פחות מ-10 חברי מועצה בדיון בנושא הפחתת הזיהום במפרץ חיפה

פחות מעשרה חברי מועצה השתתפו אמש (ג’) בדיון מקצועי שנערך בעיריית חיפה בנושא התוכנית הלאומית להפחתת הזיהום במפרץ חיפה, ונציגי ארגונים סביבתיים נמנעו מלהיכנס ולהשתתף בדיון למעט נציגה אחת.

חברת המועצה טלי משולם: “צר לי שראש העיר החליט לכנס את הישיבה בזמן שיש פגרה, עם פחות מעשרה חברי מועצה, פשוט בושה”. הפעילות הסביבתיות אלה נווה וחנה קופרמן: ” אסור על פי חוק למנוע את כניסתנו. אנחנו הולכות להעביר את אשר אירע למבקר המדינה”.

003-_דיון.JPG

סגרו את דלת העירייה בפני הפעילים הסביבתיים (צילום: סמר עודה)
פעילי סביבה מחו אמש מחוץ לבניין עיריית חיפה וזאת לאחר שנמנעה כניסתם להשתתפות בדיון שנערך בעקבות ההודעה שניתנה במסיבת העיתונאים בנושא התוכנית הלאומית להפחתת זיהום האוויר. אלה נווה, אפידימיולוגית סביבתית ויו”ר הפורום הסביבתי “אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות” הזמינה את המשטרה והגישה תלונה בעקבות כך. השוטרים ניסו לבקש ממוסמכים בעירייה להרשות לפעילים להשתתף בדיון אך ללא הצלחה.

אלה_נווה_מגישה_תלונה_למשטרת_ישראל.JPG

אלה נווה מגישה תלונה (צילום: סמר עודה)
עוזרו האישי של ראש העירייה, נמרוד שיין, יצא לשוחח עם הפעילים ולהסביר כי מדובר בדיון מקצועי וסגור לעיתונאים ופעילים סביבתיים. אלה נווה, חנה קופרמן יו”ר ורכזת הפורום הישראלי לשמירה על החופים, מנהל הקואליציה לבריאות הציבור ונציגים מארגון מגמה ירוקה ופעילים נוספים. טענו כי לא נאמר להם כי הדיון סגור וכי מחובת העירייה להכניס אותם לדיון ולהשמיע את מה שיש להם להגיד.

חבר המועצה אביהו האן יצא מהדיום כדי לעדכן אתהפעילים ולתת להם תמונת מצב על שקורה בפנים.

ליאורה_אמיתי.jpgליאורה אמיתי, מנהלת שותפה בעמותת אזרחים למען הסביבה שכן הוזמנה לדיון אמרה: “הביקורת הראשונית שלנו היא שאם התוכנית שהובטחה לנו 50% הפחתה בזיהום אוויר אנחנו צריכים לדעת מה הוא מצב הזיהום נכון לעכשיו, כי הנתונים האלו לא ידועים לנו. אנחנו נאבקים עליהם כבר קרוב לשנתיים כולל מאבקים בבתי משפט. לא ידוע מה מצב הזיהום עכשיו וכאשר אנחנו לא יודעים מה מצב הזיהום עכשיו איך אפשר להבטיח לנו שהזיהום ירד ב-50%”.

“יש בעיה במשרד להגנת הסביבה בעיה מובנית בעיה של שקיפות. זה יפה שמראים לנו תוכנית ראוותנית עם כותרות מאוד יפות אבל זה המשך ישיר של כל מה שהיה קודם, מבחינתו כי ממשיכים לזרות חול בעיני הציבור. יחד עם זאת אני מברכת את מה שעושה כעת השר להגנת הסביבה אבי גבאי, שנותן לנושא הזה חשיבות בקנה מידה לאומית וזה שהוא אומר שצריך לעשות תוכנית כזאת והוא עושה תוכנית גדולה הוא מודה באשמה. זאת אומרת שהממשלה מודה שעד היום לא נעשה מספיק כדי להפחית את זיהום האוויר במפרץ חיפה, וזו פעם הראשונה בתולדות מדינת ישראל שיש תוכנית כזאת ועל זה יש לברך עם כל הביקורת שיש לנו ויש לנו הרבה”.

עוד הוסיפה: “את חוות הדעת המקצועית שלי אני אעביר למשרד להגנת הסביבה אבל באופן כללי אנחנו כציבור עדיין מודאגים מהמגמה הזאת של המשרד להגנת הסביבה, לשבת שם בת”א ובירושלים ולתכנן לתושבי מפרץ חיפה מה הם ינשמו וכמה הם ינשמו, לא בצורה שקופה ולא לתת מענה ראוי לבעיה החמורה של עודפי התחלואה ועודפי הזיהום במפרץ חיפה. המגמה הזאת עדיין נמשכת ואנחנו עדיין מוחים כנגדה”.

טלי.jpgחברת המועצה טלי משולם: “צר לי שראש העיר החליט לכנס את הישיבה בזמן שיש פגרה, ישיבה לא רחבה. היו יכולים לעשות ישיבה יותר רחבה לכנס ראשי רשויות, חברי מועצות מכל אזור מפרץ חיפה, להפעיל לחץ הרבה יותר כבד על ממשלת ישראל ולעבוד בצורה משותפת. פחות מעשרה חברי מועצה בישיבה חשובה, פשוט בושה. לא מקיימים ישיבה כזאת בפגרה. אנחנו סובלים שנים מהזיהום, מה קרה? עכשיו התעוררו ?הכתובת היתה על הקיר כל כך הרבה זמן! רק עכשיו התעוררו. מה רק בגלל שיש שר להגנת הסביבה חדש. השר נכנס לפני מספר חודשים ובאמת נעשו צעדים כפי שהם מציגים אנחנו נקבל את הנתונים נעבור על הנתונים אבל הדברים לא צריכים להיעשות בצורה כזאת”.

IMG_3267.JPG

גם מהכניסה האחורית לא נתנו להיכנס (צילום: סמר עודה)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.