לנה אוסטר – מהנדסת העיר החדשה של טירת הכרמל • “לעיר יש פוטנציאל אדיר”

לנה אוסטר - מהנדסת העיר של טירת כרמל (צילום: ע. טירת כרמל)

ראיון עם לנה אוסטר • מהנדסת העיר של טירת כרמל

אוסטר הגיעה לטירת כרמל מחברת יפה נוף לאחר 15 שנה, שם עבדה על פרויקטים מצפת ועד חדרה.
היא בעלת רזומה עשיר בתחום התכנון וההנדסה, משלבת כבר שנים בין עולם התשתיות למגורים ועושה זאת באופן מרשים ועם מחויבות לעבודה, אוסטר, כך מספרים, היא תמיד הראשונה להגיע למשרד והאחרונה לעזוב אותו.

אחרי שנים של ניסיון עשיר בתחום ההנדסה, החלטת להגיע לטירת כרמל, מה גרם לך לעשות את השינוי הזה?

“אחרי 15 שנה ביפה נוף ואין ספור פרויקטים, הגיעה ההזדמנות להיכנס לתפקיד של מהנדסת עיר, מה עוד שמדובר בעיר שנמצאת בתנופה עם “כאבי גדילה”, אך עם פוטנציאל אדיר! סביבת מגורים נקייה מתעשייה והקמת שכונות חדשות, זה בהחלט תפקיד מאתגר מאוד ואני שמחה על ההחלטה שקיבלתי”.

כמו שוודאי שמת לב, התושבים מעורבים מאוד במה שקורה בעיר, דרך הרשתות ובשיתוף הציבור, עד כמה לדעתך הדבר תורם, או אולי בכלל מפריע לעבודה?

“הזמן עושה את שלו וכך גם השינויים הטכנולוגיים. זה מביא לשינוי בהתנהלות ובקשר בין הרשות לתושבי העיר, וכמו בכל קשר, יש את הצדדים החיוביים והפחות חיוביים, אבל אני מאמינה בדרך של שיח מכבד, כי רק בדרך מכבדת ימצאו פתרונות שישרתו את שני הצדדים”.

מהם הקשיים המשמעותיים שנתקלת בהם עד כה?

“חייבים לשנות את אופן הטיפול מעיר של 17 אלף תושבים לעיר שכבר נושקת ל-30 אלף. כרשות מקומית אנחנו חייבים לראות את המחר יותר מהר ולפתור בעיות טרם עוד לפני שהן נולדות. מכיוון שהכרתי את טירת כרמל עוד לפני שהגעתי לתפקיד, הייתי רוצה לשנות את כל מערך התחבורה הציבורית ולשפר גישות תחבורתיות לעיר”.

תושבים רבים סקרנים לגבי הגישה לחוף הים, האם תהיה גישה ישירה בעתיד?

“אחד הדברים שהופתעתי לגלות, הוא שיש לטירת כרמל חוף מדהים, שאין אליו כיום גישה רגלית או תחבורתית, לפיכך, לקחתי והמשכתי את הטיפול בתוכנית הסטטוטורית לחיבור לים מרחוב נחום חת. החיבור יאפשר לפתח את חוף הים ולהתאים אותו לצורכי העיר באופן אינטנסיבי וחלק מהחוף להשאיר כשמורת טבע ולתת לו טיפול אקסטנסיבי. אני מאוד מקווה שבעוד חמש שנים נוכל להתחיל בביצוע של הגישה לים, לאחר שנעמוד בכל הדרישות של מוסדות התכנון ושכנינו מחיפה”.

לנה אוסטר - מהנדסת העיר של טירת כרמל (צילום: ע. טירת כרמל)
לנה אוסטר – מהנדסת העיר של טירת כרמל (צילום: ע. טירת כרמל)

איך את רואה את טירת כרמל בעוד חמש שנים?

“אז כמו שכבר אמרתי, הגישה לים זה רק אחד הפרויקטים משלל הפרויקטים שעומדים לפנינו, עוד נראה את הקמת שכונת איילת הכרמל, שכונת תע”ש, כניסה דרומית מכביש 4 ועוד פרויקטים רבים בנושאי התחדשות עירונית”.

הזכרת את פרויקט ההתחדשות העירונית, נושא חשוב עבור השכונות הוותיקות

“אני אשמח להקדיש לנושא ולהעביר מסר לתושבי העיר, עיריית טירת כרמל תומכת בהליכים של התחדשות עירונית , כי ברור לכולם שמשאב הקרקע הוא בין המשאבים שהולכים ומצטמצמים ואין דרך אחרת אלא לצופף את המרקם העירוני ולהגיע לשימוש נכון ויעיל של התשתית הקיימת, גם היזמים מבינים את החשיבות הזאת ורובם הולכים יד ביד עם הרשות בכל התהליך”.

בעוד חמש שנים, מה ייחשב בעינייך כהישג מהתקופה הזו?

“מקודמת כבר שנים רבות תוכנית כוללנית לטירת כרמל ורגע לפני שהגעתי היא עמדה לפני גניזה, לאחר שעברתי עליה, העברתי הילוך בהגשת המסמכים לוועדה המחוזית ואני מאוד מקווה שתאושר בקרוב. זה מה שייתן לנו בעצם את תוכנית העבודה ל-15 השנים הקרובות. יש תוכניות לטווח ארוך ולטווח קצר ותפקידי כמהנדסת העיר לטפל במשימות בשלושה רבדים שעוטפים את כל הממשק בין הרשות לתושבים”.

אפשר להבין מדברייך שיש עתיד ורוד לטירת כרמל

“מלבד התוכניות והפרויקטים שעל הפרק, כשהגעתי והכרתי את הצוות המסור במחלקת ההנדסה, צוות שבא לעבוד ולתת מענה לתושבי העיר, ההכרות עם ראש העיר אריה טל שמעורב בכל הנעשה, המנכ”ל אבישי כהן – כבר אז ידעתי שלעיר טירת כרמל יש עתיד יותר מוורוד, ואני מאמינה שבעבודה משותפת עם כל הגורמים בעיר, טירת כרמל תממש את הפוטנציאל האדיר שיש לה”.
 
 

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  ברכות חמות לגברת לנה מהנדסת העיר טירת כרמל. שנה טובה ומבורכת. תכלה שנה וקללותיה , תחל שנה וברכותיה. שנה טובה לך ולמשפחתך. ערב נעים ושבוע טוב.החלטה נכונה של ידידי אריה טל ראש העיר טירת כרמל. כל הכבוד ויישר כוח אריה ולנה.

 2. ברכה אמר/ה

  עיר בתנופה – כתפוח שנגסו ממנו רוב חלקיו. נוף וצל עצי זית ירוקי עד הצמיחו במקומם גורדי שחקים. כן, היה לנו “חוף מדהים” ואיננו… הודות לבניה המסיבית לרוחבה ולגובהה. צריך להגיע לחוף להאמין שהים לא נעלם… בכיה לדורות.

 3. עידן חדש אמר/ה

  רק מפרויקט אחד שהוקם בעיר – הפסידה העיריה עשרות מיליוני ש”ח בגין היטלי השבחה שלא שולמו. תנחשו מי הרוויח ?

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור נדל"ן בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו