אוהבים את חיפה – עוזבים את חיפה

נוף חיפאי (צילום: גלעד שטיין)

לחיפה יש את כל מה שצריך על מנת שחיפאים המסיימים את השירות הצבאי שלהם ירצו להישאר ולהקים בה משפחה. אם זה לא מספיק, בחיפה יש גם מוסדות אקדמיים בולטים כדוגמת הטכניון, אוניברסיטת חיפה והאקדמית גורדון. ועדיין, בכל שנה צעירים רבים עוזבים את חיפה לטובת מרכז הארץ, או אחת מהערים הסמוכות. פנינו לכמה אנשים שעזבו את העיר, בשביל לנסות להבין מדוע הם לא נשארו בחיפה.


יעקב שחם – מייסד ידיעות חיפה • חיי תרבות וחברה בחיפה

יעקב שחם (אלבום פרטי)

"אני אוהב את חיפה ואת רוב השנים שלי העברתי בחיפה. חיפה בשבילי זה תרבות, מוזיאונים, חברים, מסעדות, ענייני תקשורת ויש עוד כמה דברים. המעבר לקיסריה התחיל מרעיון של אשתי, מאירה. היא חשבה שנוכל להיות יותר מאושרים בקיסריה. היא חיפשה את הבית, ההנחיה שלי הייתה בית גדול על קומה אחת ללא מדרגות, עם חצר גדולה ובריכת שחייה.

אני מאוד נהנה להיות בבית. אני אוהב להתעורר מוקדם ולהשקות את הפרחים והעצים בכל בוקר. אני מרגיש שהגינה שלי מחכה לקראתי, וזה נותן לי הרבה שקט בראש. ביטלתי מזמן את ההשקיה האוטומטית. יש לי מעל 30 עצי פרי. המגורים בקיסריה בתקופה זאת של חיי הם אידיאליים בשבילי. ועדיין, חיי התרבות והחברים שלי הם בחיפה.

אני רואה היום בחיפה הרבה דברים שאני אוהב, ומעט דברים שלא נראים לי. אני חושב שבסך הכול, לטווחים רחוקים, עינת עושה עבודה טובה. אני קורא את הביקורת המושמעת נגדה ואת חלקה הגדול אני דוחה. חלק מהביקורת הוא ממניעים אינטרסנטיים וחלק מסוים הוא ביקורת אמתית. בסך הכול מ-1 ל-10 הייתי נותן לה 8 ויש לה פוטנציאל ליותר".


פרופ' גבי וימן – מייסד החוג לתקשורת באוניברסיטת חיפה • "חיפה גרה בי"

פרופ' גבי וימן. (אלבום פרטי)

"מעולם לא עזבתי את חיפה. אני לא גר בחיפה אבל חיפה גרה בי. 60 שנות חיי בחיפה הותירו אותי חיפאי בנשמה וזה כולל גם מחירים לא קלים. למשל, אכפתיות למצב העיר, לעזיבתה על ידי צעירים, לכיבושה על ידי חזירי בר, לניהולה הכושל כיום, לתדמיתה הפריפריאלית, לזיהום האוויר ועוד".


אורי זכי – יו"ר הנהלת מרצ • "חיפה היא ישראל כמו שהיא יכולה להיות"

אורי זכי. אלבום פרטי

"לפני 23 שנה, בזמן שהייתי בטיול אחרי צבא באוסטרליה, הגיעו התשובות שהתקבלתי ללימודי משפטים באונ' העברית בירושלים ובאונ' חיפה. כבר מגיל 15 תכננתי ללמוד משפטים בירושלים, כדי להיות קרוב למרכז העצבים הפוליטי של ישראל, לעבוד כעוזר שר ולהמשיך בקריירה פוליטית. אבא שלי רצה שאשאר בחיפה, ואמר שלא משנה איפה לומדים לטובת התוכנית שלי. הוא החליט להתייעץ עם מי שהוא הגדיר כאיש הכי חכם בפוליטיקה – יוסי ביילין, שאותו לא הכיר. הוא שלח את הסוגיה לביילין, שענה שהבן צודק, ואם אקבל את עצתו ואלמד באונ' העברית, שאפנה אליו. שמעתי לעצתו, וכשעברתי לירושלים ללימודי המשפטים התחלתי לעבוד לצדו, בין השאר כיועץ שר המשפטים.

