוויר חיצוני כמסרטנים לבני האדם הוא צעד חשוב בהתחשב בהיקף חשיפת האוכלוסייה, ומדליק נורה אדומה ליישום מדיניות יעילה להפחתת חשיפה לזיהום בעולם.

ומה אצלנו במפרץ חיפה


חיפה היא העיר המזוהמת ביותר בישראל. על פי דיווחי איגוד ערים, זיהום האוויר נובע בעיקרו (70%) מהתעשייה הכבדה. זיהום האוויר מכיל חומרים רעילים, מסרטנים ומשבשי הורמונים. קירבת התעשייה לריכוזי שכונות מגורים מעלה את הסיכוי לחלות בתחלואת זיהום אוויר בכללה סרטן.
הדוח הסנסציוני של משרד הבריאות, שפרץ לתודעה בתחילת 2015, ונקרא בשמו העממי "הדו"ח של פרופ. גרוטו (שנכתב ב2011)", סקר את הקשר בין זיהום אוויר לממצאים בריאותיים בישראל במשך עשור שלם. נתונים נוספים של משרד הבריאות מ 2014 מצביעים על קשר וודאי בין זיהום אוויר בנפת חיפה לרמות גבוהות של סוגי סרטן. ניתן לקבוע כי בחיפה התושבים חולים יותר. מחצית מהילדים חולי הסרטן בחיפה חלו בגלל זיהום אוויר. בנוסף, הסיכון לחלות בסרטן ריאות בחיפה גבוה ב-29% לעומת מחוזות אחרים בארץ והסיכוי לחלות בסרטן השד במטרופולין חיפה גבוהה ב26% משאר הארץ. עוד מצביע הדו"ח כי בנפת חיפה, תחלואת הסרטן הכללית בקרב גברים גבוהה מהממוצע הארצי בשיעור של 10-20%, ובקרב נשים ב 20-40%. החולות בסרטן בשכונות הקרובות לאזור התעשייה המזהם, קריות ונשר, הרקיע שחקים. בקריית מוצקין הסיכוי לחלות בסרטן גבוה מהממוצע הארצי ב-31% ובנשר אחוז זה גבוה ב-43% לעומת הממוצע הארצי.
העיר חיפה מובילה בעולם בסרטן יחודי הנובע מחשיפה לכימיקלים וזיהום סביבה: סרטן לימפומה שאינה הודג'קין. שיעור תחלואת הסרטן הזה בחיפה ובקריות גבוה מהממוצע הארצי ב- 26-45%.
סרטן נדיר נוסף שהתגלה מטרופולין חיפה הוא סרטן בלוטת יותרת הכליה המגיעים לשיעורי תחלואה של פי 4-5 משיעור התחלואה העולמי.

"ללא ספק, חיפה היא אימפרית זיהום אוויר ותחלואת סרטן. הנתונים המטלטלים של זיהום האוויר היומיומי והתחלואה יוצאת הדופן בעיר הסרטן צריכים להרעיד את אמות הסיפים של הרשות המקומית ולהניע אותם לפעול באופן נגד המפעלים המזהמים לאלתר. לא יתכן שחרב הסרטן מונחת על צווארם של מעל חצי מליון תושבים והמצב מתקבל בשתיקה צורמת ובאדישות במשרדם של בעלי התפקידים האמונים על שלומם ובריאותם של תושבי מטרופולין חיפה".

תחלואה חריגה בחיפה

לא ניתן להגיב