מטבעות בני 1,700 שנים נמצאו בסמוך לחיפה

גוש המטבעות שנמצא בחוף הבונים (צילום: אופיר חייט)

גוש מטבעות עתיקים בני 1700 שנה השוקל 6 ק”ג נמצא שלשום (ג’, 10/8/2021) בחוף הבונים סמוך לחיפה ונמסר לידי אוצרות המדינה ברשות העתיקות. המוצא הוא יותם דהאן המתגורר במושב כליל בגליל המערבי שנכח במקום במסגרת חופשה משפחתית.

דהאן מספר שמצא את גוש המטבעות במרחק 70 מטרים מהמים, לא רחוק מהאוהל שבו שהו הוא ובני משפחתו. המטבעות שהו במים במשך מאות שנים ועם הזמן נדבקו והיו לגוש אחד. מזיהוי ראשוני של ד”ר דונלד צבי-אריאל, מומחה מטבעות ברשות העתיקות, מתברר שמדובר במטבעות מתחילת המאה ה-4 לספירה.

יותם דהאן, אקותרפיסט ומורה דרך מהישוב כליל מסר לחי פה:

אני ומשפחתי עשינו קמפינג בחוף הבונים. מאחורי האוהל שלנו מצאתי גוש בצבע תכלת, זה היה נראה לי כמו קורוזיה של מתכת, הרמתי ומיד הבנתי שזה גוש של מטבעות עתיקים. כתבתי פוסט בפייסבוק ותייגתי את רשות העתיקות. יצר איתי קשר כארם סעיד, ארכאולוג מחוז חיפה, הוא הגיע בבוקר, אסף את הממצא והעניק לי תעודת הוקרה. מרגש מאוד להחזיק ביד משהו עתיק כל כך שהיה שייך לאנשים שחיו כאן בתקופה קדומה.
יותם דהאן וגוש המטבעות שמצא (צילום: אופיר חייט)

יעקב שרביט, מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות:

לאורך רצועת חוף הבונים, אתר המוכר בארכיאולוגיה כתל נאמי, מצויים אתרים ארכיאולוגיים מוכרזים רבים – בים ובחוף, אשר מעידים על פעילות אדם באזור החל מהתקופה הניאוליתית – לפני כ-9,000 שנה. המטבעות נדבקו זה לזה בשל התחמצנות המתכת בסביבה הימית בה שהו. סביר להניח כי השתייכו לספינה שנטרפה אל החוף ונועדו למסחר.
חלק מהמטבעות שנמצאו בחוף הבונים (צילום: אופיר חייט)

מנהל מחוז חיפה ברשות העתיקות, כארם סעיד, העניק לדהאן תעודת הוקרה והדגיש את תודתו והערכתו על אזרחותו הטובה. סעיד הוסיף כי “מסירת ממצאים לאוצרות המדינה מסייעת לנו, הארכיאולוגים, להשלים חלקים בפאזל של חקר ארץ ישראל”.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. לודמילה אמר/ה

  כל הכבוד למוצא הישר

 2. עידן אמריך אמר/ה

  תותח
  כל הכבוד
  אזרחות טובה

 3. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  לא מוטבע עליהן הכיתוב: חסון ?????
  סבא שלי איבד אותן באיזור

 4. משה אמר/ה

  אזרח ישר מסר את המציאה שלו לרשות העתיקות ולא שמר אותה לעצמו

 5. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

  אזרחות נפלאה

הגיבו כאן לכתבה