אני גר היום בת"א, אליה עברתי מירושלים, ובאמצע הייתי 4 שנים בוושינגטון. למרות זאת, לכל מי ששואל מאיפה אני, אני אומר שאני חיפאי. אני מאוד אוהב את חיפה. אהבתי מאוד לגדול ולהתעצב בה. קודם כל זאת העיר הכי יפה בישראל, גם חיצונית וגם באופי שלה – יש בה את כל הגורמים שיוצרים קונפליקטים בערים אחרות: חילונים וחרדים, יהודים וערבים ועוד, אבל בחיפה זה עובד הרבה יותר טוב, אפילו היריבות בין שתי קבוצות הכדורגל של העיר היא מתונה. בחזון של הרצל הוא ראה את חיפה כמרכז התרבותי והעסקים של המדינה אותה דמיין. זה אומנם לא המצב, אבל אני חושב שחיפה היא ישראל כמו שהיא יכולה להיות".


נפתלי בנט – ראש הממשלה • אחרי השירות הצבאי לא חזר לחיפה

נפתלי בנט (צילום: משרד ראש הממשלה)
נפתלי בנט (צילום: משרד ראש הממשלה)

ראש הממשלה נפתלי בנט נולד בחיפה, וכשהיה תינוק עבר עם הוריו לארה"ב. הוריו, שנולדו בארה"ב, התקשו להיקלט בארץ וחזרו לארה"ב. לאחר כשנתיים הם חזרו לחיפה והתיישבו באחוזה. בנט למד בבית הספר של הזרם הממלכתי דתי כרמל. אחרי השירות הצבאי כבר לא חזר בנט לחיפה. הוא החל לימודים גבוהים בירושלים, טס לתקופה לארה"ב ומעולם לא שב לגור בעיר הכרמל. הוריו של בנט המשיכו לגור בחיפה (אביו נפטר ואמו, שתבדל לחיים ארוכים) עדיין גרה באחוזה.


אמיר פיי גוטמן ז"ל – זמר והכוריאוגרף • קריירה ענפה

אמיר פיי גוטמן. (צילום: רעות שטיינברג)

פיי גוטמן גדל בקריית חיים ולמד בתיכון קריית חיים. בתחילת דרכו הוא היה כתב במקומון ערי המפרץ. אחרי השירות הצבאי הצטרף לצוות בידור במלונות אילת והיה סולן להקת הבנים 'היי פייב'. הוא לא חזר לגור בחיפה והחזיק קריירה ענפה גם לאחר שהלהקה התפרקה בשנת 2000. הוא היה כוריאוגרף ובמאי, הופיע בטלוויזיה ובתיאטרון. הוא נפטר כשניסה להציל את אחייניתו בחוף ליד נווה ים.


פרופ' א.ב. יהושע – סופר ומרצה • גאווה חיפאית, גם היום

א.ב. יהושע (צילום: טל שחר)

פרופ' א.ב. יהושע עזב את חיפה לפני כמה שנים, כדי לגור ליד הילדים והנכדים. א.ב. יהושע היה כל כך מזוהה עם חיפה, שקשה היה להאמין שהוא כבר לא תושב העיר. יהושע ואשתו גרו במשך שנים ארוכות בכרמל והוא לימד בחוג לספרות עברית. דורות של סטודנטים ובעיקר סטודנטיות, שמעו אותו מרצה בלהט על הפרוזה, על סופרים מתחילת המאה הקודמת, על יצירות שהן בלב הקאנון הספרותי שלנו. על אף שהוא לימד עשרות שנים באוניברסיטה, הוא לא איבד את הלהט והעניין גם כשהיה מרצה שוב ושוב על אותם נושאים.

באופן טבעי א.ב. יהושע מיקם חלק מהיצירות שלו בחיפה והוא נחשב לגאווה חיפאית, גם היום כשהוא כבר לא מתגורר בחיפה.


ברק רום – איש יחסי ציבור • "מה קרה לעיר שגדלתי בה?"

ברק רום. צילום: אלבום פרטי

"עזבתי את חיפה ברגע שיכולתי. אי אפשר להשוות את חיפה לתל אביב. בשנים האחרונות אני מסתכל בעצב של מה שקורה בחיפה. אימא שלי, ציפי רום, הייתה עיתונאית בעיר והיה לה מועדון בדניה ואז העיר הייתה תוססת. אני מגיע מדי פעם לחיפה כדי לבקר את אמא שלי ואני מסתכל סביבי ולא מאמין מה קרה לעיר שגדלתי בה. כל הזמן חברים שואלים אותי מה קורה עם חיפה. זה לא ממקום של העברת ביקורת, זה באמת ממקום של דאגה כנה. פעם בחיפה היו שחקני כדורגל מפורסמים, חנויות בגדים שמשכו קונים מכל הארץ, מסיבות עד השעות הקטנות של הלילה, היה לה דימוי אחר.

הדר ההרוסה, מרכז הכרמל שומם ומדכא ברוב שעות היום. גם האוויר המזוקק והמחיה שחיפה התהדרה בו הפך להיות מזוהם וכימי – פחד מוות. אני יודע מה יגידו החיפאים שנשארו… אבל בכל פעם שאני לוקח את בנותיי לטייל בעיר ילדותי, אני חוזר משם עצוב. הדר נראית כמו סלאמס, הכרמל פשוט פאתטי ומלא פיצוציות וחנויות פרחים. אין תנועה, אין צעירים, אין שמחה. בעיקר – אין למה לחכות. וזה עצוב במיוחד על רקע הפוטנציאל האדיר שיש בעיר נהדרת עם הר וים ושפע פנינות תיירותיות כמו מתחם הנמל, העיר התחתית, הבהאים, הכרמל, כולל דלית אל כרמל ועוספיה, המושבה הגרמנית ועוד.

חיפה הייתה עיר נהדרת באייטיז, בחיים לא אשכח. אבל לא הייתי גר בה היום בשום מחיר שבעולם. וזה בגלל שבניגוד ל-1980… אין ממה להתרגש בה".

הגיבו כאן לכתבה

28 תגובות
 1. מאיה אמר/ה

  כתבה חשובה, אבל איך ייתכן שאין אפילו לא אישה אחת בין המרואיינים?

 2. סטודנט חיפאי אמר/ה

  כשדואגים לחניה חינם לזקנים על חשבון סטודנטים שלא יתפלאו למה העיר נהיית מבוגרת

 3. דביר לנגר אמר/ה

  כתבה חשובה. תודה מיכל! מקווה שהגורמים הרלוונטיים כיום בעיר יעשו משהו בעניין.

 4. סיגל גוטר אמר/ה

  הפערים בין חיפה לאיזור המרכז הוחרפו
  בשנים האחרונות וחבל…כוחות כלכליים חזקים נמשכים למרכז. זה קשור להבנתי גם בעובדה שתל אביב וערי השרון מישוריות (העליות והירידות הפיסיות במרחב חיפה לא טופלו בצורה חכמה לטובת התושב, יש פתרונות של מדרגות נעות בערי עולם,למשל….).,בחיפה אין ריאות ירוקות משמעותיות,לטובת הגרים,בה – ספורט, בילוי.מה שלחוף הים לא מספיק ולא משרת באופן מזמין,ונוח,את מי,שגר במרכז הכרמל אחוזה ובשכונות המקיפות אותם. פעילות העירייה לא מספקת,ביחס לאתגרים העומדים בפניה. יש חסר מהותי במוסדות,תרבות,תוססים.,פעילות הסינימטק למשל בחסר ביחס לזו,שבתל,אביב.יש עוד מה לומר, על מצב בתי הספר, חיפה יכלה למצב את עצמה כעיר חינוך, זה לא קרה….אסיים,במתוק, לשנה טובה מתוקה ובריאות, לתיקון,מה שדורש את תיקונו:)
  הערה: היתה לי בעייה עם פסיקים,עודפים,,או בעי,ת,הקלדה שלי או באפליקציה

 5. דין דין אמר/ה

  אם יש תעלומה זאת העיר חיפה. יש בה הכל מכל מוסדות השכלה גבוהה נוף אדיר נמל מוסדות רפואיים אנשים טובים ומחוייכים ולמרות כל זה נוטשים אותה.למה?

