מורים לא מחוסנים לקורונה: "מתנהל נגדנו ציד מכשפות" • שנת הלימודים בפתח

תלמידים (צילום: משרד החינוך)

"אני פוחדת שיגלו בביה"ס שלא התחסנתי"

מורה המלמדת בבית ספר בחיפה, מספרת כי היא חשה שהיא צריכה להסתיר את העובדה שאינה מחוסנת. "לא ייתכן שיחייבו אותי להתחסן, בעוד עובדים במקצועות אחרים יהיו חופשיים להחליט אם להתחסן או לא. הפחד הכי גדול שלי הוא שיגלו בבית הספר, גם המורים, גם התלמידים ובעיקר ההורים, שאני לא מחוסנת ואז אני אהיה מנודה".

האם אתם הייתם מוכנים שמורה שלא התחסן ילמד את ילדיכם, או את הנכדים שלכם?

כתבות חינוך רבות שעוסקות בקטינים (עד גיל 18), מסתירות את זהותם, שכן על פי חוק, אסור לזהות קטין (כשמדובר בהטרדה או פגיעה בו, בכוונה לא במקרה של תלמיד זוכה פרס). לכן, בכתבות רבות כלל לא מוזכר שם בית הספר, אלא רק יצוין לרוב, כי מדובר "בבית ספר על הכרמל". לא תופיעה תמונה ולא יצוינו כל פרטים מזהים. אך במקרה הזה, כשהתחלתי בהכנת הכתבה הזו, העוסקת דווקא במורים, הייתי בטוחה למדי שיופיעו בה תמונות המרואיינים וזהותם תהיה חשופה.

אחות מחסנת נגד קורונה • מתחם חיסוני קורונה ענק של כללית נפתח במרכז הקונגרסים בחיפה (צילום: ירון כרמי)
אחות מחסנת נגד קורונה (צילום: ירון כרמי)

התבדיתי. המורים עימם שוחחתי בשום פנים ואופן לא הסכימו שפרטיהם יחשפו בכתבה. הם היו מוכנים להתראיין רק בתנאי שלאיש מהקוראים לא תהיה האפשרות לזהותם. לא נותרה לי כל ברירה והסכמתי. ולמען האמת, יכולתי להבין אותם, ניכר כי הם מודעים היטב לתגובות שהם עומדים לקבל על כך שבחרו שלא להתחסן.

נתון שנראה דמיוני

על פי נתונים שפורסמו, ישנם כ-36,000 עובדי הוראה שלא התחסנו נגד קורונה. הנתון הזה נראה דמיוני. איזה הורה ירצה לשלוח את הדבר הכי יקר לו, הילד הפרטי שלו, ללמוד בכיתה סגורה עם מורה לא מחוסן?

"אני לא מוכנה לתת פרטים מזהים כי אף אחד בבית הספר שלי לא יודע שאני לא מחוסנת, חוץ מהמנהלת והסגנית", אמרה לי מורה חיפאית. "בהתחלה לא היתה שום אידיאולוגיה גדולה מאחורי הבחירה שלי לא להתחסן. גם לימדנו בזום מהבית בחלק מהזמן, ולא הייתי צריכה לתת הסברים לאף אחד ולהגיד אם אני מחוסנת או לא. כשחזרנו לבית הספר, פתאום החיסונים הפכו לנושא המרכזי בשיחות חדר המורים, ולהפתעתי, כמעט כולם התחסנו".

הילדים כעסו

"ואז קרה דבר מוזר", היא ממשיכה, "התחלתי לקרוא בפייסבוק פוסטים של מתנגדי חיסונים, ולא יודעת, הם כתבו דברים הגיוניים. באמת אף אחד לא יודע מה תהיה ההשפעה של החיסונים האלה לטווח הרחוק. כלומר, אנשים מכניסים לגוף שלהם חומרים שאין להם מושג מה הם. זה חיסון שבתקופת בזק קיבל אישור. מישהו יודע איך זה ישפיע על הגוף שלנו בעוד 10 שנים? שלא לדבר על זה שבינתיים רוב האוכלוסייה התחסנה 3 פעמים, אבל עם כל הווריאנטים שיש, מי יודע כמה חיסונים עוד נידרש לקבל?דווקא בבית קיבלתי תמיכה מלאה, בעלי לא התחסן והחלטנו לא לחסן את הילדים, שמאוד כעסו כי כל החברים שלהם התחסנו".

