מעל התקרה או מתחת לבלטות: משתלם להפקיד לקרן השתלמות מעל התקרה?

צילום: shutterstock
קרן השתלמות היא חיסכון אטרקטיבי בשל הטבות מס נרחבות אך גם בשל ניהול השקעות מקצועי וגמישות רבה בניהול הקרן והתאמתה לצרכים משתנים. הטבות המס בקרן ההשתלמות אמנם ניתנות רק עד תקרת הפקדות שנתית, אך היתרונות הנוספים של קרן ההשתלמות עשויים להפוך גם הפקדות מעל התקרה למשתלמות

• מאת: דסי ניר

יתרונותיה של קרן השתלמות

קרן השתלמות ידועה בתור הטבה אטרקטיבית במיוחד שמעסיקים נותנים לעובדים שלהם. עובדים רבים רואים בקרן ההשתלמות חיסכון לחופשה מפנקת, להחלפת הרכב או כזה שיאפשר להם לפרוע מוקדם חלק מהמשכנתא. למעשה, החיסכון בקרן ההשתלמות שנועד במקור למימון השתלמויות מקצועיות, יכול לשמש אתכם לכל מטרה שתבחרו – ואפילו להגדלת החיסכון לפנסיה. קרן השתלמות אינה סגורה רק לעובדים שכירים וגם בקרב עצמאים היא אפיק חיסכון פופולרי במיוחד. ניהול השקעות מקצועי, גמישות במעבר בין מסלולי השקעה ובין חברות והטבות מס נרחבות על החיסכון, לעובדים שכירים ולעצמאים, הם שהופכים את קרן ההשתלמות לאטרקטיבית כל כך.

צילום: shutterstock | ליעד מרום תוכן שיווקי
צילום: shutterstock

מהן הטבות המס בקרן השתלמות לשכירים ומהי תקרת ההפקדות המזכה בהטבות אלו?

ההפקדות לקרן השתלמות של עובדים שכירים נעשות על חשבון המעסיק בשיעור של עד 7.5% מהשכר ועל חשבון העובד ביחס של לפחות שליש מהפקדת המעסיק ועד 2.5% מהשכר. חלק ההפקדה שעל חשבון המעסיק אינו נחשב כהכנסה שחייבת במס ולכן זה למעשה כסף פטור ממס שהמעסיק חוסך עבורכם בקרן ההשתלמות. גם בעת משיכת הכסף מקרן ההשתלמות תוכלו ליהנות מפטור ממס רווחי הון על הרווחים שצברתם בקרן לאורך שנות החיסכון. 

תוכלו לקבל הטבות מס אלו בעת ההפקדה לקרן ההשתלמות ובעת המשיכה, רק עבור הפקדות לקרן ההשתלמות שלכם בשיעור של עד 10% סך הכל משכר שלא עובר את התקרה השנתית. תקרה זו עומדת נכון לשנת 2021 על שכר של 15,712 ש״ח, כלומר הפקדה חודשית בסכום של עד 1,571.2 ש״ח.

אילו הטבות יש לעצמאים בהפקדה לקרן השתלמות עד התקרה?

גם עצמאים נהנים מהטבות מס בהפקדה לקרן השתלמות ובניגוד לשכירים, הם גם יכולים לפתוח לעצמם קרן השתלמות ואינם זקוקים לאישור המעסיק לשם כך. הטבות המס לעצמאים בהפקדה לקרן השתלמות נחלקות גם הן להטבות בעת ההפקדה ולהטבות בעת משיכת הכסף מהקרן. ההפקדה של עצמאים לקרן השתלמות נחשבת כהוצאה מוכרת שניתן לקזז מההכנסה החייבת במס, בשיעור של עד 4.5% מההכנסה השנתית שעד תקרה של 263,000 ש״ח בשנת 2021. כלומר, תוכלו להכיר בהפקדה שנתית בסכום של עד 11,835 ש״ח לקרן ההשתלמות. בנוסף, עצמאים נהנים גם הם מפטור מתשלום ממס רווחי הון על הרווחים שנצברו בקרן ההשתלמות מהפקדות עד לתקרת הפקדה בסכום של 18,480 ש״ח נכון לשנת 2021. 

כך לדוגמה, עצמאים יכולים להפקיד לקרן השתלמות סכום של 18,000 ש״ח, כאשר מתוך הפקדה זו לקרן יוכלו לדווח כהוצאה מוכרת על סכום בשיעור של 4.5% מההכנסה השנתית שלהם, אך הסכום כולו יזכה אותם בהמשך בפטור ממס רווחי הון.

מהם היתרונות והחסרונות בהפקדה לקרן השתלמות מעל לתקרה?

אם אתם עובדים שכירים שמשתכרים יותר מ-15,712 ש״ח ויש לכם קרן השתלמות שהמעסיק מפקיד אליה מדי חודש, יתכן שההפקדה שלכם חורגת מתקרת ההפקדות שמזכות אתכם בהטבות מס. במקרה כזה, אתם אמנם נהנים מחיסכון גדול יותר בקרן ההשתלמות, אך אתם משלמים מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי ומס בריאות גם על החלק של הפקדת המעסיק לקרן שעולה על תקרת ההפקדות השנתית. 

אם אתם עצמאים בעלי הכנסה שנתית שעולה על 263,000 ש״ח, או שהחלטתם להפקיד לקרן ההשתלמות שלכם סכומים שגבוהים מתקרת ההפקדות השנתית, חשוב להבין שהטבות המס שתהיו זכאים להן יחולו רק על ההפקדות שעד התקרה.

צילום: shutterstock

עצמאים ושכירים שבוחרים להפקיד לקרן ההשתלמות גם מעל לתקרת ההפקדות שמזכה בהטבות המס, ממשיכים ליהנות מניהול השקעות מקצועי בקרן ההשתלמות.

גם אם תידרשו לשלם מס רווחי הון בעת המשיכה על סכומים שהפקדתם מעל התקרה, תוכלו ליהנות מדחיית תשלומי המס עד למועד המשיכה. הטבה שתאפשר לכם למנף את כספי החיסכון בקרן להשגת רווחים נוספים עד מועד המשיכה. לשם השוואה, בהשקעה ישירה של כספים בשוק ההון, אתם נדרשים לשלם מס רווחי הון בכל פעם שאתם נייר ערך כלשהו. יחד עם זאת, במקרה שאתם מתכננים לשמור את החיסכון בקרן ההשתלמות כתוספת לחיסכון לפנסיה, כדאי לדעת שאם הפקדתם לקרן ההשתלמות סכומים שעולים על תקרת ההפקדות ואשר עליהם תידרשו לשלם מס, לא תוכלו להעביר את החיסכון מקרן ההשתלמות לקרן הפנסיה כדי להגדיל את קצבת הפנסיה שלכם.

כמובן שהטבות המס שתוכלו לקבל על הפקדות לקרן ההשתלמות שלכם עד לתקרת ההפקדות השנתית משמעותיות מאוד. אך, אם יש לכם שכר גבוה או שיש ברשותכם סכומים פנויים לחיסכון כעצמאים, תוכלו לשקול להפקיד לקרן ההשתלמות גם מעבר לתקרה וליהנות מהיתרונות הנוספים בקרן. 

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור צרכנות, שופינג מכירות ומבצעים בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו