יוסף, אב שכול המתמודד עם מחלה קשה, הגשים חלום בזכות האח המטפל בו בכללית

יוסף בכותל, מגשים חלום (צילום: דוברות כללית)

חלומו של יוסף חיים שלמה – להתפלל בכותל, הוגשם בזכות הרבה אנשים טובים

יוסף חיים שלמה, בן 74, חולה במחלה קשה ומטופל במסגרת הוספיס בית של היחידה להמשך טיפול בכללית, שמאפשרת לחולים להמשיך ולשהות בביתם עם טיפול צמוד וזמין 24-7.

בנוסף למחלה, מתמודדים הוא ופאני אשתו, שהייתה שנים רבות אחות אחראית בבית חולים, עם שכול, לאחר שלפני 19 שנים נרצחה בתם נועה שלמה, לוחמת מג”ב, בפיגוע התאבדות בצומת יגור. 

יוסף בכותל, מגשים חלום (צילום: דוברות כללית)

לראות עוד פעם את הכותל

בין המטופלים ובני משפחתם לבין הצוות המטפל בהוספיס בית נוצר קשר אישי עמוק, החורג הרבה מעבר למתן טיפול רפואי. כחלק מהליווי מברר הצוות עם המטופלים האם יש להם חלום או משאלה שהיו רוצים להגשים. כך עלה בשיחה שניהל יובל פונימונסקי, אח במרפאת כללית ובצוות ההוספיס בית, שמטפל ביוסף, כי הוא חולם לראות פעם נוספת את הכותל המערבי, להתפלל ולהטמין פתק. יובל החל לפעול נמרצות להגשמת חלום זה עבור המטופל שלו, יצר קשר עם צוות “קשת המשאלות”, שנרתם כתמיד ברצון להגשמת רצונותיהם של החולים וכן עם יחידת מג”ב, בה שירתה נועה ז”ל.

יוסף עם האח יובל פונימונסקי, מגשים חלום (צילום: דוברות כללית)
יוסף עם האח יובל פונימונסקי, מגשים חלום (צילום: דוברות כללית)

עטוף באהבה

בהיערכות משותפת נמצאו הפתרונות הלוגיסטיים ובני המשפחה עלו לירושלים באמבולנס מטעם א.ד. אמבולנס, בו נהג בהתנדבות שלומי עוזיאל, כשאת יוסף מלווה האח מכללית. באישור מיוחד שהוסדר בעבורם, התאפשר לאמבולנס להגיע ממש עד לרחבת הכותל, שם קיבל את פניהם צוות מג”ב מהיחידה בה שירתה הבת, כשהם עם דגלי היחידה, החיילים עטפו את יוסי באהבה מרגע בואו לכותל ועד עזיבתו והעניקו לו כיפת מג”ב. 

רב הכותל שלח נציגה שליוותה אותם לכל אורך הביקור ואף העניקה ליוסף ספר תהילים עם הקדשה אישית מרב הכותל.

יוסף עם האח יובל פונימונסקי, בכותל - מגשים חלום (צילום: דוברות כללית)
יוסף עם האח יובל פונימונסקי, בכותל – מגשים חלום (צילום: דוברות כללית)

כולם בשביל אחד

יוסף הנרגש הגשים חלום, הניח טלית ותפילין, התפלל ונישק את הכותל.
יוסף ובני משפחתו היו נרגשים מאד מההתגייסות של כולם למטרה אחת – מימוש משאלה של אדם חולה כל כך ורצון להעניק לו ולמשפחתו רגעים של נחת בתוך כל ההתמודדות הקשה. יובל, שכבר זכה להגשים משאלות ללא מעט מטופלים שלו ורגיל לפגוש חולים במצבים קשים, מספר שהיה זה בעבורו אירוע מרגש במיוחד, אשר שילב הגשמת חלום והענקת כבוד למשפחה שכולה. בעיקר בשל הסמיכות ליום הזיכרון ויום העצמאות. ימים מספר לאחר מכן, ביקשו בני המשפחה שיובל יתלווה אליהם גם לטכס אזכרה לבתם בבית העלמין בנהריה.

יוסף בכותל, מגשים חלום (צילום: דוברות כללית)
יוסף בכותל, מגשים חלום (צילום: דוברות כללית)

“העבודה בהוספיס בית תובענית מאד גם מהבחינה הרגשית, אך רגעים כאלה שווים את הכל”, סיכם יובל את החוויה.

בהוספיס בית של כללית מטופלים בכל רגע נתון כ-150-190 אנשים שזוכים לקבל טיפול בביתם בשלב האחרון של חייהם, במקום לשהות במסגרת מוסדית, כשהדגש הוא רפואה פליאטיבית, שבמרכזה הקלה על הסבל למטופל ושיפור איכות חייו, ככל שניתן. שירות ייחודי זה ניתן על ידי צוות רב מקצועי של כללית הכולל רופאים, אחיות, עובדים סוציאליים ואנשי מקצועות הבריאות, בהתאם לצורך, בזמינות 24-7 למטופל ולמשפחתו.

הגיבו כאן לכתבה