"אמרתי שאני מחוסנת"

"בשנה שעברה לא הייתה לי בעיה בבית הספר", היא מדגישה, "הרגשתי לא נוח לספר לשאר המורות שאני לא מחוסנת, אז פשוט עשיתי את הדבר הכי קל: אמרתי שגם אני התחסנתי. אבל למנהלת והסגנית אמרתי את האמת. אני מרגישה שבשנת הלימודים הזו המצב יהיה שונה לחלוטין. כל יום בחדשות אני שומעת על עוד ועוד הצעות מה לעשות עם מורים לא מחוסנים. זה התחיל עם ההצעה פשוט לפטר את כולנו ולקחת במקומנו מורים מחוסנים. זה ממש לא הוגן. במקצועות אחרים יש לך זכות להחליט אם את רוצה להתחסן, ואם את מורה אז אין לך ברירה? זה מזכיר את זה שבכל עבודה יש פינת עישון, אבל בתי הספר הם אזורים ללא עישון, ואנחנו, המורות המעשנות, צריכות ללכת לחניה בשביל לעשן. ההצעה הבאה היתה שנעשה 2-3 בדיקות בשבוע, שזה באמת מטריד, אבל אני יכולה להבין את ההיגיון".

ילדים בכניסה לבית ספר בחיפה. אילוסטרציה. צילום - ירון כרמי
צילום: ירון כרמי

"אני עדיין אותה מורה מעולה ומשקיעה"

מה שהכי מפחיד אותי זה שאיכשהו יגלו בבית הספר שאני לא מחוסנת. נראה לי שגם ינדו אותי בחדר מורים וגם ההורים יתנגדו שאני אלמד את הילדים שלהם. על אף שאני תמיד עם מסכה ושומרת על מרחק של 2 מטרים בכיתה. כל העניין מאוד מעצבן, כי עד לקורונה נחשבתי למורה מצוינת, וכל תלמיד שחינכתי או לימדתי, ההורים שלו והוא היו מאוד מרוצים. מאז הקורונה חוקי המשחק השתנו, וכל מה שחשוב זה החיסונים. זה מתסכל, כי אני עדיין אותה מורה מעולה ומשקיעה שהייתי, אבל עכשיו זה כבר לא משמעותי".

זכויות במדינה דמוקרטית

"דבר אחד בטוח", היא מסכמת, "אני לא מתכוונת להתחסן, גם אם יחליטו שאני לא יכולה להיכנס לבית הספר, או שיאיימו לפטר אותי. לפעמים אני מרגישה שזה ממש ציד מכשפות. אני מורה לאזרחות, אני מלמדת כבר 20 שנה את הזכויות שיש לכל אחד במדינה דמוקרטית, אז בוודאי שאני יודעת מה הזכויות שלי. אני גם לא מבינה את האפליה הזו, גם בעלי לא מחוסן ועובד בחברת הייטק, ואף אחד לא מציק לו. הוא עובד 4 ימים מהבית ויום אחד מהעבודה ואף אחד לא עושה לו בעיות. בגלל שאני מורה יחליטו בשבילי שאני חייבת להתחסן, והוא, שהוא לא מורה, יכול להחליט שהוא לא מתחסן בלי בעיה? עליי זה לא מקובל".

תלמידים (צילום: משרד החינוך)

מה מורה כזו מלמדת את תלמידיה?

אישית, אני, כאמא לשתי תלמידות בחטיבת הביניים ובתיכון, לא הייתי מוכנה בשום פנים ואופן שהבנות שלי ילמדו אצל מורים לא מחוסנים, והרבה הורים מדווחים כי הם מרגישים כמוני. גם הסיכון לבנות שלי הרבה יותר גדול, וגם מורה, שרואה שלא מחוסנים חוטפים את הקורונה חזק יותר וכמעט כל מקרי המוות הם של אנשים שלא התחסנו ועדיין לא מתחסן, מה הוא יכול ללמד את הבנות שלי? לעניות דעתי, זוהי בחירה אנוכית ולא מוסרית, בין אם אתה מורה ובין אם אתה עוסק בכל מקצוע אחר. אך במקרה של מורה, מבחינתי, עוד לפני שהוא מתמצא בתחום הדעת שלו ובאופן העברתו לתלמידיו בצורה מרתקת, הוא צריך להיות אדם ערכי שיכול להוות דוגמה עבורם. אדם שבחר לא להתחסן לא יכול להיות דוגמה עבור הבנות שלי והייתי גם מעדיפה שלא יתקרב אליהן ואולי יפגע בבריאותן.

שנת הלימודים אמורה להתחיל עוד 8 ימים. עוד 8 ימים נהיה חכמים יותר ונדע מה החליטו במשרד החינוך לגבי מורים שלא התחסנו. בינתיים, אולי הלחץ החברתי ישפיע על כמה מורים לא מחוסנים והם ינצלו את ימי החופש האחרונים כדי לעשות זאת.

הגיבו כאן לכתבה

23 תגובות
 1. יפה לסקר אמר/ה

  כמו שיש להם זכות לא להתחסן יש לתלמידים זכות לא ללמוד אצל מורה שיכול להדביק אותם.וזכותם לשמור על הבריאות שלהם.

