הילדים נבהלו מהקורונה • בכללית חיפה מסייעים להם להתגבר ולנצח | צפו

סדנאות לילדים שהחלימו מקורונה (צילום: דוברות כללית)

ילדים שחלו בקורונה סובלים מחרדות ותגובות רגשיות, כמו גם מתסמינים שונים | במרכז לבריאות הילד של כללית בחיפה, יזמו בעבורם סדנאות ייחודיות

צוות המרכז הגדול לבריאות הילד של כללית בחיפה, הבחין כי ילדים רבים שחלו בקורונה סובלים גם זמן רב לאחר ההחלמה מבעיות רגשיות כמו חרדות, קשיים חברתיים, שיבוש בדפוסי תזונה ואכילה. תופעות אלו נצפו על ידי הצוות בקרב המחלימים יותר מאשר אצל כלל הילדים אשר גם הם מבטאים קשיים רגשיים בעקבות הקורונה, הסגרים וסגירת מערכת החינוך. על רקע זה וכדי לתת מענה מותאם לילדים המחלימים מקורונה, נערכות ביוזמתה של מיסא סעיד – מנהלת הסיעוד במרכז, סדנאות תמיכה לילדים ולהורים, חלקן בעברית וחלקן בערבית, בהתאם להרכב המשתתפים בסדנה.

סדנה לילדים שהחלימו מקורונה בכללית חיפה (צילום: דוברות כללית) | צפו

סדנאות לילדים שהחלימו מקורונה (צילום: דוברות כללית)

מיסא ודוריס כראם – עובדת סוציאלית מומחית לילדים ונוער במרכז לבריאות הילד, גיבשו סדנה שתכליתה לתת מענה לשאלות השונות של הילדים והוריהם באשר לבעיות התפקודיות והגופניות וכן ולקשיים רגשיים שמתעוררים בקרב הילדים שמתבטאים בחרדות, קשיים חברתיים, דפוסי שינה ותזונה שהשתבשו, הפחתה בפעילות גופנית, עליה במשקל ועוד.

כל סדנא מיועדת לקבוצת גיל שונה, מותאמת במיוחד לה ונערכת בליווי אחד ההורים. הסדנאות, שנערכות ללא תשלום, מבוססות על 4 מפגשים, לכל מפגש מצטרפים אנשי מקצוע דוברי השפה מתחומים שונים:  

מומחה ברפואת ילדים – ד”ר פאדי חביבאללה, אשר מנגיש מידע שווה לכל נפש על המחלה, מהלכה, סיבוכיה המיוחדים בילדים וסימני אזהרה מיוחדים לפניה לעזרה רפואית.

מיסא סעיד – אחות מומחית לילדים, מסבירה על כללי התו הסגול באופן נגיש לילדים, בעזרת יצירה, קישוט מסכות, סיפור ומשחק. הילדים מתרגלים שמירת מרחק ומניעה התקהלויות בעזרת משחק ולומדים גם על חשיבות ההיגיינה, בכלל וידיים בפרט, בהתנסות והמחשת חיידקים ווירוסים במשחק עם מים, נצנצים, אלכוג’ל וסבון. 

יצירה סדנאות כללית
סדנאות לילדים שהחלימו מקורונה (צילום: דוברות כללית)

עו”ס דוריס כראם פותחת במה לביטוי עצמי ומתן לגיטימציה להבעת רגשות שונים כמו פחד, חרדה, רתיעה, תסכול, אכזבה ועוד, תוך הקניית כלים להתמודדות עמם תוך כדי משחק, ציור וסיפור “כיצד להתמודד עם בעיה”. 

רוואן סלאמה – דיאטנית לילדים ולנוער, מדריכה על עקרונות האכילה הבריאה בתקופה שבה כל הסדרים התהפכו וטיפים באשר לחזרה למנהגים נכונים ומתגמלים, באופן מונגש וכייפי לילדים לפי גילם. 

הפרעות קוגניטיביות לאחר ההחלמה

תוצר נלווה לסדנאות, בעל חשיבות רבה, הוא דיווח שעלה במהלך המפגשים בסדנאות, מצד ההורים והילדים, על הפרעות קוגניטיביות מהן סובלים הילדים המחלימים לאורך זמן, כגון: פגיעה בזיכרון, קשיי למידה ואיטיות בביצוע מטלות כמו כתיבה, ציור ושיעורי בית.

יצירה סדנאות כללית
סדנאות לילדים שהחלימו מקורונה (צילום: דוברות כללית)

צוות המרכז מבקש להדגיש כי מידע זה עדיין לא תואר בספרות הרפואית, כיוון שהוא חדש וטרם נחקר בדרך המקובלת, על כן אינו מבוסס מדעית, אלא רק על התרשמות מדיווחים ותצפיות במפגשים בסדנאות. עם זאת, הוא מתקשר לנתונים שנבדקו בקשר לתסמינים קשים בקרב מבוגרים מחלימי קורונה, כפי שנמצא גם במחקר גדול שנערך בכללית בחיפה בקרב מבוגרים, ממנו עלה שיעור גבוה של סימפטומים פוסט – קורונה וקושי לשוב לתפקוד. נוכח ההתרשמות ממידע של משתתפי הסדנאות, מתכנן הצוות לערוך בהמשך מחקר שיבדוק תופעות אלו.

סדנאות לילדים שהחלימו מקורונה (צילום: דוברות כללית)

ההורים והילדים שכבר לקחו חלק בסדנה ציינו כי היא חיזקה וסייעה להם רבות במצב מתסכל זה בו הילד הוגדר כבריא, אך בפועל ממשיך לסבול מתסמינים לאורך זמן. העובדה שהסדנה נערכה במסגרת מוכרת של המרפאה בה הם מטופלים כרגיל והועברה על ידי הצוות הרגיל, באווירה פתוחה וידידותית לילדים ולהוריהם, תרמה להצלחתה ולהעברת המסרים. 

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור בריאות בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו