מצוקת החניה בחיפה מחמירה | העירייה הציגה תכנית לשיפור המצב

חניה על מדרכה בחיפה (צילום: ירון כרמי)

כאשר עברתי להתגורר בעיר חיפה, שאלתי את אחד מבעלי העסקים ברחוב שקרוב לביתי מה מצב החניה בשכונה, וזכורה לי היטב תשובתו: ״לא רחוק ממה שקורה במרכז תל אביב״ הוא אמר, והוסיף כי חיפה לא נבנתה לכמויות כאלה אדירות של מכוניות, כמו שאנחנו רואים היום.

ובכן, אמנם המצב אינו גרוע כמו במרכז תל אביב, אבל המצוקה ניכרת, והיא הולכת ומחמירה משנה לשנה. מעבר לתופעה שבה אנשים חונים על מדרכות וכיכרות רק כדי לא להגדיל כמות צעדים מסויימת מהרכב לביתם, יש גם את העובדה הפשוטה שמספר המכוניות הולך וגדל והרחובות פשוט צרים מלהכיל אותן.

מגרש חניה צפוני - מת"ם (צילום: ירון כרמי)
מגרש חניה צפוני – מת"ם (צילום: ירון כרמי)

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2020 נרשמו כ-3,689,300 כלי רכב מנועיים בישראל, מתוכם כ-3,173,300 כלי רכב פרטיים, וזהו גידול של 2.5% במצבת כלי הרכב לעומת שנת 2019. עוד יש לציין כי על פי הנתונים יש מגמה של ירידה בקצב הגידול של כלי הרכב הפרטיים. ועדיין מדובר בכמות עצומה של רכבים פרטיים שנוספים בכל שנה. בחיפה לבדה, נכון לשנת 2019, נרשמו 113,543 רכבים פרטיים, ומתוכם כ-12,918 עלו על הכביש בשנת 2019.

מצוקת החניה ברחוב הילל (צילום: ירון כרמי)

קליש: "זוהי תכנית מעבר"

עיריית חיפה הציגה היום לציבור תכנית אב שאמורה להתגבר על מצוקת החנייה בחיפה. בדיון ששודר הערב ראש העיר עינת קליש רותם אמרה כי היא לא רואה בתופסת מקומות חניה פתרון, משום שערים גדולות צריכות להתבסס על תחבורה ציבורית. ״תוספת מקומות חניה זה לא רק לא טוב אלא רע״ אמרה והוסיפה כי עד שלא תהיה מערכת מצויינת של תחבורה ציבורית, חייבים לפתור את המצוקות הקיימות, ולכן התוכנית מוצגת כתוכנית מעבר לחמש-עשר השנים הקרובות.

אנחנו בדרך להקמת חברת חניה, תחת חברת יפה נוף, בדומה לחברה "אחוזת חוף" הפועלת בתל אביב. מדובר בגוף כלכלי – עסקי, המתוכנן לנהל את החניונים בעיר. אנחנו בהליך תכנון של מתקני חניה אוטומטיים ונתחיל בקרוב בפיילוט.

חניה בכחול לבן - רחוב החלוץ (צילום: ירון כרמי)
חניה בכחול לבן – רחוב החלוץ (צילום: ירון כרמי)

הוספת מקומות חניה:

בהצגת התוכנית, ציין יואב דנציגר, מנהל אגף תכנון דרכים ונוף בעיריית חיפה, כי בשנים האחרונות חלה עליה של כ-30% ברכבים על תשתית כבישים שלא השתנתה, וכי התחבורה הציבורית לא מהווה כרגע חלופה מספקת לרכב פרטי. עוד נאמר כי אין כוונה להרחבת הנתיבים לטובת חניה, כיוון שיש רצון לאפשר מקום לספסלים ולהולכי רגל.

בין הדברים שהוצגו בתוכנית: הקמת חניונים נוספים ברחבי העיר, פתיחת חניונים עירוניים בשעות הלילה וחניוני חנה וסע במקומות של פקקים, והגדלת מספר האזורים עם חניה מוסדרת בכחול לבן, עם תוספת של כ-15,000 מקומות חניה בחניה מוסדרת. באזורים עמוסים עם מצוקת חניה העירייה מסדירה חניה בכחול לבן שאמורה להגביל את זמן החניה ולאפשר תחלופה, ולכן החניה מוגבלת לשעתיים. אגב, האפליקציות השונות לתשלום חניה מאפשרות הארכת חניה אוטומטית, מה שמאפשר לחנות את הרכב ללא כל קושי למשך פרק זמן גדול משעתיים בהרבה.

חניה בסמוך למוסדות האקדמיה

בשאלה שנשאלה מהקהל במהלך הדיון, בנוגע לחניה בסמוך למוסדות האקדמיה, אמר דנציגר כי לא צפוי פתרון בו תהיה תוספת משמעותית של מקומות חניה , אלא בשיפור התחבורה הציבורית למוסדות אלה. עינת קליש-רותם אמרה בתגובה כי ״הפתרון הוא לא שיהיה נוח לחנות, אלא שיהיה נוח לנסוע בתחבורה ציבורית. התפיסה שהרכב צריך להיות צמוד אלי חייבת לעזוב את העולם, אין לה מקום כאן.״

תחבורה ציבורית בחיפה - אוטובוס בהדר הכרמל (צילום: ירון כרמי)
תחבורה ציבורית בחיפה – אוטובוס בהדר הכרמל (צילום: ירון כרמי)

בטוח הארוך – שיפור בתחבורה הציבורית

נראה כי תוכנית העירייה משקפת פתרון לטווח הבינוני של תוספת מקומות חניה, לצד חזון עתידי של העירייה לשיפור התחבורה הציבורית עד כדי הקטנה משמעותית של כמות כלי הרכב הנכנסים לעיר. נותר רק לקוות כי בקרוב תציג העירייה גם תוכנית שכזו, ואת לוח הזמנים שלה.

צפו במהלך הדיון בו הוצגה התכנית


הגיבו כאן לכתבה

22 תגובות
 1. פארוק אמר/ה

  תוכנית ל-15 שנה ?
  למה היא מתכננת כלכך רחוק הרי היא לא תגיע לשם כראש עיר.
  ונתיבים לחזירים תכננתם ?

 2. פיטר פן גוטמן אמר/ה

  ציטוט מדברי יואב "הפתרון הוא לא שיהיה נוח לחנות, אלא שיהיה נוח לנסוע בתחבורה ציבורית. התפיסה שהרכב צריך להיות צמוד אלי חייבת לעזוב את העולם, אין לה מקום כאן"
  בשביל לשפר את התחבורה הציבורית לא צריך להקים חברה זה הגברת קליש צריכה לעשות רק שלא תריב עם הנכדה של קסטנר ואת החניות שתוציא למכרז !!!!!!!!!!!!!!!

 3. מוטי אמר/ה

  אזרח בחיפה שפונה לעיריה לא נספר מחכה לך בבחירות הבאות ראש העיריה שלנו חדלת עשיה וחסרת מקצועיות מאז שחיפה קיימת עם ראשי עיר אחרים כמה טיפשות שקומץ הצביע עברה ולהיום מאוכזבים

 4. א.ק. אמר/ה

  עדיף חזיר בר במקומה….

 5. רם אמר/ה

  לפי הדיווח, נראה שאין מה להציע חוץ מבלה, בלה, בלה, בלה, בלה ועוד בלה וכאילו שלא ידענו שהבלה, בלה, בלה יוביל בסופו של דבר לבלב בלה הברור מאליו שנקרא תחבורה ציבורית.

 6. א.ד. אמר/ה

  ממה שהבנתי, בנושא שיפור החניה, לא הבנתי כלום. הגב' קליש אומרת ואומרת ולא אומרת כלום. ממילא היא לא תיבחר לקדנציה נוספת, אז אולי לא כדאי להתאמץ ולהבין את מה שהיא לא אומרת.