 2. לימבו אמר/ה

  לצוד חזירים, אסור.
  אז צדים מכשפות.

 3. לודמילה אמר/ה

  תמיד דופקים קודם את החלשים.
  ככה זה כשאין ועד חזק

 4. ירון חנן אמר/ה

  כמובן שהתו הירוק חייב לחול על כולם. כפי ששר המשפטים כתב לי השבוע אכן כל העובדים והמעסיקים במשק יהיו חייבים להתחסן או להיבדק כל שבוע. ובאמת הגיע הזמן.
  לא בטוח שהייתי רוצה שמורה עם כזאת בורות תלמד את הילדים והנכדים שלנו. אם מקורות המידע שלה הם פוסטים הזויים ובלתי בדוקים שגורמים לה להשתכנע לא להתחסן ולהגיע לכיתה וללמד 30 תלמידים כל יום, ממש מדאיג שבבית הספר מעסיקים מורים כאלה. איך אדם מסכיל מתייחס בזלזול לחוות דעת של מומחים ומחקרים על החיסונים ואלה בכלל לא מהווים אסמכתא מבחינתה של המורה הזו ואלפים כמותה במערכת החינוך….מאד מדאיג!

 5. יוצמח אמר/ה

  So…. You’ve been eating hotdogs and McDonald’s all your life…..
  But you don’t want the vaccine because you “don’t know what’s in it ????”

 6. טפי על משרד החינוך אמר/ה

  אם מורה לא מבין את החשיבות של חיסון, מקומו לא במערכת החינוך, אלא באישפוז כפוי בטירה

 7. מאור אמר/ה

  לא רוצים להתחסן חד משמעית אל תצאו לעבוד!!!!
  היה הרבה מקרים של מורה שהדביקה תלמידים

 8. יורם אמר/ה

  לכל צוותי החינוך באשר הם – הקומונה ודלוחותייה אינן מבדילות בין מורים או מורות או שאר מקצועות. האידיאולוגיה שלכם שלא להתחסן מכובדת בתנאי שאינה מהווה סיכון לילדנו ולנכדנו.
  במצב של היום, חייבת להיות ערבות הדדית כפי שאתם מלמדים בבית הספר. זו שעת המבחן של כולכם.
  לכן, אני רואה שני פתרונות אפשריים ; להיבדק כל יום בטרם הגעתם למוסדות החינוך או להישאר בבית ולא להוות סיכון רפואי לשאר באי מוסדות החינוך.

 9. מורדי אמר/ה

  שום ציד מכשפות. זכויות במדינה דמוקרטית מושפעות לפעמים ממצבים כמו מלחמה/מגיפה עולמית. החיסון הוכח כבטוח ביותר וקיבל שלשום רשיון ואישור סופי מ FDA
  קבוצת הלא מחוסנים אחראית להדבקות המוניות של ציבור תלמידים ואזרחים. אין לכם אישור להדביק אף אחד במסגרת זכויות האזרח שלכם.
  למורים יש גם חובות והתקופה תקופת חירום.
  תתחסנו או תשבו בבית ותמצאו עבודה אחרת בה תוכלו להמשיך ולהדביק אחרים בווריאנטים שהולכים ונהיים יותר מסוכנים.

 10. אחמד אמר/ה

  ירון חנן,

  אדם משכיל כותב ״משכיל״ ולא ״מסכיל״ כפי שאתה כותב…..
  והמבין יבין

 11. יוסי אמר/ה

  שיא החוצפה!!!איך אותה "מורה"קוראת לעצמה אשת חינוך ?!!!
  את מסכנת את ילדינו ,אישה בורה שמקומה בימי הביניים אז
  הנוצרים טענו שהשד שוכן במים ןלא

  התרחצו !!!לפטר את כל אותם מורים שמסרבים להתחסן !!!

 12. מנשה אמר/ה

  תקופת אישור הבזק שניתן לפייזר חלפה והם קיבלו השבוע אישור קבוע מה- FDA.
  אני מכיר מישהו ברמת גן מעל גיל 60 שרצה להתחסן ואשתו התנגדה ולא נתנה לו להתחסן מחשש שיקרה לו משהו בטווח הארוך. אתמול הוא נפטר מקורונה.
  אנשים חוששים משפעות לטווח הארוך כשאר הם עלולים למות בטווח הקצר ולהדביק בדרך אחרים.
  עכשיו המתים הלא מחוסנים יכולים להיות רגועים שלא יקרה להם דבר בטווח הארוך.

