שיא ברמב”ם | הוחלף מסתם בליבו של תושב חיפה בן 97

משה עלמני עם צוות הרופאים (צילום: רמב"ם)

מה עושים כאשר לב בן כמעט 100 שנה צריך “שיפוץ”?

היחידה לקרדיולוגיה פולשנית ברמב”ם שברה לאחרונה את השיא שקבעה לפני מספר חודשים, במהלכו הוחלף מסתם בליבו של תושב חיפה בן 97. (השיא הקודם היה פעולה דומה שבוצעה בהצלחה במטופלת בת 95)

משה עלמני, בן 97 אדם פעיל וצלול, לא חש בטוב והתאשפז במחלקה פנימית בעקבות קושי בנשימה במאמצים קלים תוך שהוא מרגיש כאבים בחזה. הוא עבר סדרת בדיקות, במהלכן נמצא כי הוא סובל מהיצרות קשה במסתם האאורטלי, המסתם בין החדר השמאלי לאבי העורקים. צוות הרופאים בהובלת ד”ר ארתור קרנר, מנהל היחידה לקרדיולוגיה פולשנית וד”ר אמיר סולומוניקה, רופא בכיר ביחידה לקרדיולוגיה פולשנית בקריה הרפואית רמב”ם, ערכו שורה של התייעצויות במהלכן הוחלט לבצע את הצנתור בליבו של משה כפתרון לבעיה ממנו הוא סובל.

בהליך צנתורי שארך כ-50 דקות בלבד, הוחלף בהצלחה וללא כל סיבוך מסתם אאורטלי בליבו של משה. משה הושאר במחלקה לטיפול נמרץ לב במהלך סוף השבוע על מנת לוודא כי הוא מרגיש טוב והמדדים משתפרים.

“החלפת מסתם בליבו של איש שמתקרב לשנת ה-100 שלו, זו פעולה מורכבת”, ציין ד”ר ארתור קרנר, “זאת מכיוון שהרקמות “יודעות” שהן בנות 100, לכן כל פעולה פולשנית שכזו מעלה בהכרח את הסיכון הניתוחי שקיים בה”.

ד"ר אמיר סולומוניקה
ד”ר אמיר סולומוניקה

ד”ר אמיר סולומוניקה:

כשמדובר באנשים בני 97 יש לנו סייגים בבואנו לביצוע פעולה, אנחנו מנסים להבין האם היא נחוצה ושוקלים את התועלת מול הסיכונים; כשראינו את המצב התפקודי של המסתם של מר עלמני ולאור העובדה שתפקודו גבוה, קיבלנו את ההחלטה על הצנתור, וכעת אנחנו יכולים לבשר שמצבו טוב יותר.

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. שלומית אמר/ה

  כל הכבוד לרופאים!!!!

 2. א. אמר/ה

  רק לאבי ז״ל שהיה צריך להחליף מסתם בגיל 82 בשנת 2005 ,רופא בכיר ברמבם סרב להחליף והתיר אותו למות

 3. שקד ברויר אמר/ה

  רק בריאות

 4. גיורא אמר/ה

  מדהים!! שאפו לצוות

 5. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל הכבוד לרופאי בית החולים רמב”ם . יישר כוח ובהצלחה.

 6. מיכאל אמר/ה

  כמה הוא שילם ?

 7. מוטי אמר/ה

  מעולה, כל הכבוד. ראויה לציון האזהרה של הרופאים שלא כל חולה מתאים להליך כזה. למעשה, רוב בני ה-97 כנראה אינם מסוגלים לעבור הליך צינתורי כזה בשלום.

 8. זאב כספי אמר/ה

  למשה עלמני ,
  הרבה בריאות והחלמה מהירה !
  מדיירי הבנין והשכנים בבת גלים .
  רק בריאות ואריכות ימים .
  זאב כספי – וועד הבית

הגיבו כאן לכתבה