שבט אחים ואחיות • כללית מציינת בגאווה את שבוע האחות הבינלאומי

מתחם חיסוני הקורונה במרכז הקונגרסים (צילום: דוד חורש | כללית)

673 אחיות ואחים בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, מציינות את שבוע האחות בניצחון על הקורונה | האחיות טיפלו ביותר מ-60 אלף מאושפזי קורונה בקהילה

לכבוד שבוע האחות הבינלאומי, מסכמות אחיות כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, בניהולה של רות ברוך, תקופה של הישגים משמעותיים מתמיד.

הקורונה הציבה בפני האחיות והאחים בקהילה, שגם כשיגרה מהווים גורם חשוב ביותר בשרשרת הטיפול, אתגרים חדשים, והם הוכיחו יכולת תגובה למצבים בלתי צפויים, בשילוב של מקצועיות ומסירות. במהלך משבר הקורונה היו אלו האחיות שיצאו לבצע בדיקות קורונה בתנאים קשים, לעתים באוהלים ובימי חום כבד, כשהן עטויות מיגון כבד ותוך סיכון להיחשף לנגיף.

רות ברוך, משפחה מחסנת (צילום: דוד חורש דוברות כללית)
רות ברוך, מנהלת הסיעוד של כללית במחוז (צילום: דוד חורש דוברות כללית)

60 אלף חולי קורונה בקהילה

אחיות ואחים בכללית במחוז ביצעו עד כה מאות אלפי דגימות והם ממשיכים להפעיל עמדות דיגום במרפאות ברחבי המחוז. מעל 60 אלף חולי קורונה מבוטחי כללית שאושפזו בביתם או במלוניות לוו מרחוק באופן צמוד על ידי האחיות והאחים, שדאגו גם לפתור ולסייע לחולים עם בעיות שאינן דווקא רפואיות ונשאו באחריות כבדה לאבחן מרחוק מצבים של החמרה של החולים במחלה שמתאפיינת בשינויים פתאומיים, ואכן הצילו חיי מטופלים רבים כשאיתרו בזמן את ההדרדרות וקשיי הנשימה ודאגו לפינוי מבעוד מועד לבית חולים.

מתחם חיסוני הקורונה במרכז הקונגרסים (צילום: דוד חורש | כללית)

אחיות ואחים יצאו בניידות עד הבית שהפעילה כללית במתכונת ייחודית לביקורי בית אצל חולים עריריים או מבוגרים שחששו להגיע למרפאות וגם זאת עשו תוך סיכון להידבק במחלה.

כוח מרכזי במלחמה בקורונה

שיא הפעילות היה מבצע חיסוני הקורונה, שהצלחתו התאפשרה בזכות מאות האחיות והאחים שביצעו את החיסונים עד שעות ערב מאוחרות, כולל שבת וחג. סך הכול ביצע צוות הסיעוד של כללית במחוז כחצי מיליון חיסונים והשיגו בדרך זו כיסוי חיסוני ללמעלה מ-80% ממבוטחי המחוז (למעט ילדים שאינם בקבוצת יעד לחיסיון בשלב זה). המבצע כלל גם מתן חיסון למונשמים ומבצע מקיף בו הגיעו האחיות לכ-1600 מטופלים מרותקים וביצעו את החיסון בבתיהם. 

כל זאת, תוך כדי המשך מתן שירות רציף ורגיל במרפאות ודאגה לשמור על האיכות הרפואית, המעקב והאיזון של מטופלים עם מחלות אחרות כמו סוכרת, אי ספיקת לב, יתר לחץ דם ועוד.

גלית סגרון, מנהלת הסיעוד בקריית ים, מחסנת  (צילום:
גלית סגרון, מנהלת הסיעוד בקריית ים, מחסנת (צילום:

אירנה ומוחמד – אח ואחות

רות ברוך מציינת כי אחיות המחוז, שגילן הממוצע הוא 45.3 הן צוות מיומן ומקצועי ביותר, כאשר לשני שליש מהן יש תואר ראשון ו-136 תואר שני ואף תואר שלישי וזאת בנוסף להכשרות רבות וקורסים על בסיסיים. כמו כן, יש אחיות שהתמקצעו בתחומים מסיימים, כמו סוכרת, פצעים קשיי ריפוי, פסיכיאטריה ועוד. פרט פיקנטי הוא העובדה שבקבוצת האחיות, השם הנפוץ ביותר הוא אירנה ובקרב האחים – מוחמד. מדובר בסקטור עם רוב נשי, אך יותר ויותר גברים מצטרפים למקצוע שמבסס עצמו כתחום מרתק ועם סטטוס גבוה.

האחיות של מרפאת בונן בחיפה (צילום: דוברות כללית)
האחיות של מרפאת בונן בחיפה (צילום: דוברות כללית)

לקראת שבוע האחות שגרו רונן נודלמן – מנהל המחוז ורות ברוך – מנהלת הסיעוד, ברכות לכל צוותי הסיעוד במחוז בציינם את חשיבות המקצוע בשגרה ובוודאי כפי שבאה לידי ביטוי מרשים במהלך הקורונה. תודות למבצע החיסונים המוצלח יוכלו האחיות לציין את יום האחות במפגש חגיגי ומפנק שמתוכנן בעבורן בחודש יוני על ידי הנהלת כללית במחוז.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור בריאות בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו