סכנה חדשה למפרץ חיפה והפעם מכיוון רמת הגולן

70.jpg

חברת “אפק” הודיעה שמצאה נפט בגולן. חברת “אפק” כבר כמה שנים מחפשת שם נפט ומתכננת להפוך שטחים נרחבים בדרום רמת הגולן לשדה קידוחי נפט בילתי קונבנציונליים.

החברה טוענת שמדובר בנפט רגיל, נוזלי ואילו ארגוני הסביבה טוענים שמדובר בנפט שנימצא בתוך שכבה מוצקה שכדי להוציא אותו משם יש להשתמש בשיטה הניקרת “פראקינג” או בשיטות דומות הכרוכות בהרס סביבתי עצום ובזיהום רב. גם הגאולוג של החברה יובל בר טוב אמר שמדובר בנפט בסלע. השכבה בעובי 350 מטר עליה הוא דיבר היא שכבת סלע ממנה מתכוונים להוציא את הנפט.

הדבר קשור באופן ישיר לזיהום האוויר במפרץ חיפה כי את הנפט שמתכוונים להוציא מהאדמה בגולן יזקקו בבז”ן וכך אמר רשמית היו”ר של אפק אפי איתם:

“אחת השמועות שהופצו הן שאם יתגלה נפט בכמות מסחרית יוקם בית זיקוק בגולן. יו”ר חברת אפק, אפי איתם מפיג את החשש – “גם אם ימצא נפט בכמות מסחרית הוא יובל אל בתי הזיקוק בחיפה, בתחילה במשאיות ולאחר מכן על ידי הובלה בצינור מוסדר.”

מלבד הזיהום מהזיקוק עצמו יש לקחת בחשבון את הזיהום מהמשאיות ומדליפות מהצינור.

הדבר ניראה מוזר ובלתי הגיוני. רק לפני זמן קצר אישרה הממשלה תכנית להפחתת פליטות על פי התכנית אנחנו אמורים לפלוט ב 2030 לא יותר ממה שאנחנו פוטלטים עכשיו כלומר 81 מיליון טון פחמן דו חמצני בשנה ו 17% מהאנרגיה אמורה להיות מופקת ממקורות מתחדשים. יעד זה לחלוטין איננו מספיק ויש להניח שלאור המגמה העולמית של מעבר מהיר למקורות אנרגיה מתחדשים הוא יוחלף בגבוהים יותר, אחרת פשוט לא יהיה למי לייצא את התוצרים בסופו של דבר. היום מי שמשקיע בתעשיות הדלקים הפוסיליים מפסיד.

הנזק הבריאותי מהזיהום בחיפה הוא כ 7 מיליארד דולאר לשנה והנזק הכלכלי בגלל בריחת התושביםוהעסקים גדול עוד יותר. זה יהיה מעניין עם יחליטו להרוס סופית את מפרץ חיפה בו גרה יותר מעשירית האוכלוסיה למען תעשייה נסגרת. אפילו כלכלית.

רוב מדינות העולם כבר התחייבו על יעדים רציניים בהפחתת פליטות. אפילו מדינות כמו הודו ובורונדי. אם יש עדיין מדינות שהולכות להגדיל את משק האנרגיות המזהמות אלה רק מדינות מתפתחות ולפעמים עוינות לישראל. הנצחת התלות במדינות אלה(הרי להם ימכרו את הנפט) היא גם לא הגיונית. זאת כאשר יש אפשרות מלאה להגיע למעל 90% חשמל ממקורות מתחדשים עד 2040 בישראל על פי נתונים של הפורום הישראלי לאנרגיה.

יכול להיות שחברת אפק כל כך ממהרת עם החיפושים וההצהרות דווקא כי היא מרגישה שזמן התעשיות האלה חולף. עם כל יום שעובר יש יותר ויותר ידיעות על מעבר למקורות אנרגיה אחרים. יש לקוות שהיזמים והממשלה יבינו שאין שום הגיון-כלכלי ובכלל, בלהרוס את הכינרת, הגולן ואת מפרץ חיפה רק בגלל כח האינרציה והקושי לראות את הנולד.

הגיבו כאן לכתבה