  1. לוי ושמעון אמר/ה

   למה נוטשים אותה? אולי בגלל טרור ופשע של ערבים? חזירים בכל מקום? מעבר לכך, יש לה גם קסם חדש בעיר התחתית,
   בתיאטרון ובמופעי תרבות אחרים. את הדר הרסו השיפוצים. חזות הבתים באמת דוחה.

 6. רובי אמר/ה

  ב-29.01.2021 עזבתי את חיפה עם 2 בנותי אחרי 40 שנות מגורים בכרמל שאני ככ אוהב.
  עברתי לרמת גן, מהסיבות הרגילות של אנשים שעוזבים את חיפה, תעסוקה, זיהום אוויר,ארנונה לא סבירה ועוד..אני מאוד אוהב את העיר הזאת וחבל מאוד שלא רואים או לא אכפת למקבלי ההחלטות בעיר שהארנונה בכרמל לא סבירה שמי שנשאר שם כבר זה רק קשישים, שכבר אי אפשר לטייל בערב ליד הים ושתחושת הבטחון כבר לא קיימת שם, שמלוכלך, רועש ואנשים מתפרעים בכבישי העיר ואין שום אכיפה. חבל פעם היה שם טוב

 7. דודו אמר/ה

  רוצים להבין למה צעירים עוזבים את חיפה והכתבה עוסקת בערימת בומרים.

  האירוניה מתה.

 8. אראלה הראל אמר/ה

  השאלה שלי מה יש בתל אביב שכולם נוהרים לעיר חסרת המנוחה,
  עיר יקרה על כלום,סתם הוציאו סטיגמה חיובית והעדר רץ לשם,דירות לא ראויות למחיה,מחיה יקרה, יבוא יום והשכל יחזור ויבינו כי מדינת תל אביב זה בלון אחיזת עיניים שיתפוצץ להם בפנים!!!!!

 9. אורית אמר/ה

  ברק רום צודק בהחלט.אני זוכרת אותו עוד מימי ילדותי. כנערה.כל רכס הכרמל היה פאבים ומועדונים שהתנדפו
  להם.היתה אוירה של כיף ממש פאן
  היום הנוער מבלה בקריות בעיקר.הכל כאן מת!!

 10. איציק אמר/ה

  לא אומר שאיני אוהב לטייל בשדרות רוטשילד בתל אביב לראות היסטוריה משמעותית בת מאה ועשר שנה משורטטת על בתי הרחוב, נכון היסטוריה המתמעטת עם חלוף השנים, גם בסמטאות יפו כייף לטייל ,לדמיין את החיים של אנשי העלייה השנייה את עגנון וחבריו מהלכים ברחובות נווה צדק, כן יש מה לראות בתל אביב . אני התאהבתי בחיפה, בשנים שהייתי נער הייתי נוסע לחיפה לרחוב העצמאות לחפש מכנסי ג'ינס ליוויס שטרם הגיעו לעיירת הספר, שלוש שנים שלמדתי באוניברסיטת חיפה עשוני אוהב העיר. גרתי ברוממה והייתי מהלך בשבילה הירוקים המטופחים והרעננים ובערב ללכת לסינמטק בבית רוטשילד וערב אחר אל מועדון השחמט באיינשטיין ועליתי לאחוזה וראיתי את חן המקום על יושביו. חיפה מציעה ים עמוק עם היסטוריה רבת שנים ולא רק את קצף הגלים.
  נכון, חיפה לא פוסטמודרניסטית, חיפה היא עיר הירארכית, יש בה סדר שהים וההר מכתיבים אותו. יש בה כמעט הכול, ראשונים ואחרונים, עשירים ועניים יהודים ומוסלמים יורדי נמל ומטפסי הרים, אוהבי מישור ומהלכי נחלים וואדיות יש בה טבע ראשוני העולה אליך ומקבל פניך. אחלה עיר.

 11. יהודי אמיתי אמר/ה

  כל הדמויות שהצגתם,הינם דמויות חילוניות שכלל לא מעוררות השראה כלל.חלקם חולים במחלת "ההומואיות" וחלקם כלל לא מקיימים תורה ומצוות.מן הראוי היה גם להציג דמויות יהודיות כגון:רבנים,תלמידי חכמים,תינוקות 'ל בית רבן שלומדים תורה,שבזכותם אנו חיים וקיימים!בלי לומדי התורה,אין עולם."אם לא בריתי יומם ולילה חוקות שמיים וארץ לא שמתי".בתוך הלב אתם יודעים שזו האמת.לפחות,אל תשקרו לעצמכם.בברכת שנה טובה.

 12. תישארו שם חברייה מגניבה אמר/ה

  זה מצחיק אותי כשתל אביבים מדברים על האויר המזוהם בחיפה, וחיים בעיר שהורגת כ-800-1000 איש בשנה ממחלות ריאה באויר הצח והנהדר של גוש דן..
  עוד מצחיק אותי שהם מדברים על הלכלוך והכיעור בהדר, בעודם גרים במקומות מכוערים, מזוהמים, מלאים לכלוך "בסוהו" הדרום תל אביבי, שבו יש פי כמה מעשי שוד, שבו יש פי כמה לכלוך בכל פינה ושנראה החלאה בין סלאמס לאתר בנייה.
  הכרמל מדכא את מי? את מי שחושב שרחוב הירקון המזוהם והמכוער זה "חיי הלילה".
  מי ישמע לכמה מסיבות אתם מוזמנים בתל אביב – וכמה קשה כשכן צריך להיות שם לנסוע 50 דקות מחיפה.
  בחייאת זומזום. תל אביב (וכל גוש דן) מזמן הפך למקום בלתי נסבל למגורים. יש רשימת המתנה לעוף משם, ואל תתרשמו מהצעירים הזוהרים שגרים שם מכספי ההורים שיכולים לממן יוקר מחייה מעיק ודירות שיק במגדלים בזמן שרוב הצעירים מתחלקים בחדרים בגודל קופסת נעליים
  אני שואל מה קרה לתל אביב כל פעם שאני מגיע לשם. הייתה עיר שפויה שקטה נעימה עכשיו סחי אנושי ובנוי בלתי נסבל. רק שלא נהפוך למשהו כזה.

 13. מוטי אמר/ה

  ולא נמצאה, ולו אישה אחת ראויה לאזכור?….

 14. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  אני אוהב את העיר חיפה את התושבים ואת מי שעומדת בראשה ד"ר עינת קליש – רותם,ראש העיר חיפה. שנה טובה ומתוקה. תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה. שנה טובה וחג שמח! כתבה חשובה מאוד מאוד מאוד

 15. הומו חיפאי לשעבר אמר/ה

  חיפה עיר מתה מתי תבינו את זה מיד אחרי שירות הצבאי עזבתי את חיפה לטובת המרכז תל אביב.
  בחיפה בשש ישנים עסקים נסגרים היום הכרמל גם נעלם.
  הכרמלית שלא עובדת בשבת אין קשר לוגי בין חלקי העיר למתי ב3 שנים י עד יב בתיכון הכי טוב בעיר חוגים ביאיר כץ היום בלאון בלןם5 ימים בכיתה ז בבוסמת התיכון הכי מעופש ומתחת כל ביקורת אחכ עברתי לעירוהץני ה שהיום הוא כישלון מאז עקיבא בר יוסף אין שם ניהול טוב מורים מתחת לכל ביקורת.
  חיפה העיר שאין מה לחפש שם

 16. נילי אמר/ה

  ואף על פי כן
  ולמרות הכל
  כחיפאית אוהבת וגאה זה 73 שנה-רק חיפה!!!!!
  למרות קאליש "ההורסת" תרתי משמע,אין עוד עיר כחיפה .
  10 דקות מכל פינה בעיר-ים,הר,יערות,נחלים,פינות חמד,ירוק כל השנה.
  ולקראת השנה החדשה-להביט בחצי המלא יופי וכל טוב של המציאות.
  שנה טובה חיפה שלנו היפיפיה.

