הילדים חזרו לבית הספר ולשגרה קצת מוזרה • איך נעזור להם להתמודד בצורה מיטבית? • ד"ר מירב מדמוני אזולאי

ד"ר מירב מדמוני (צילום: אורטל גנות)

איך ההורים, המורים ובית הספר צריכים לנהוג סביב החזרה לשגרה וללימודים? • מדריך

עם סיומו של הקיץ השני בו אנו מתמודדים עם גלי תחלואה, ונוכח מתווה החזרה ללימודים, ברור כי חזרה ללימודים ללא תמיכה, תותיר שוב את התלמידים מבולבלים. ד"ר מירב מדמוני אזולאי, דיקנית הסטודנטים ומרצה באקדמית גורדון בחיפה, טוענת שלא רק התלמידים צריכים להיות מוכנים לשנת הלימודים, אלא שדרושה היערכות לכל מי שיש לו תפקיד משמעותי במערכות התמיכה של התלמידים, כלומר – הורים, מורים ומערכת החינוך כולה.

הורים

חלק מההורים בשנה זו הפכו למורים בעל כורחם ונאלצו לשבת עם הילדים בזום על חשבון שעות עבודה, או להכין שיעורים בשעות שמתאימות להורה ולא בהכרח לילד שרוצה לראות טלוויזיה. במשפחות בהן הגבולות היו מטושטשים, גברה תחושת הבדידות, והשהייה יחד לא הביאה בהכרח להידוק קשרים רגשיים. לעומת זאת, במשפחות הנוטות לקדם ציות ומשמעת, הצטמצמה תחושת האוורור בין בני המשפחה והנוכחות ההורית הפכה מורכבת. אפשר היה לשמוע הורים המשתמשים במשפטים כגון "לא היה לי אוויר לנשימה, הרגשתי מחנק". 

כיצד להתמודד?

החופש הגדול אפשר להורים ולתלמידים הפסקה לאתחול מחדש. החזרה לבית ספר היא חזרה אחרת והמציאות ההורית השתנתה ודורשת התאמה למצב החדש שילווה אותנו בתקופה הקרובה. ההורים צריכים להבין כי הזמנים היטשטשו הקיץ, והלימודים עצמם הצטרפו לכדי חופשה רצופה מוזרה, שבה זמני היקיצה והעבודה לא ממש היו ברורים. לכן, כדאי לקיים שיחות עם הילדים ולהסביר להם את המצב, בהתאם לגילם, וכן מה מצופה מהם, וגם לשאול אותם איך הם מרגישים עם המציאות המיוחדת הזו. מומלץ לתאם עם הילדים הגדולים יותר, או לקבוע לקטנים שעות שינה והתעוררות שמתכווננות לשעות בית ספר, להחליט יחד עמם על סדר יום ברור וליצור יש מאין מערכת שעות טנטטיבית, שבה תשובצנה פעילויות הפנאי הקבועות והמשתנות כמו חוגים, תנועות נוער וכיו"ב. 

חזרה ללימודים (צילום: דוברות המשטרה)

עבור ילדים מסוימים, אלו הזקוקים ליותר תיווך, ידרשו ההורים לגייס גם את צוות ביה"ס. מומלץ להורים אלו לקבוע פגישה עם המחנכת או היועצת ולדון כיצד לעזור לילדים להתמודד. הורים ששהו עם ילדיהם בשנה זו הרבה יותר מהמורים, יכולים להצביע בצורה הטובה ביותר אילו שינויים התחוללו בילדם, ולעדכן בכל דבר שיש בו על מנת להוסיף על הידע הקיים. שיתוף בידע ההורי חשוב עבור כלל הילדים, אולם משמעותי בעיקר עבור ילדים שכעת קיבלו מחנכת חדשה או עברו מסגרות (מעבר לכתה א', לחטיבת ביניים או לחטיבה עליונה).

