מועצת השינוי: “לבדוק קיום יחסי הון-שלטון-עיתון בעיריית חיפה”

מועצת השינוי בישיבת מועצת העיר חיפה 18/7/21 (צילום מסך: חי פה)

מועצת השינוי: חשש ליחסי הון-שלטון-עיתון בחסות קליש

הבוקר (א’ 1/8/21) פנו חברי מועצת השינוי ליועצת המשפטית לעיריית חיפה, עו”ד ימית קליין בדרישה לפתוח בבדיקה משפטית, בחשד לתעמולה פוליטית ושיתוף פעולה פסול, בין בעלי הון וראש העיר קליש • תגובת עיריית חיפה בהמשך הכתבה.


כך כותבים חברי מועצת השינוי במכתב לעו”ד קליין:

“הבוקר, חולק בעיתון “TheMakrer” , מוסף עב כרס, המכיל 57 עמודים מודפסים למאות אלפי בית אב בישראל הכולל ראיונות ותוכן שיווקי של ראש העיר ואנשיה לרבות: חברת סיעתה סיגל ציוני ומ”מ ראש העיר – נחשון צוק” מסבירים חברי מועצת השינוי וממשיכים “במוסף מופיעות מודעות בתשלום של חברות עירוניות וכן לוגו רשמי של עיריית חיפה המעידים לכאורה על תשלום של עיריית חיפה או החברות העירוניות ובכך ישנו פרסום ותעמולה נגועים”.

עיריית חיפה, הגיבה לחי פה וטענה כי העירייה לא שילמה ולו שקל אחד על המוסף: “עיריית חיפה לא שילמה שקל על המוסף. הרווח של דה-מרקר הגיע מהמפרסמים”.

מועצת השינוי מפרטת את הדרישה למידע מאת עיריית חיפה:

 1. מדוע עיריית חיפה הציבה בעיתון ממומן את ראש העיר ככלי לקידום פוליטי?
 2. מדוע קיבלו בולטות אנשי מנהלת 2030 ולא עובדי העירייה, מנהלי המחלקות השונות?
 3. מה מקור המימון של המוסף המסחרי? כמה כסף הוציא משלם המיסים?
 4. האם שולמה עמלת פרסום ואם כן למי?
 5. האם נעשה שימוש במאגרי המידע העירוניים לטובת הפצת העיתון?
 6. האם החברות העירוניות מימנו את העיתון?
 7. האם עיריית חיפה גייסה מפרסמים למוסף המסחרי?

“ככל שיש אמת בחשדות, נפנה למבקר המדינה ולשרת הפנים”

בנוסף, כתבו חברי מועצת השינוי, כי בכוונתם לפנות למבקר המדינה ושרת הפנים על מנת להטיל על קליש חיוב אישי על פרסום התעמולה הפוליטית.


תגובת עיריית חיפה לחי פה – תאגיד החדשות:

“מדובר במוסף שיוצא ב-10 ערים, בהן חיפה, בפורמט שבו דה מרקר מרוויח ממפרסמים שרוצים לקחת חלק במוסף. העירייה לא שילמה. דה מרקר פנה לתאגידים העירוניים, בין היתר. מי מהם שרצה – פירסם בתשלום. תקציבי התאגידים מופרדים מתקציבי העירייה”.

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. זהבה אמר/ה

  אינני יודעת אם יש יחסי גומלין הון שלטון בעיריה אבל גם אם יש לא תימצאנה שום ראיות. בנושאים הללו הענינים מתנהלים ללא סימוכין. חיפוש סימוכין בבתי כנסת, ישיבות ועוד עמותות שונות ומשונות לא יניבו כלום. נהפוך הוא: הרישומים יוכיחו שהכל כשר ונעשה לפי חוק. די לתמימות.

 2. ירון חנן אמר/ה

  לכאורה עולה פה ריח רע למעשה פסול מעיקרו שחייב להיחקר. מניסיוני גופי הביקורת והרגולציה על העירייה, לא יתאמצו לבצע את תפקידם לבחון את החשד הכבד הזה!

 3. אבי כהן אמר/ה

  הגיע הזמן לחשוף את החשדות והביא בפני הרשות השופטת.