 17. שחי תות אמר/ה

  "לחיפה יש את כל מה שצריך על מנת שחיפאים המסיימים את השירות הצבאי שלהם ירצו להישאר ולהקים בה משפחה…"בגלל תפיסות עולם כאלה נוראיות על צעירים הם עוזבים את חיפה …אגב למשפחות היא נהדרת בדיוק את החלק החשוב שבין צבא למשפחה גם אתה וגם חיפה פיספסתם(פרנסה תרבות לימודים תמיכה בעסקים קטנים ,אוויר נקי.
  לחיפה יש את כל מה שצריך על מנת שיחטפו אסטמה בשנות ילדותם המוקדמות,ישתעממו להחריד בהתבגרותם ידוכאו ע"י הוריהם ועירייתם המקובעת ,יבינו יפה שבין הדברים החכמים והטרוויאלים הם לעזוב את חיפה בשקט כמו שהיא רוצה להיות או לנסות לאתר בכח את המניעים בגינם א.ב יהושוע נישאר בעיר

 18. זיוון אילן אמר/ה

  מצטרף לדבריו של ברק רום . העיר מתה . בית זקנים עלוב .החזירים מעסיקים אותנו . הרחובות שהיו נקיים ומטופלים הפכו למזבלה אחת גדולה . הכבישים מלאי בורות כאילו אתה נוסע בספארי . עדיין הנוף למפרץ מדהים
  חוף הים הנפלא. ותו לו . נשארו כמה מקומות בודדים שאפשר לסעוד. גם פסטיבל הסרטים בסוכות ירד מאוד באיכותו.. מה שנשאר זה הדרך לתל. אביב

 19. יאנה אמר/ה

  הכל נכון מה שרשום הנ"ל ועוד סיבות למה בורחים מחיפה:
  1. אין עבודה רבה וזו שיש לא משולמת כמו במרכז ובדרום משום מה מאותו התואר מקבלים שונה במקום שבחיפה לעומת אפילו אור עקיבא!
  2. אויר כבד ומזוהם עדין!!!נסעני לצפון לסופש ושם נשמנו..חזרנו לחיפה שקשה לנשום מה…סיוט
  3. אין דירות של 2 חדרים לסטודנטים ובמקום שהוא רגיל כמו כרמל למשל…אלא רק ליד השוק היכן שיש נורקומנים ואנשים מפחידים מסתובבים
  בטוחה שיש עוד סיבות ששכחתי אבל קיימות!

 20. אבי כהן אמר/ה

  עיר מעבר עם פוטנציאל, עסקנים רוכשים קרקעות ומבנים בזול מאוד וחולמים על הקמת שכונות חדשות כשיצמיחו ראש עיר מטעמם כפי הקבלנים. מרגיש כאילו מנסים להבריח את התושבים מהדר.
  אפילו הסטודנטים ברחו.
  רמות רמז הפכה לצינוק מעופש.
  אין פיקוח על בניה.
  שכונות חדשות מתפוררות.
  וגם מה שאמרו חכמים, "הדבר הכי טוב בחיפה, היא הרכבת לתל אביב" אינו נכון יותר – צומצמו שעות הרכבת והתחבורה הציבורית מחיפה ואליה באופן ראוי לגינוי, בוטלו רכבות הלילה לבן גוריון ומבן גוריון לחיפה. אין מקומות עבודה חדשים, משרדי ממשלה נוטשים, הארנונה לא מצדיקה את השירות לאזרח, שירותי הרווחה לא מתפקדים, זקנים מתים ללא יחס, הומלסים ומקבצי נדבות שוב ברחובות, לא מעודדים ולא משקיעים בתנועות הנוער הגוססות, הספורט הימי מוזנח, שמורות טבע הפכו לפח אשפה של תעשיינים וקבלנים, אין עונשים מרתיעים כנגד המזהמים, אווירת נכאים שוררת בעיר, התחבורה הציבורית מדרדרת ומוזנחת, אבל.. החזירים מרוצים – גם אלו על ההולכים על ארבע.

