פארק נחל קישון במבואת כפר חסידים-יגור | התחדשנו בפנינת חמד חדשה

בטקס רב משתתפים נחנך השבוע (יום רביעי 23/06/21) שביל נחל קישון באזור מחלף יגור.
פארק נחל ייחודי ופנינת חמד לטיול, פרי עבודה משותפת של רשות נחל הקישון, הקרן הקיימת לישראל, חברת נתיבי ישראל, רשות ניקוז ונחלים קישון ומועצה אזורית זבולון.

פארק נחל קישון | במבואת כפר חסידים-יגור

הפארק משתרע לאורך של כ 2.5 ק"מ בין גשר כפר חסידים למחלף יגור. הפארק הוקם במטרה להעשיר את תפקודו האקולוגי של הנחל באזור ולהנגישו לקהל הרחב כאתר טבע. במקום ניתן לטייל לאורך אפיק הנחל בלב סבך צמחיית נחל אופיינית, להגיע לאי האקולוגי שהקישון זורם בו משני ציידיו ולהתרשם מבית הגידול המימי. אזור זה מכונה מפער הקישון, בו הנחל מהווה את הגבול הטבעי בין גבעות אלונים לבין רכס הכרמל ומתפקד כמסדרון אקולוגי המאפשר תנועת חיות בר.

המטיילים באזור יוכלו לצפות במגוון עופות, ביניהם: מיני ברווזים, ציפורי שיר חובבות חורש וסבך כגון קנית קטנה ופרוש מצוי. למקום נמשכים גם יונקים הבאים להרוות צימאונם כגון נמיות, חזירי בר ותנים.

שביל הנחל שבוצע בפרויקט זה ממשיך את השביל הקיים לאורך הקישון מפארק העמקים והמתוכנן להמשיך עד לשפך הנחל לים.

את הפרויקט תכננה רשות נחל הקישון באמצעות חברת ליגמ ובתקציב כולל של 3 מיליון ש"ח שאוגם ע"י רשות נחל הקישון מחברת נתיבי ישראל וקק"ל. העבודות בוצעו ע"י הקק"ל ורשות ניקוז ונחלים קישון במקרקעי קיבוץ יגור וכפר חסידים.

שרון ניסים מנכ"ל רשות הקישון (צילום: רשות הקישון)
שרון ניסים מנכ"ל רשות הקישון (צילום: רשות הקישון)

מנכ"לית רשות נחל הקישון, שרון נסים, ציינה בטקס את שיתוף הפעולה הפורה בין הגופים השונים ואת הקשר המיוחד עם הנהלת קק"ל ומנהל המרחב, עמרי בונה וצוותו: לדבריה: "הפארק שהקמנו הינו בבחינת טבע ליד הבית, חושף את נחל קישון במלוא הדרו לציבור ומנגיש את סביבת הנחל לתושבי המקום. פארק זה הוא חלק ממאמצינו המתמשכים לשמירה על השטחים הפתוחים ברצועת הנחל ואני תקווה כי נזכה לחנוך פרויקטים נוספים בעתיד".

מנהל מינהל פיתוח הקרקע ( מפ"ק) בקק"ל ירון אוחיון: "קקל חרטה על דגלה לטפל בנחלים באופן קבוע ושוטף והיא גאה להיות שותפה בשדרוג של נחל הקישון על כל היבטיו קרי שביל אופניים מתקני משחק חניונים".

עמוס נצר (צילום: יח"צ -דף פייסבוק)

עמוס נצר ראש מועצה אזורית זבולון: "אני מודה לכל המעורבים בבניה וליגור ולכפר חסידים שתרמו את השטח, אבל אסור לשכוח שהתחזוקה והשמירה על הנקיון חשובים לא פחות ומורכבים הרבה יותר. אנו נזדקק לעזרת כל הגופים המעורבים על מנת לקיים זאת. אני מקווה שתושבי המועצה יהנו מהשבילים החדשים ויטיילו בהם, אין לי ספק שהאזור הופך, גם בזכות השקעות אלו, למוקד טיולים ארצי".

צילום: רשות הקישון
צילום: רשות הקישון

סגן ראש העיר חיפה, דוד עציוני:

"ירדן לים״ של הקק״ל הוא פרויקט שבילי אופניים לרוחבה של ישראל. מורד נחל הקישון מהווה חוליה משמעותית בחיבור השבילים, ומאפשר רציפות מתבקשת לרווחת ציבור המטיילים ותושבי האזור. אני שמח על השת״פ הפורה, ששוב מוכיח שהטבע הוא מעל כולם, ובטוח שבקרוב מאוד נוכל לשלב זרועות בפרויקטים נוספים לרווחת הציבור כולו.

7 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  פארק מקסים. יישר כוח לדוד עציוני,סגן ראש העיר חיפה שנכח בטקס חנוכת הפארק הזה. יום נעים.

 2. המגיב הלאומי אמר/ה

  רפי יא טרול
  כל כתבה פה אתה מגיב.
  תנוח ותקרא לא חייבים על כל דבר להגיב – מה אתה פולנייה???
  יום נעים עלאק

 3. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  מחובתי להגיב לכל כתבה. שבת שלום ומבורך

 4. אירית אמר/ה

  האם הפארק מונגש לנכים???

 5. ליז אמר/ה

  איך מגיעים לשם? מה רושמים בוויז?

 6. שרה ברסלע אמר/ה

  חבל שלא השכילו לשמר את החורשה לאורך התוואי הזה שבחורף התמלאה בכלניות ססגוניות, נרקיסים מבסמים ואירוסים ובינהם אירוס נצרתי.

 7. אמיר אמר/ה

  הוראות הגעה ניווט ?

לא ניתן להגיב