מים מים בששון: מסלולי מים מרעננים בארץ לחג השבועות 2021

שבועות מגיע ואיתו גם סיבה טובה במיוחד לחגוג את בואו של הקיץ – ורצוי במקום עם הרבה מים. בעוד שארצנו שופעת במעיינות ונחלים, הנה כמה להתרענן בהם במהלך החג. 

מאת מעין גל-שדות

הקיץ בארץ חם במיוחד, מה שמקשה עלינו לצאת לטבע וליהנות באמת מיום טיול מוצלח. שבועות, מצד שני, הוא חג שמגיע בדיוק בזמן: בתקופה שבה מזג האוויר נינוח יחסית והטמפרטורות עדיין לא גבוהות במיוחד, עוד אפשר לתפוס רגעים אחרונים של פריחה וליהנות ממסלולי מים מרעננים ברחבי הארץ. 

אך כדי שהטיול בכל זאת יהיה מוצלח, חשוב להתארגן מראש על כמה דברים חשובים: לוודא שרכבכם תקין ושברשותכם ביטוח רכב – על כל צרה שלא תבוא ובפרט, למצב שבו תמצאו את עצמכם תקועים בשטח, בגדים נוחים ובגד ים לטבילה מרעננת, בקבוקי מים רבים, כמה נשנושים לדרך, נעליים סגורות ולהורים מביניכם, מומלץ לא לשכוח גם תעסוקה הולמת לילדים, כובעים וקרם הגנה מהשמש. אז לאן כדאי לנסוע? בואו נצא לדרך.

החצבני – שמורת נחל שניר

הירדן ניזון משלושה נחלים: בניאס, דן וחצבני שהוא הנחל הארוך מבין השלושה. שמורת הטבע נחל שניר (החצבני) מציעה שלושה מסלולים רטובים, וגם חוויה חושית שלמה. 

פארק החושים שנפתח לאחרונה כולל מסלול מעגלי בן 500 מטר המחולק לארבעה קטעים כאשר בכל אחד מהם מוצגת חיה אחרת מחיות האזור בדרך חווייתית. חלצו נעליים והצטרפו לחוויה ייחודית שבאמצעות חידות ותחושות, תכיר לכם מקרוב את הדורבן, הדלק, שפן הסלע והלוטרה החיים באזור וגם את המרקמים השונים להליכה – אבנים, עצים, מי נחל קרירים ואפילו בוץ.  

בשמורה שלושה מסלולים: מסלול מעגלי קצר, בינוני מעגלי וארוך קווי הנמשך כקילומטר וחצי, היוצאים מחניון היום אשר הותאם לפעילויות נופש ופנאי. המסלול הקצר מתאים גם לעגלות ילדים ונכים. לאורך הדרך ישנה צמחיית נחלים: קנה מצוי, סוף ושבטבט גדול ובקצהו נמצאות בריכות השכשוך לצד פינות מוצלות לרגיעה. משם אפשר להמשיך למסלול הבינוני אל אפיק נחל שניר. השביל עובר במים שמגיעים עד לברכיים ומתאים לילדים מגיל 6. אחרי כרבע שעה אפשר לחזור דרך המדרגות חזרה לכיוון החניון או להמשיך למסלול הארוך שכולל אף הוא הליכה במים עד לברכיים ודילוגים בין סלעים. במסלול הארוך תפגשו גם תצפית ציפורים ואפילו את מסעדת דג על הדן, לאתנחתא של אמצע היום.

הכניסה לשמורה היא בתשלום: 29 ₪ למבוגר ו-15 ₪ לילדים (5-18). עקב מגבלות הקורונה יש להירשם מראש ולתאם מועד הגעה לשמורה. 

דרכי הגעה: נוסעים בכביש 90 צפונה, בצומת המצודות פונים ימינה לכביש 99 ובמחלף הגושרים פונים שמאלה עד לחניון השמורה.  

נחל עיון ומפלי התנור 

נחל עיון מתחיל בלבנון ומסתיים בנחל החצבני. לאורך המסלול הנמשך לאורך של כשני קילומטרים עוברים ארבעה מפלים: מפל עיון, מפל התחנה, זוג מפלי האשד וגולת הכותרת לקראת סיום המסלול – מפלי התנור אשר גובהם כשלושים מ’. המסלול עובר בנוף עוצר נשימה ושופע בצמחיה ירוקה גלילית. בתקופת שבועות תזכו להריח את ריחו המשכר של אחירותם החורש הצומח באזור ואולי אף להציף בפירות ראשונים של פטל קדוש. למסלול הטיול שתי כניסות: הראשונה ממנה מומלץ להתחיל היא הכניסה הצפונית בחניון אנדרטת הספארי שבמטולה. הכניסה השנייה שממנה יוצאים היא הכניסה הדרומית . ניתן להיכנס גם בכניסה הדרומית למסלול קצרצר למפלי התנור בלבד. 

הכניסה לשמורה היא בתשלום: 29 ₪ למבוגר ו-15 ₪ לילדים (5-18). עקב מגבלות הקורונה יש להירשם מראש ולתאם מועד הגעה לשמורה. 

נחל כזיב ומבצר המונפור

אחד ממסלולי הטיול היפים בארץ עובר בנחל כזיב אשר בניגוד לשמו – זורם כל השנה. מסלול הטיול שנמליץ עליו הוא מעגלי אך מעט ארוך ואינו מומלץ לילדים קטנים או הורים עם מנשא. בסופו ישנה עלייה תלולה יחסית אבל לגמרי שווה את המאמץ כדי לחוות את היופי שמחכה לכם שם במלוא הדרו. נחל כזיב מתחיל בהר מירון וממשיך עד לים התיכון, ואליו מתנקזים נחלים קטנים נוספים. המסלול מתחיל במצפה הילה, יורד לעין טמיר ובריכות המים סביבו. שבועות הוא הזמן המושלם לבצע גיחה נוספת בירידה לעין טמיר דרך מסלול מעגלי כחול המקיף את קרן ברתות, צופה אל נחל כזיב ומציג פריחה מרשימה של שושן צחור בדיוק לשבועות. לאחר החזרה למסלול העיקרי, תוכלו להמשיך במורד הנחל בינות אלונים ועצי דולב משובצים בבריכות מים קרירים, שבהן ניתן להשתכשך ולנוח. העלייה מתחילה במסלול האדום למבצר המונפור – שרידי מבצר צלבני בראש ההר. 

הכניסה לשמורה היא בתשלום: 29 ₪ למבוגר ו-15 ₪ לילדים (5-18). עקב מגבלות הקורונה יש להירשם מראש ולתאם מועד הגעה לשמורה. 

דרכי הגעה: נוסעים בכביש 89 לכיוון מצפה הילה. אחרי הפנייה למצפה ממשיכים עוד כחצי ק”מ ופונים ימינה בדרך עפר (סימון אדום) עד לתחילת המסלול. 

עין מטע ועין התנור

אם חשקה נפשכם דווקא בטיול באזור ירושלים, אחד מהטיולים היפים באזור הוא לעין מטע ועין תנור. אל תשכחו להביא גם פנסים! 

הטיול מתחיל בחרבת חנות, שרידי חאן ארכאולוגיים שבו גת, משטח דריכה וכן פסיפס קדום. החאן היה תחנת דרכים בין עמק האלה לירושלים. משם ממשיכים במסלול מעגלי של כק”מ וחצי לעין מטע ועין תנור, יורדים בשביל למעיינות, חוצים את נחל זנוח ומגיעים לחורשת אקליפטוסים ותאנים קטנה ומוצלת שבה אפשר לעצור ולנוח ואף לשכשך רגליים בבריכה. כחצי ק”מ במורד מגיעים לעין תנור ובו ניקבה המגיעה לאחר כשלושים מ’ למקור נביעת המים – אפשר לצעוד (עם פנסים!) בדרך לנקבה בתוך פלג המים. הדרך חזרה לחרבת חנות כוללת עלייה של כ-60 מ’ ובסופה, חוזרים לחרבת חנות ותחילת המסלול בשביל קיסר – השביל המוליך לירושלים. השביל מתפתל ויורד מהרי ירושלים בין נחל זנוח לנחל צרצר, בדרך תפגשו את עצי האזור: קטלב, אלת המסטיק, אורנים ואלונים ופריחה של שלל פרחי העונה. לקראת חציית הכביש ניתן לראות בור מים עתיק אשר שימש את ההולכים בדרך להרוות את צימאונם. משם ממשיכים בשביל הקיסר עד לבורג משוחזר של בית בד קדום ולסיום המסלול. 

דרכי הגעה: נוסעים בכביש 374 עד למושב מטע, ממשיכים דרך צומת עציונה בכביש העולה לראש ההר אשר משמאל ישנו חניון חרבת חנות המצויד גם בשולחנות פיקניק ואף באתר ללינת לילה למעוניינים מביניכם.

עין עקב

גם הדרום מציע פינת חמד שבה ניתן להשתכשך באמצע יום טיול ארוך ומעגלי, חשוף לשמש בנוף המדברי. מחניון הסרפנטינות מתחילים את המסלול הירוק העולה במעלה דבשון ועד לנקודת תצפית מרהיבה אל נחל צין ומפל הפרסה. משם ממשיכים באפיקו של נחל דבשון המנוקד בשרידי סכרים חקלאיים עתיקים – אפשר לשלב ביקור במאהל הבדואי הסמוך לעצירת שתייה ומנוחה של כוס תה חם. לאחר הליכה של 3 ק”מ נוספים, מגיעים לירידה לעין עקב המסומנת בשביל הכחול. השביל מוביל למעיין שבו יש מים לאורך כל ימות השנה ומהווה מוקד לחיות האזור: יעלים, צבועים, זאבים, שפיריות, יוני סלע, בזים וסנוניות המדבר. המקום עשיר בצמחיית נחלים מדברית דוגמת לענה ואשל, שיערות שולמית, סמר חד, קנה מצוי וסוף.

לאחר הרחצה במי המעיין ממשיכים עם הסימון הכחול בדרך הג’יפים או מבצעים מעקף קשה של 4 ק”מ נוספים בשביל האדום לחוד עקב. המסלול אינו קל, ארוך וכולל ירידות ועליות תלולות, במיוחד אם בחרתם לכלול בו גם ביקור בחוד עקב כך שאינו מתאים לילדים מתחת לגיל 10. כדאי לשלב ביקור בעיר העתיקה עבדת הסמוכה לחניון שבו השארתם את רכבכם. ניתן להגיע סמוך למעיין עצמו גם ברכב שטח 4X4 שכן המסלול אינו קל ואינו מתאים לג’יפונים. 

אם כן, חג השבועות זהו זמן אידיאלי ליהנות מהנחלים שארצינו שופעת בהם – מצפון ועד דרום, ולצאת לטיול מרענן שבו ניתן לעצור ולשכשך במימיהם הצלולים. כל שנותר לכם לעשות הוא להתארגן היטב מבעוד מועד, לדאוג לביטוח רכב בתוקף ולא פחות חשוב – לאווירה טובה ומהנה. 

חג שבועות שמח!

הגיבו כאן לכתבה