 21. בטי אמר/ה

  השבוע אמר לי בחור שהיה תושב חיפה וכיום מתגורר בת אביב למההוא לא בחיפה.הוא אמר שבשמחה היה חוזר כרגע הוא לומד וחשוב לו להתפרנס ולהרוויח טוב ותלאביב היא במקום בדק ובחיפה אין אפשרות בחיפה אין מקומות עבודה כמו בתל אביב ההיצע הוא גבוה פי…. יותר גם עבודות לסטודנטים כמו שליחויות שבת"א מרוויחים הרבה יותר

 22. רמי אמר/ה

  לדעתי הכתבה הנ"ל לא משקפת לא ראיינו נשים ,לא ראיינו ערבים תושבי חיפה כמוכן כדי לקבל תמונת מצב אמיתית היה צריך לראיין יותר אנשים מגילאים שונים ,צעירים ומבוגרים משכונות שונות

 23. אלי דבי אמר/ה

  שני ילדיי( תאומים) סיימו לפני שנה שרות צבאי בלוחמה ועזבו לגור ולעבוד בת"א ובאילת. אומרים שאין מה לעשות בחיפה, אין איפה להתפתח ואין תעסוקה.גם לימודי אקדמיה יעשו בערים אחרות. אז יש תיאוריה ויש מציאות

 24. מיכאל אמר/ה

  ל"אוהבים את חיפה",
  לו היתה נשמה חיה היתה נעלבת.
  איך זה שאפשר לאהוב ויחד עם זאת לעזוב את אהובתך?
  נשגב מבינתי .
  האם זה אחד בלב ואחד בפה?
  למרואינים הפתרונים.

 25. נ אמר/ה

  גם אני עזבתי את חיפה, למה? כי בחיפה אין עבודה, יוקר המחיה מחריד והכי מפחיד, הערבים משתלטים.

  ניסיתי לעבוד בטכניון, פשוט נחנקתי מהערבים שדוחפים אותך רק כדי שלא תצליח לצמוח!
  מחירי הדירות בשכונות הפח שנבנים על גבי עכברושים ובסביבה של קליש וחזירי הבר, לא שווים את הסבל.

  העיר הופכת להיות עיר של אנדר-דוג, עם נחיצות לקשרים, ודברים מתחת לרדר.

  זאת עיר. ללא עתיד ליהודים. ביזבוז של 25 שנים מהחיים שלי בעיר הזאת.

 26. ירון חנן אמר/ה

  זה שכמה מפורסמים בגיל השלישי עזבו את חיפה מסיבות שונות זה הרבה פחות כואב מהזליגה ההולכת וגוברת של צעירים שלא מוצאים שום כיף או סיבה טובה לגור פה, אם מסיבות של תעסוקה ואם מסיבות של חיי פנאי.
  חיפה פשוט לא אטרקטיבית עבור אלפי הצעירים הנוטשים את האוניה הטובות והדולפת שלנו.
  חמור מכך: חיפה מושכת אוכלוסיות מצוקה כמו חרדים ותושבי כפרים נחשלים בצפון ו"בזכותם" תמונת ההגירה משקרת ונראית פחות חמורה כביכול.
  זהו כשל נורא ומתמשך שלא החל בימי קליש וראש העירייה הנוכחית הבטיחה לתקן אותו.
  כולנו זוכרים בקמפיין שלה את הספין עם המפגש שעשתה עם צעירים נוטשי חיפה בתל אביב…. מעוניין כמה מהם באמת חזרו בגללה לחיפה מאז "ההבטחה הגדולה" נבחרה.
  לדעתי חשוב היה להתמקד דווקא באוכלוסייה הזו ולא בסלבס שברובם כבר לא מעניינים אף אחד.

 27. חיפאית לשעבר אמר/ה

  רוב האנשים שדברו על חיפה באהדה, לא נשארו לגור בה. מעניין למה.

הגיבו כאן לכתבה