עוזיה גליל, מחלוצי ההייטק הישראלי, חתן פרס ישראל ויקיר העיר חיפה, הלך לעולמו

עוזיה גליל (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

עוזיה גליל, ממייסדי תעשיית ההייטק בישראל, חתן פרס ישראל על מפעל חיים ועל תרומתו לישראל, יקיר העיר חיפה, נפטר אמש, (ד' 9/6/21) בגיל 96.

גליל היה מחלוצי תעשיית האלקטרוניקה וההייטק בארץ ותרם משמעותית לכוחה הכלכלי של ישראל. הוא זכה בשלל תארי ד"ר של כבוד מאוניברסיטאות בארץ ובעולם, בהם מכון וייצמן והטכניון בחיפה.

גליל ייסד בביתו בחיפה את חברת "אלרון", שנחשבה לסטארט אפ הישראלי הראשון ובהמשך היתה לחברת ההייטק הישראלית הראשונה שהונפקה בבורסה.

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, הביעה צער רב על לכתו של עוזיה גליל – ממקימי תעשיית הטכנולוגיה בישראל, יקיר העיר חיפה וחתן "פרס ישראל", אשר תרומתו לפיתוח ההייטק ולחברה תירשם בדפי ההיסטוריה של חיפה ושל מדינת ישראל כולה.

עיריית טירת כרמל – רחב
עוזיה גליל (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

לפני כחודשיים ערכה עיריית חיפה טקס מרגש לכבוד עוזיה גליל בבית האבות בו התגורר בחיפה, לקריאת פארק תעשייה בחיפה על שמו. אות הוקרה זה, אחד מיני רבים להם זכה במהלך חייו, הוענק לו בשם כל תושבי העיר חיפה, על פועלו ותרומתו רבת השנים למען העיר.

ראש עיריית חיפה:

דוד בן-גוריון אמר פעם ש"היסטוריה לא כותבים – היסטוריה עושים". עוזיה גליל היווה דוגמה מופתית לאמירה זו, בהיותו יוזם, מייסד ומגשים, איש חזון ועשייה בכל רמ"ח איבריו.

עוזיה גליל הלך מאתנו, אך פועלו ומורשתו ימשיכו להתקיים ולצמוח במבני התעשייה עתירת הידע ובמוסדות המחקר המצויים בפארק, שיישא את שמו לעד.
יהי זכרו ברוך.

4 תגובות
 1. חנה מורג אמר/ה

  עצוב, לא זכה לראות פארק הייטק בצ’ק פוסט על שמו בצק פוסט עקב מדיניות ״רק לא יונה״

 2. רחל פרומן קומלוש אמר/ה

  עוזיה גליל גר בדירה מעלינו.איש מקסים,צנוע ומוכשר.יהי זכרו ברוך
  תנחומים למשפחתו

 3. ציפי אמר/ה

  איש עם חזון .חכם ומוציא מהכח לפועל .

 4. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  עוזיה גליל היווה דוגמא ומופת לכל פועלו ועשייתו למען ביטחון מדינת ישראל. יהי זכרו של עוזיה ברוך. שבת שלום.

לא ניתן להגיב