 13. דבורה אמר/ה

  אם היא לא רוצה להתחסן זכותה .
  אבל אין לה זכות לסכן את התלמידים .
  יש פתרון ד
  אם לא מעוניינת להתחסן שתתכבד ותעשה את הבדיקות פעמיים בשבוע שלא נדבקה…

 14. תומר אמר/ה

  איכשהו כולם מפחדים מהחיסון שהוא חדש וזר, אבל לא מפחדים מהקורונה?
  נכון, אנחנו עדיין לא יודעים ב-100% שלחיסון אין שום השפעות לטווח ארוך. מצד שני, אנחנו יודעים טוב מאוד שלקורונה יש השפעות קשות מאוד לטווח קצר ולטווח בינוני, ולא יפתיע אף אחד אם יש גם לטווח ארוך. אנחנו יודעים בוודאות שמי שלא מתחסן חוטף את המחלה הזו הרבה יותר קשה, ופעמים רבות זה נגמר במוות.

 15. אמיר אמר/ה

  מי רוצה שאחת כזאת שלא לוקחת אחריות על גופה ועל הסובבים אותה וכנראה לא חכמה גדולה בלשון המעטה למד את ילדיו?

 16. אריאלה אמר/ה

  זה לא ציד מכשפות. הייתי מצפה שמורים יהיו מספיק אינטליגנטיים כדי להבין שכפי שעובדי מערכת הבריאות מתבקשים להתחסן, כך גם מורים וגננות חייבים לעשות זאת. מי שבחר במקצוע זה, לא יכול להתעקש לא להתחסן ולסכן חיי ילדים. ההתנגדות לחיסון לא נובעת מידע אלא מבורות. מורה או גננת אינה יכולה להתנהג בנושא זה כפקידה או זבנית. פוטנציאל הנזק במקצועה הוא גבוה.
  הודות לחיסונים האנושות הצליחה להנצל ממגיפות איומות. אני עוד זוכרת בילדותי ילדים שחלו בשיתוק ילדים במגיפה הנוראית של שנות הארבעים חמישים ונותרו נכים כל ימי חייהם ועל החיסונים שהגיעו והצילו אותנו מהמגיפה הנוראית. איש לא התוכח אז על הצורך בחיסונים.

 17. רפי אמר/ה

  מורים לא מחוסנים אסור להם להגיע לבית הספר, הם יכולים ללמד בזום. מנהלת וסגנית של ביה"ס אחריאיות לתחלואה בבית הספר אם הן מאשרות לבלתי מחוסנים להגיע ללמד בבית הספר. מורה לאזרחות ללא ידע ביולוגי או רפואי מביעה דעות שאינן תואמות את הידע ברפואה. לא ברור מהם הנימוקים לאי התחסנות. בגלל זאת תשבי בביתך ואל תבואי בקהל.

 18. אניה אמר/ה

  תבואי ללמד תלמידים שלא מחוסנים
  כי אני צופה שגם הם יהיו מנודים
  אני בעד חופש החלטה לבן אדם על גופו

 19. דיין אמר/ה

  מהדברים שהמורה הזאת אומרת זה נשמע כך, אוי אוי אוי אני מורה ותיקה לא אמיצה שעומדת על זכותה הדמוקרטית לא להתחסן וכולם יכולים לנשק לי . גברת מורה , אם זה מה שאת מלמדת את הילדים שלנו 20 שנה שלאזרחים יש רק זכויות ואין חובות כלפי הציבור שסובב אותם. אני מוותר על שרותך. שבי בבית ותלמדי את העציצים זה לטובתך , לא תדבקי מהם וגם לא תדביקי אותם .

 20. מיסי בראון אמר/ה

  בחרת לא להתחסן? בחרת לחשוף את הילדים והמשפחה של הילדים? בחרת להגדיל את הסיכוי שהילדים ימצאו את עצמם בבידוד…כולל המשפחה שלהם בזמן שאת ממשיכה להתפרנס?
  בחרת לטמון את הראש בחול ולא ללמוד על החיסון אלא לקרוא ולהחליט על סמך מידע בפייסבוק? אז כן. מי שלא מתחסן צריך להתבייש. צריך לפטר מורים שלא מתחסנים. צריך לפטר כל עובד שבא במגע עם עוד אנשים אם הוא לא מוכן להתחסן. גדולי הרופאים בעולם אומרים את זה חד משמעית. רק החיסון יעזור לעצור את המגיפה הזאת. חבל שאנחנו לא בסין. שם חיסנו את כולם ותראו….אין שם מגיפה יותר.

 21. עופרה אמר/ה

  מורה שמסרבת להתחסן לא יכולה להגיע לבית ספר ללמד ילדים. שתשב בבית

 22. מנשה אמר/ה

  מומלץ לקריאה לכל מי שלא התחסן עדיין.
  https://haipo.co.il/item/300583

 23. שתגיע אמר/ה

  היא נבדקת יוצאת שלילית שתגיע באהבה. לכל היפי נפש שטסים לחו"ל עם ילדיהם להסתובב עם אנשים לא מחוסנים

הגיבו כאן לכתבה