צבת ים ענקית מטילה ביצים בחוף זמיר בחיפה | צפו

צבת ים חומה ענקית מטילה ביצים בחוף זמיר חיפה (צילום: חי פה בשטח)

צבי הים של חיפה

עונת ההטלה של צבות הים בעיצומה. בסיור שגרתי זיהו פקחי חוף זמיר צבה המטילה ביצים. הצבה הטילה בחוף זמיר צמוד לתחנה 2. הפקחים דאגו להרחיק סקרנים ואפשרו לצבה להטיל את הביצים ללא הפרעה. לאחר שהצבה סיימה את ההטלה וחזרה לים, גידרו הפקחים את נקודת ההטלה והועבר דיווח לאקולוגית של עיריית חיפה ולרט״ג. בהמשך יגיעו צוותים של רט״ג לאסוף את הביצים.

איסוף הקן – בבוקר

פקח של רשות הטבע והגנים אסף את הקן בבוקר יום ו', 18/6/2021. הביצים מסודרות, אחת אחת, בצידנית, בדיוק באותו מנח בו הן הוטלו, על מנת להבטיח את התפתחות האבקועים. הביצים נלקחות לחווה, שם הן מונחות בקן שהוא העתק של הקן המקורי.


בקיעת הצבים בחווה מתרחשת מסוף אוגוסט ועד אוקטובר


אין להתקרב לצבת ים שעולה להטיל:

בחודשי הקיץ עולות כמאה צבות ים להטיל את ביציהן בחופים החוליים שבאזור חיפה. ההטלה מתרחשת בשעות החשיכה. לצורך הטלת הביצים, עולה צבת הים לחוף, חופרת בור עמוק, מטילה כמה עשרות ביצים ומכסה את הקן. בכל התהליך הזה, הצבה חייבת חושך ושקט מוחלט.

בעבר נצפו אזרחים שחשבו שהצבה במצוקה ולכן, מתוך רצון טוב, תפסו אותה והחזירו אותה בכוח לים. אנו מדגישים כי אסור בשום אופן להתקרב לצבת ים שעולה לחוף בעת הזו. יש לתת לה שקט מוחלט. אין להתקרב אליה ואסור להאיר עליה בפנס בשום אופן. יש לאפשר לה להטיל את הביצים. בבוקר שלמחרת יגיעו הפקחים אשר סורקים את החופים ויאספו את הקן לחוות הקינים שנמצאת בסמוך לחיפה.

קן של צבת ים חומה בחוף זמיר בחיפה (צילום: חי פה בשטח)
קן של צבת ים חומה בחוף זמיר בחיפה (צילום: חי פה בשטח)
2 תגובות
  1. נילי אמר/ה

    מזל טוב,שיהיה להם בהצלחה,מאד משמח ומרגש.
    כבשנו להן את מקומות ההטלה.

  2. גל אמר/ה

    ואם מצאתם צב ים פצוע שעלה לחוף התקשרו למרכז הארצי להצלת צבי הים.תודה.

לא ניתן להגיב