 4. משה אמר/ה

  ראש העיר הקודם יונה יהב הקים חמישים עמותות על חשבון משלמי המיסים שזה אנחנו האזרחים לקידום המטרות הפרטיות שלו של בנית בתי מלון ומגרשי כדורי רגל חדשים בגלל זה כשנכנס לתפקיד ראש העיר העלה את מחיר הארנונה למקסימום קצת פחות מגובה הארנונה ברמת גן וירושלים וחיפה לא כל כך עשירה כמו ירושלים ורמת גן והכבישים לא רחבים כמו ברמת גן וירושלים וגם העיר לא כל כך מפותחת

 5. שמואליק גלבהרט אמר/ה

  לעיריה יש הרבה שיטות לשלם בדרכי עקיפין, ולהיתמם במתק שפתיים: “לא שילמנו”.

 6. עידן חדש אמר/ה

  לחברי המועצה יש הרבה דרכים לקבל בדרכי עקיפין ולהיתמם במתק שפתיים: לא קיבלנו …

 7. אייל חיפה אמר/ה

  מקוה שלא ימחקו את צגובתי. יחסי רשת שוקן עם עיריית חיפה של תשלום שוחד “פיי פור פליי” שבו רשת שוקן למשל “לקחה חסות” כלומר קיבלה מליוני שקלים על פרסום עירוני של המצאות כמו “כנס החינוך חיפה”, “מוסף מיןחד פסטיבל הסרטים” ידועים לשמצה. ככה ראש העיר הקודם קנה לעצמו תקשורת חנפנית ושתקנית. העיריה “פרסמה ארועים” ברדיו חיפה ורשת שוקן (כלבו וגה מרקר) במליוני ש’ תמורת סיקור מוטה, הסתרה והבלטה פוליטית לפי צרכי ראש העיר. עכשיו זה לא פחות מתוחכם. קבלנים שחפצים באישורי העיריה שהיא ועדה מקומית עם סמכות גבוהה ללא ועדה מחוזית מימנו במליוני ש’ מוסף פרסומי שבו העניקו לעיריה בחינם שטח פרסומי. ברור מה התמורה המצופה מהם אישור מזורז של הפרויקטים שהופיעו שם, הגדלת כמות יח”ד בתוכניות, הטבות שודאי הן בשווי עשרות או מאות מ’ ש’ ולכן משתלם לתת מתנות כאלו לעירעה. עצם זה שהעיריה לא שילמה על הפרסום של ראשי העיריעה באותו מוסף, הוא הדבר הבעייתי כאן. מדובר במתנה אסורה של גורמים עסקיים ושל רשת שוקן בנסיון של “שלח לחמך על פני המים” מול ראש העיר ולכאורה יחסי מתנות אסורות או תשלום שאינו בכסף אסור ופסול, ועל כך עו”ד שרית גולן ודאי תדע להרחיב.

 8. אייל חיפה אמר/ה

  אוסיף שמהידוע לי דרך גורם בדוברות חיפה הוצאות הפרסום של עיריית חיפה ברשת שוקן (כלבו, הארץ ודה מרקר) הגיעו בקדנציה השנייה של יהב (2008-2013) לכ-15 מליון ש’! בנוסף יהב יצר מסך מושתק כששילם מליוני ש’ לערוץ 2 קשת כשהעירריה ללא אישור מועצת העיר כלל, נתנה (מימנה) חסות על גמר כוכב נולד פעמיים ב-2 מלש”ח כל פעם, ויצר מוסף פרסומי לעצמו לכאורה לשיווק התיירות לעיר עם שידורי רשת וקשת – הכל מתועד ומגובה במסמכים וידוע). קליש הבטיחה לנקות אורוות לשחיתות עם כלי תקשורת – עשתה מעט מדי בנדון והמוסף הנוכחי מסביר שהיא תאמץ שיטות פסולות דומות.

 9. אמיר אמר/ה

  האמת שלגבי חיפה אני גר בא שנתיים פעם הייתי רואה מחדלים בנושא מפגעים הייתי מתקשר למוקד העיריה היום אני עוצם עיניים כי אחרי שהבנתי איך העסק מתנהל עדיף אנרכיה להזדמנות למכור את הבית המקסים שקניתי לוותר על אהבתי ולברוח בשקט בשקט בשוושוושו כן כן לך העיר חיפה מה גרמו לך האנושות

 10. אמיר אמר/ה

  זאת התוצאה שהעיר הזאת לא תצליח לעולם ועד כאשר זנחה דורות שלמים בידי זיהום אוויר מסרטן למען און ושלטון היום הסינים נוספו לתמונה חארם מה מחכה לכם תושבי האיזור כולו

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור פוליטי
 4. סגור והמשך בכתבה זו