 7. אייל אמר/ה

  המדיניות של העיריה לחפש איפה להוסיף חניות כשכל הערים בעולם מוציאות רכבים מתוכן ומחייבות להשתמש יותר בתחבורה ציבורית ושיתופית תוביל להרס שיטתי נוסף של איכות החיים בשכונות בעיר ולכן לבריחת תושבים.
  אם כרגע יש לי קו אוטובוס איטי פעמיים בשעה שעושה סיבוב ענק עד שמגיע וגם לא מגיע לאיפה שאני צריך ברור שאני צריך להחזיק רכב. אם יש לי מונית במחיר 10 שקל ממוריה לרכבת חוף הכרמל בכל רגע נתון עם הבטחה שהפרויקט רק יקבל עדיפות בכבישים אז מחר אנשים מוכרים את הרכב היקר והמזהם שלהם ויעברו לתחב"צ.
  הבעיה מספר 1 של תחב"צ בחיפה זה שהפך בגלל יפה נוף בגלל האדון דנציגר עצמו וחבריו לבלתי אמין עם קוים ארוכים מתחנה מרכזית חוף הכרמל אל תחנת מרכזית המפרץ דבר שלא מאפשר להגיע בנוחות ולתכנן נסיעות כי הכל איטי מאד ונתקע בפקקים. את הבעיה הזו לא הציג ולא פתר בשום מצגת ככה שכל תוכנית האב הזו כושלת ממדרגה ראשונה בעיני.
  תוכנית שכולה למטרה אחת בלבד: עוד הכנסות לעירייה. אם העירייה באמת רוצה שהתושבים יעברו לתחבורה ציבורית מה שצריך זה לספק עוד קוי אוטובוס ומיניבוס בתדירות גדולה בשכונות. להרחיב את אגד תיק-תק ככה שלא ישתלם בכלל להחזיק רכב ובטח לא שני רכבים למשפחה כי ב-10 שקל אתה מזמין מיניבוס-מונית לכל מקום בעיר.
  אם בכל שכונה היו 10 אגד תיק-תק שמסיעים ממקום למקום בהמתנה של 5-10 דקות לאחד ולכל מקום בעיר כולל לתחנות
  הרכבת וחזרה מהן ישר הביתה ועובדים 7 ימים בשבוע 24 שעות ביממה, מזמן אנשים כבר היו מוכרים את הרכב הפרטי.

 8. פוזמק חוטטרה אמר/ה

  פתרון החניה בחיפה הוא פשוט: יש להקציב לצורכי החניה מבני חניה שיפוזרו קרוב למקומות מרכזיים ועתירי עסקים. מדובר במבנה בעל ארבע חמש קומות המיועד רק לחניה. זו בניה זולה יחסית וכל שיידרש הם השטחים עליהם יבנה המבנה. חלק משטחים אלה כבר קיימים כמגרשי חיה חד מפלסיים בגובה פני הכביש בלבד ושמנוהלים בד"כ ע"י מאפיונרים. דוגמא טובה למבני חניה כאלה היא סאן פרנסיסקו ולא רק. היום מרבית אזורי העסקים בחיפה דועכים בשל מצוקת החניה. בנוסף לעירייה, ישתתפו במימון מבני החניה, גם בעלי מבנים רבי קומות הסמוכים לאזורים אלה, שחייבים בכופר חניה וגם בעלי העסקים הדועכים עצמם בתןך אזורים אלה, שישמחו מן הסתם להשקיע בפרויקט שיקדם את עסקיהם ורווחיהם לאין שיעור!

 9. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

  כמה קל להשמיץ את ראשת העיר ולהזכיר את החזירים בלי קשר לכלום. טרחנים.

  1. ריטה אמר/ה

   ורדינה,את מארגנטינה שם הייתם אומללים משילטון מנייקי,פה זה לא ארגנטונה שראש עיר שלא יודעת מה זה מצוקת חניה (לה אין שום בעיה עם חניה היות ויש לה נהג)מצידה שישבור את הראש כמו שאר תושבי חיפה פה אני נותנת לך דוגמה מראש עיר כמו ראש ממשלה שלך מארגנטינה,ד י ק ט ט ו רה לא בחיפה והיא צריכה לה לשמוע ולהיתעורר כי היא פשוט מפסידה ב ג ד ו ל את תושבי חיפה

 10. דני אמר/ה

  לא זכור לי שראש העיר חיפה נוסעת לעבודה בתחבורה ציבורית

 11. זרחי אמר/ה

  האם הייתה התייחסות לפתרונות תחבורה שיתופית כדוגמת מיזם קאר 2 גו שראש העיר התנגדה לו.

 12. אסתר אמר/ה

  בשושנת הכרמל מצוקת חניה, רוב הבתים הסבו את גינת הביניין לטובת חניה פרטית, מה שמקטין את מקומות החניה הציבוריים. הפקחים חוגגים כל יום עשרות דוחות בסכום 500 שח חניה עם 2 גלגלים על המדרכה,עשינו כתבה בכלבו ,ביקשנו להישפט כקבוצה,לא עזר כל יום דוחות. צריך להחליף את ראש העיר בבחירות

 13. שוקי אמר/ה

  אם העיריה רוצה כסף ,אז שתקים חברת הסעות שמגיעה לשכונות מרוחקות ,כך אותן תושבים יוכלו להגיע בלי רכבים למרכזים.אפשר גם להרוויח מזה.

 14. תום אמר/ה

  בחיפה יש יותר בעיה של עבריינות חנייה מאשר מחסור במקומות חנייה. בהיעדר אכיפה בעלי רכבים מרשים לעצמם לחסום נתיבים ומדרכות כדי לחנות מול הבית גם אם יש חניה פנויה 50 מטר משם.

 15. טיטו אמר/ה

  שלום רב
  באיזור בית חולים בני ציון יש שני חניונים חדשים ששעת חניה 30 שקל ולכל היום 121 שקל.
  האם זה הגיוני?
  אנשים שבאים לבקר חולים משלמים ביוקר גם חניה וגם בתוך הבית חולים על מכונות השתיה והאוכל ששם המחירים מופקעים וללא פיקוח.!!!!

 16. רינה אמר/ה

  כאשר מבקשים לעודד נסיעה בתחב'צ, נא לתת את הדעת להתנהגות הנהגים;רדיו בקולי קולות, גז-ברקס,גז-ברקס, עצירה מאחורי אוטובוס בתחנה, , במרכז הכרמל למשל, והתעלמות מהקשישים המחכים כמו טמבלים בתחנה עצמה, תשובות מתחכמות של אגד לתלונות ועוד. לא כל הנהגים כמובן כאלה אבל אלה שהם כאלה ממריצים אותי להשתמש במכונית.

 17. דן אמר/ה

  הבעיה עם כל התוכניות האלה שהם קודם כל הורסים את מה שטוב ורק אחר-כך (אם בכלל) חושבים על חלופה
  היה מערך מצויין של מוניות-שירות, במקום לשלב אותו במערך הקיים הרסו אותו וכעת חושבים איך לשפר את התחבורה הציבורית

 18. ירון אמר/ה

  למה לא עושים ומרחיבים את שירות אגד תיקתק??

 19. ברווז אמר/ה

  "הפתרון הוא לא שיהיה נוח לחנות, אלא שיהיה נוח לנסוע בתחבורה ציבורית. התפיסה שהרכב צריך להיות צמוד אלי חייבת לעזוב את העולם, אין לה מקום כאן". לראש עיר עם תפיסה כזו, לא צריך להיות מקום כאן. מה יעשה כל מי שיש לו רכב? יש עכשיו מצוקת חנייה. במילים אחרות, לא יעשו כלום. להיפך. יפקיעו מקומות חנייה לגיטימיים לטובת "חנה וסע" של 20 דקות, במקום להכשיר חניות באדום לבן ולהפוך אותם לחניות חנה וסע האלו ובכך להוסיף חניות במקום לגרוע אותן. יש לי חדשות בשבילך, קליש. רוב האנשים ממש לא רוצים תחבורה ציבורית. גם אם היא תהיה יעילה הרבה יותר, הסיכוי שאחליט להשתמש בה נמוך משמעותית מהסיכוי שאתנייד עם רכב. כדאי שתפנימי את זה, אם את רוצה שמספיק אנשים יבחרו בך לכהונה נוספת. גם ככה עושקים את הנהגים מכל כיוון וזווית עם מיסים, ועלות החנייה בחיפה גבוהה יותר מאשר בכל שאר הארץ. עם משפטים מפגרים כאלו, רק בא לי לעוף מהעיר הזו עוד יותר.

 20. חיפאי ותיק אמר/ה

  בזמנו כאשר ניצנה היה ראש עיר דובר על להעביר את בית הספר הראלי מהדר לבית בירן ובמקום בית הקרנות לבנות קניון בדומה לדיזנגוף סנטר שגם יציל את הדר וגם יאפשר בקרקעית מקומות חניה ל10 אלף מכוניות מישום מה תוכנית זו נגנזה אולי שליש רותם תרים את הכפפה ובסוף יהרסו את הבנין המכוער הזה וכמו בקניון דיזנגוף סנטר הציל את כל מרכז תל אביב תהיה ישוע להדר וגם הרבה חניה

 21. שמואליק גלבהרט אמר/ה

  פיספסתם את הסיפור. לא מצוקת חניה, אלא מצוקת תחבורה! קליש לקחה את התחבורה בחיפה כמה שנים לאחור, ברגע שהקפיאה את המשך פיתוח המטרונית. וזה רק ילך ויחמיר. מי אשם? כמובן לא היא, רק אנחנו, הסוחבים איתנו לכל מקום טונה של פח. לקליש יש פיתרון: "ערים גדולות צריכות להתבסס על תחבורה ציבורית". אם כך, מדוע ד"ר לתכנון שכמותך, הקפאת את השלמת פיתוח המטרונית תוך שנים ספורות, ומבטיחה פיתרונות בעוד עשרות שנים, שאף אחד, גם לא את, יודע מהם?

הגיבו כאן לכתבה