מדוזות תחת מעקב | בים באוויר ובמצולות • מחקר של אוניברסיטת חיפה | צפו

מדוזות - אי הזבובים עכו (צילום: ד"ר דניאל שר ביה"ס למדעי הים ע"ש צ'רני, אוניברסיטת חיפה)

מחקר רב משתתפים של אוניברסיטת חיפה מנסה להתחקות אחר התנהגותן של המדוזות

נחילי המדוזות כבר כאן, והן אותרו כחלק ממחקר רב משתתפים בהובלת חוקרי בית הספר למדעי הים ע"ש צ'רני של אוניברסיטת חיפה, שמנסה להבין את דפוסי הנדידה של המדוזות: האם הן נסחפות בזרם או שוחות בכוחות עצמן


עוקבים אחרי המדוזות • (צילום: תומר טריידל, Eyesatop רחפנים וג'ררדו דיאז, ביה"ס למדעי הים ע"ש צ'רני, אוניברסיטת חיפה) | צפו

מטוס קל, רחפנים, צוללנים וצוללת זעירה

בים, באוויר, בצלילה ובמעבדה: חוקרי בית הספר למדעי הים ע"ש צ'רני של אוניברסיטת חיפה עוקבים אחר נחילי מדוזות שנצפו בשבוע האחרון כ-400 מטרים מהחוף, בעיקר מול חופי אשקלון ואשדוד בדרום ומול חופי עכו בצפון, במחקר המשלב מעקב אחר הנחילים ממטוס קל, רחפנים, צוללנים וצוללת זעירה. מטרת המחקר: לנסות ולהבין את דפוסי הנדידה של הנחילים. הבשורות הטובות: בשלב זה, נראה שהנחילים קטנים יותר מאשר אלו שנצפו בשנתיים החולפות.


מדוזות תחת מעקב • (צילום: ד"ר דניאל שר, ביה"ס למדעי הים ע"ש צ'רני, אוניברסיטת חיפה) | צפו

"במהלך השבוע האחרון נחילי המדוזות שראינו היו קטנים יותר ופחות צפופים מאשר הנחילים שנצפו בשנה ובשנתיים האחרונות. הנחיל שחקרנו השנה היה יותר מגוון מאשר בשנים קודמות, והיה מורכב משלושה מינים: כחולת-שוליים חלקה (Rhizostoma pulmo), פעמונית נקודה (Phyllorhiza punctata) וחוטית נודדת (Rhopilema nomadica), שהיא המדוזה הכי נפוצה בחופי הארץ וזו שמוכרת במיוחד בשל צריבתה", אמר ד"ר דניאל שר שמרכז את פרויקט המחקר יחד עם פרופ' תמר לוטן, ד"ר יואב להן ותלמידת המחקר נוגה ברק מאוניברסיטת חיפה. 

מדוזות במעקב תמונה מהצוללת (צילום: אוהד ענבר, החוג לטכנולוגיות ימיות, ביה"ס ע"ש צ'רני למדעי הים, אוניברסיטת חיפה)

נסחפות או שוחות?

מסלולי התנועה של נחילי המדוזות לאורך חופי הארץ אינם מוכרים עדיין, ולא ברור האם המדוזות נסחפות עם הזרמים או שהן שולטות על מיקומן במרחב על ידי שחיה. הדבר מקשה על ההיערכות להגעתן של המדוזות, לדוגמה בחופי הרחצה ובאתרי תשתית לאורך חופי הארץ כגון תחנות כוח ומתקני התפלה. כחלק ממחקר רב משתתפים בהובלת חוקרי בית הספר למדעי הים של אוניברסיטת חיפה, יחד עם חוקרים מהמכון לחקר ימים ואגמים, הטכניון, אוניברסיטת ת"א ואוניברסיטת וינה באוסטריה, התקיים "מעקב" רב ממדים אחר נחילי המדוזות. מטוס קל שחלף מספר פעמים השבוע לאורך קו החוף איתר את נחילי המדוזות המרכזיים, שהיו כ-400 מטרים מחופי אשקלון, אשדוד, עכו ושבי ציון.

מדוזות – אי הזבובים עכו (צילום: ד"ר דניאל שר ביה"ס למדעי הים ע"ש צ'רני, אוניברסיטת חיפה)

ומה הקשר לחיידקים?

לאחר מכן, הפליגו החוקרים אל לב הנחילים על גבי ספינת המחקר Mediterranean Explorer של עמותת אקו-אושן ועקבו אחר התקדמותם באמצעות רחפנים, צוללנים שנפגשו עם המדוזות בתוך המים ואפילו צוללת זעירה שעקבה אחר המדוזות עד לקרקעית הים. לאור הממצאים, ינסו החוקרים להבין האם המדוזות נסחפות על ידי הזרמים או שהן מצליחות לשחות ולשלוט על כיוון הנדידה. 

הצוות גם בוחן כיצד המדוזות משפיעות על סביבתן, לדוגמה על ידי טריפת פלנקטון ושחרור חומר אורגני או רעלנים למים. לבסוף, הצוות חוקר את אוכלוסיות החיידקים שחיות על המדוזות ובשיתוף איתן, על מנת לבדוק האם היעלמות המדוזות מחופי הארץ, שמתרחשת לעיתים בצורה די פתאומית, נגרמת כתוצאה מחיידק שפוגע בהן.

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. לודמילה אמר/ה

  מעניין תודה.

 2. הדס אמר/ה

  בהחלט מעניין, מחכה להמשך המחקר ולממצאים החדשים.

 3. ענת אמר/ה

  שלום,
  כתבה מעניינת. אשמח, בבוא היום לקרוא גם על תוצאות המחקר
  מבקשת לשאול כיצד המדוזות מתרבות?

הגיבו כאן לכתבה