מורים

למידה מרחוק ולמידה לא סדירה במשך שנה וחצי, גוררות, באופן טבעי, גם פערים לימודיים ורגשיים. הלמידה בקפסולות אפשרה למידה וקשר רק עם חלק מילדי הכיתה. אמנם תנאי הלמידה היו מיטיבים והיחס האישי היה יתרון עצום, אולם כעת, משחוזרים לכיתות גדולות, עלול הדבר להקשות על תחושת הביטחון שנבנתה בקבוצות הקטנות. גם ההוראה של המורים אותגרה. מורים נדרשו ללמוד מיומנויות טכנולוגיות ולאמץ דרכי למידה חדשות וטכנולוגיות בזמן הקצר ביותר ולהזיז הצידה סגנונות עבודה שליוו אותם במשך שנים. ישנם מורים שאימצו בקלות את שיטות ההוראה החדשות והיו כמגלי עולמות, אך בקרב חלק מהמורים השינוי היה מהיר וקשה מכדי ליישמו מיידית בהוראה.

כיצד לנהוג נכון?

הכנה טובה מביאה לתוצאה טובה ולכן חומרי ההוראה והלמידה צריכים להיות מוכנים, עד כמה שניתן. בנוסף, המורה צריכה ליצור קשר יזום בעיקר אם היא חדשה ולא מוכרת לכיתה. 

לעומת זאת, מורה שממשיך ללמד את אותם התלמידים, כדאי שיבדוק מה מצבם של הילדים. עליו לברר מה מצבם הלימודי, האם ישנם ילדים שצברו פערים במהלך השנה והצליחו לצמצמם במהלך חופשת הקיץ, האם נדרש סיוע ותיווך במעבר מהחופשה לכיתה ובכלל, היכן ניתן לסייע חברתית ולימודית.  

חשוב להזכיר למורים שההורים זקוקים להם, כדי להבין איזו שגרה צפויה לתלמידים, מה בתוכנית הלימודים, אילו שעות תגבור יינתנו ואיך יראה יום הלימודים. החזרה לשגרה מחייבת ריענון תקנונים ונהלים – להורים ולתלמידים.

בית הספר

בשנה וחצי החולפות התמודדה מערכת החינוך עם אתגרים כמותם לא ידעה, ונאלצה להתנהל תוך כדי תנועה, תוך מאמץ מרכזי לא לתת לסגרים לעצור את רצף הלמידה כדי לא לפתוח פערים. התוצאה – חלק מהתלמידים נותרו מאחור, ברמה הרגשית, החברתית והלימודית. 

התמודדות 

החופש הגדול אפשר למערכת להתחיל להתכוונן מחדש, ממקום של הקשבה לצורכי התלמיד וההבנה שמשהו בקצב השתנה. אין הכוונה לעצור את הטובים והחזקים, אלא לספק מענה לילדים שצברו פערים באמצעות מרכזי למידה ותמיכה בקבוצות קטנות. במידה שנאלץ להיכנס לסגר, מומלץ שיבנו מרכזי תמיכה וירטואליים, כל אלה ללא כל עלות להורים. לצורך תמיכה גם בסגלי ההוראה, כדאי להגדיל את מצבת כוח האדם בבתי הספר, למשל על ידי סטודנטים שיסייעו במסגרת המעורבות החברתית. 

בימי היערכות, על המנהל להציג מתווה ברור הכולל היבטים רגשיים לניהול השנה הנוכחית. תוכנית ייעוצית, שאין בה רק למידת חשבון, אנגלית ותורה, אלא גם תוכן רגשי שעניינו אוורור רגשות וקידום מיומנויות של תקשורת וקבלת החלטות.

בסופו של דבר, אם חוזרים לשגרה, היא צריכה להיות שגרה. לכן על המערכות – ההורים, המורים ובית הספר, להתנהל בשקיפות, בשיתוף ובזמינות. ההורים צריכים לבנות מחדש ביטחון בביתם, לקבוע עקרונות מנחים ולחזק את התקשורת הפתוחה, וכך גם המורים ובית הספר, אשר צריכים לקיים את כל אלה ביחס עם ההורים. רק כך באמת נצליח לקיים חינוך מיטבי לצד הקורונה. 


הגיבו כאן לכתבה