הכיסוי חוזר לאופנה: ביטוחים פופולאריים ב-2021

ביטוח (צילום: shutterstock)

העולם מלא בסיפורים מצחיקים אודות אנשים שביטחו חפצים וכישורים בסכומי עתק, אבל המציאות החדשה מאפשרת לנו לבטח כמעט כל דבר יקר לנו, ויש די והותר סיבות לעשות זאת

מאת: זאב נחמנזון

מאוד היינו רוצים לערוך כתבה שלמה שתספר על טום ג’ונס, שביטח את שיער החזה שלו ב-3.5 מיליון ליש”ט, או על חברת נסיעות בריטית שהציעה ללקוחותיה באיזורים הטרופיים פוליסת ביטוח למקרה של מוות כתוצאה מנפילת אגוז קוקוס על הראש. יש עוד עשרות אלפי דוגמאות שמספיקות למאות כתבות מצחיקות, אבל אנחנו התכנסנו כאן כדי לדון בביטוחים רציניים יותר ופוליסות שבעבר היו מיועדות רק לבעלי יכולת ובדרך כלל לא היו משתלמות ללקוח. בשעה שרובינו מחזיק כיום ביטוחים אלמנטריים ומתבקשים כמו ביטוח בריאות וביטוח רכב מתבקש, לא מעט התחילו לבטח את חייהם רק לאחרונה, וחלקם עדיין לא מבוטח. בשנת 2021, שהכניסה לחיינו ערכים חדשים ומשני תפיסה על הבריאות והדברים החשובים לנו – הייתה עליה ברכישת הביטוחים השונים הקיימים ואנו ננסה לסקור אותם בקצרה.

נשארים בבית, מתקדמים ברשת

הקורונה השאירה כמעט את רובינו בבית. נוסף על המגיפה שהדביקה רבים ואף תבעה קורבנות בנפש, ההשלכות הכלכליות נגעו כמעט בכל כיס בארץ. החיים קיבלו חשיבות נוספת והבריאות משנה תוקף. כפועל יוצא חלה עליה במספר מבוטחי הבריאות הפרטיים וביטוחי החיים ורק בשנת 2020, הוציאו הישראלים מעל ל- 14.5 מיליארד ₪ על ביטוחים אלו. שינוי נוסף בא לידי ביטוי בדרך שבה רכשנו את הביטוח. גם בצד השיפורים הטכנולוגיים והנגישות המתפתחת בתחום וכן לנוכח העובדה שרוב חיינו עברו ב-2020 בסגרים אל מול מסכי מחשב וסמארטפונים – רוב רכישות הביטוח, על כל תחומיו – בוצעו באינטרנט, באתרי החברות המובילות, שבהם יושקעו מירב המשאבים והמאמצים לפתח ולחזק את תשתית המכירות והשירותים. 

מידע שמור

בואו נישאר עוד קצת ברשת האינטרנט. תארו לעצמכם שרכשתם ביטוח או כל מוצר אחר לצורך העניין, ופרטי כרטיס האשראי שהכנסתם זלגו והגיעו לידיהם של האקרים מפוקפקים. מעבר לתהליך המרגיז של חסימת האשראי, ביטול עסקות וגניבת כסף שנדרש לא מעט זמן להשיבו – נותרת מעין תחושת חוסר ביטחון אחרי מקרה שכזה. ככל שאנו מבלים יותר זמן באינטרנט ולא משנה לאיזו מטרה – נאסף עלינו עוד ועוד מידע. 

ביטוח (צילום: shutterstock)

זאת ועוד, מעבר לפרטי אשראי, סיסמאות ופרטים מזהים אחרים, גם הרגלי הצריכה שלנו נקלטים ומעובדים. המידע הזה שווה הרבה מאוד כסף לגורמים רבים ולכן, יש מי שיעשה הכל כדי להגן עליו. אבטחת מידע היא אחד מהתחומים הרווחיים והמבוקשים ביותר בעולם ההיי טק ולצד החידושים והטכנולוגיות, מתפתח גם ענף ייעודי של ביטוחי סייבר אשר הביקוש אליו תופס תאוצה השנה. זו יכולה להיות חברה המבטחת את המידע על לקוחותיה (ומדובר בסכומים שיכולים להגיע למיליוני דולרים) וזה יכול להיות גם אדם פרטי המבטח את הטלוויזיה היקרה שלו או כל מוצר טכנולוגי המכיל מידע חשוב. אין הכוונה כאן לביטוח מפני שבר או נזק פיזי למסך, אלא לכיסוי במקרה של מתקפת “כופר” למשל שבה גורם עוין על המוצר ומשבית אותו או מאיים להפיץ מידע אישי אם לא ישולם לו סכום כסף גבוה. ככל שהזמן יעבור והנוכחות הדיגיטלית שלנו תגדל – נחזה ביותר ניסיונות תקיפה ופשעי רשת, ומסתמן כי תחום ביטוחי הסייבר הולך להיות תפוח האדמה הלוהט בשנים הקרובות.

כסף זה אישי

בניגוד לרוב תחומי הביטוח שהפכו במרוצת השנים לסולידיים, מוגדרים ומבוססים שרוב הפעילות בהם עברה לדיגיטל בשנים האחרונות, הביטוחים הפיננסים עוד לא שם והדרך עדיין ארוכה. כשמדובר בכסף במובן הישיר שלו, הוא מקבל חשיבות רבה וקשה במיוחד לשחררו או להפקיד את האחריות עליו בידיים זרות. לשמירה עליו רובינו מחפשים קשר אינטימי ואנושי, עם אדם שאנו סומכים עליו. המשמעות היא שביטוחים פיננסיים יישארו נחלתם של סוכני ביטוח מיומנים ומקצועיים, המכירים את הענף ואת סעיפיו השונים ויכולים לספק את הביטחון המבוקש והדרישה המתגברת.

הגיבו כאן לכתבה