"חד פעמי, לא בים שלי!" • ירידה ברמת ניקיון החופים ותגבור אכיפה בחופי חיפה והסביבה

יום ניקיון החופים בחיפה - שומרי הים של בת גלים - 30/10/20 (צילום: חי פה - חדשות חיפה)
רק 66.7% מהחופים שנמדדו דורגו כנקיים עד נקיים מאוד – מה שמהווה ירידה ביחס למדד בחודש שעבר | מדד "חוף נקי" לחופים הפתוחים בישראל למחצית הראשונה של חודש יולי – המשרד להגנת הסביבה

כמדי שנה בחודש יולי, בתקופה שבה הילדים והנוער נמצאים בחופשה מבתי הספר, חלה ירידה בניקיון החופים. לפי נתוני מדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה, 66.7% מהחופים הפתוחים שנמדדו, דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד" – זאת לעומת 69% במדד הקודם, מה שמעיד על מגמת יריקה בניקיון החופים.

תגבור כוח הפיקוח בחופי חיפה והסביבה

במסגרת תוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה, היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית יוזמת סיוע לרשויות החופיות בביצוע פעולות אכיפה בחופי הים בחודשי הקיץ. הסיוע ניתן באמצעות תגבור כוח הפיקוח על-ידי שוטרי משטרת ישראל, אשר מלווים את הפקחים מטעם הרשות החופית בפעולות הפיקוח ואכיפה, במטרה ליצור הרתעה מול עברייני פסולת בחופי הים ולצמצם את הנזק לסביבה החופית והימית.

בין 18 הרשויות שזוכות בעונת הרחצה הנוכחית לתגבור של יותר מ-7,000 שעות שיטור, הן: מועצה אזורית חוף הכרמל, עיריית חיפה, עיריית טירת כרמל, עיריית עכו ועיריית קריית ים.

היקף מימון הפרויקט הוכפל השנה למיליון שקל, כחלק מתכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה. במסגרת פעילות האכיפה, אנשים המשליכים זבל בחוף עלולים להיקנס בעד- 750 שקל. עד כה במסגרת תכנית תגבור האכיפה בוצעו 50 פעולות, במשך כ-418 שעות מצטברות ובסיוע של 148 שוטרים. במהלכן חולקו כ-600 קנסות, ומתוכם 149 קנסות על עבירות ניקיון.

חוף נאות (צילום: מייקל דיבי, המשרד להגנת הסביבה)

ניקוי החופים

המשרד להגנת הסביבה תומך בשנת 2020-2021 ברשויות החופיות שבתחומן חופים בלתי מוכרזים לרחצה בהיקף של כ-9.5 מיליון שקל. תקציב זה משמש את הרשויות לבצע פעולות ניקוי בחופי ים פתוחים ולא מוכרזים לרחצה שבתחומן.

המשרד הקצה בתמיכה זו לראשונה 2 מיליון שקל לתמיכה ברשויות החופיות לצמצום מפגע פסולת הפלסטיק בחופים לפני הגעתו לחוף ולים. אותה תמיכה מאפשרת הקמת תשתיות לאיסוף אשפה בחופים לא מוכרזים, מתקני איסוף פסולת, ניקוז נגר עילי ומתקני תשתית לעידוד בשימוש כלים רב-פעמיים. תמיכה זו מותנית בהתחייבות של הרשות בקידום חוק עזר עירוני נגד שימוש בכלים חד-פעמיים בחופים והתשלום מותנה בפרוטוקול אישור החוק של מועצת או מליאת הרשות.

חד פעמי, לא בים שלי!

רני עמיר, ראש היחידה להגנת הסביבה הימית, מסר לחי פה – תאגיד החדשות:

תוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה ממשיכה לפעול לצמצום הפסולת בחופים, לרבות על ידי תמיכה בניקיון ותגבור האכיפה. על הציבור להבין את היקף הבעיה ולא להגיע לחופים עם פלסטיק חד פעמי ולהשאיר אחריו חוף נקי. חד פעמי לא בים שלי!

מהי תכנית חוף נקי?

התכנית פועלת מזה 15 שנה, ומטרתה למזער את כמות הפסולת החופית בישראל ולפעול לניקיונם של החופים והים, ביחס למדד תוצאה סביבתית ברור – הכול בהתאם למחויבות הבין-לאומית, לטובת הסביבה והציבור בישראל.

מרכיב מרכזי בתכנית חוף נקי וכן עיקר תקציבה, מופנה לתמיכה ברשויות החוף בניקיון החופים הפתוחים שבשטחיהן.

במטרה לטפל בבעיה הסביבתית של הפסולת הימית בישראל, תכנית חוף נקי מגדירה יעדי תוצאה ברורים לניקיון החופים הפתוחים: 70% מהחופים נקיים 70% מהשנה.

במסגרת זו, מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית מבצעים מדידה של רמת הניקיון בחופים הפתוחים תוך יידוע שוטף של רשויות החוף לטובת מעקב ופעולות מתקנות לשיפור מתמיד של ניקיון החופים. שיתוף תוצאות מדד חוף נקי לציבור הרחב מתבצע פעמיים בחודש לאורך כל השנה כצעד משלים להעלאת המודעות של הציבור הרחב לתופעת הפסולת הימית ושקיפות ציבורית.

זבל שנאסף במבצע ניקיון בחוף שקמונה בחיפה על ידי מתנדבים ( צילום - שרה אוחיון)
זבל שנאסף במבצע ניקיון בחוף שקמונה בחיפה על ידי מתנדבים ( צילום – שרה אוחיון)
הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    עירית חיפה ,באמצעות אגף התפעול ,חייבים לנקות כל הזמן את החופים בחיפה. בוקר טוב.

  2. א.ד. אמר/ה

    הירידה היא לא רק ברמת הניקיון בחופים, הירידה גם ברמת ניקיון העיר בכללותה.

הגיבו כאן לכתבה