גן אזולאי ביזרעאליה – כשגן טוב פוגש תכנון עירוני טוב

אחר הצהריים בקיץ אנחנו עוברים בין גינות ומרחבים ציבוריים אחרים בעיר, בכל מיני שכונות ומכל מיני סוגים. לחיפה יש כל כך הרבה גיוון לתת, אז למה לא? עם ילדים קטנים או בלי, אתם מוזמנים לנסות גם.

אחת הגינות המקסימות והפחות מוכרות שאנחנו חוזרים אליה היא גן אזולאי בשכונת יזרעאליה (בין הרחובות קליבנוב ואבא הלל סילבר). בגינה שפע של עצים בוגרים, מתקני כושר, מתקני משחק לילדים ומגרש למשחקי כדור. בחיפה יש אומנם הרבה טבע עירוני והרבה מרחבים ציבוריים, אבל מדשאות רחבות ומפנקות? זה דבר שלא כ"כ קל למצוא וגן אזולאי מספק את זה בענק. אם נפלתם על אחר צהריים עם בריזה נעימה, זה ממש כיף לעשות שם פיקניק.

אבל גם ברמת התכנון השכונתי הגן מאוד מוצלח, כזה שיכול לתת דוגמה גם לתכנון עירוני עכשווי. מערכת שבילים מקשרים בין הגן לבין הרחובות מסביב, הכניסה אל גני ילדים ישירה מהגינה, ומסביבה יש בינוי בטיפולוגיות (סוגים) שונות, ממגדלי מגורים ועד למבני שיכון. המרחב הציבורי הזה הוא לב פועם של שכונה ומהווה גם מרחב של שהייה, משחק ופנאי ובנוסף מקום המשמש מעבר בין מקומות בשכונה ובכך יש לו כמה תפקידים ולאורך כל שעות היום, דבר שהופך אותו למשמעותי יותר ומעבר ל"עוד גן".

הפלגתי בדמיון… ובקצה הפארק, במקום שהוא נפסק ופוגש ברחוב אבא הלל סילבר, דמיינתי איך הפארק ממשיך ומגיע עד הנקודה בה הוא פוגש את קצה השכונה ואת ואדי/נחל הגיבורים, מרחק של כמה עשרות מטרים. בחיפה אין חיבורים טובים בין הטבע לבין העיר, מקסימום סימון שבילים שמבחינים בו במקרה. במקום הזה היה ניתן לחשוב על חיבור כזה בין הפארק לבין שפת הוואדי, שמתבקש כל כך ויכול לחבר טוב יותר את תושבי השכונה אל הטבע העירוני שכעת נמצא שם, אך ללא גישה נוחה ומזמינה.

6 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  גן נהדר בחיפה. שבת שלום ומבורך.

 2. שיר דר אמר/ה

  האמת היא שיש גישה לא רעה לנחל גיבורים, היא פשוט לא מסומנת כראוי ונראית כמו חניה עם מחסום.

 3. רון אמר/ה

  כל כל מסכים עם הממשק החסר לואדי. תודה על ההמלצה לפארק!

 4. אלה שכטרמן אמר/ה

  אדריכלות נוף על זמנית… תוכנן אי שם בשנות השבעים ע״י משרד מילר בלום, מראשוני התכנון הסביבתי בארץ

 5. דוד אמר/ה

  פארק מיושן! בחיפה אין מספיק פארקים, רק בונים ובונים מבנים.
  שכל קבלן שבונה כמות גדולה של יחידות דיור, יתחייב בפארק חדש.
  כמו כן הפארקים הקיימים ישנים ולא נעימים כמו בשאר הערים בארץ. ראיתם מה הולך בכלל במרכז?? רוב הערים עם המון מזרקות, פינות ישיבה חדשות, הרבה ירוק, עיצוב יפה, אגמים, איזור כושר וכו.. חשבתי שכל ישראל מדינת עולם שלישי, מסתבר שזאת רק חיפה!! לדעתי עינת לא אשמה, יונה יהב גרם לגירעון כספי גדול, אבל עם זאת צריך לעשות משהו כי העיר פשוט רובה בטון.

 6. ממש לא ברור מה התלהבתם אמר/ה

  גן מיושן ולכן גם מיותם מאנשים.
  מדשאות ריקות ללא השקעה, לא עבר חידוש מאז שניפתח.. כמה שיחים בתור אטרקציה. ממה ההתלהבות, מדשאה?

לא ניתן להגיב