שמורת טבע ים ראש כרמל בחיפה – ההכרזה הרשמית

גני הספוגים שעל רכס הכרמל התת ימי. (תמונות גני הספוגים צולמו כחלק מעבודת הדוקטורט של טל אידן במעבדתו של פרופ' מיכה אילן, אוניברסיטת תל אביב)

לקראת יום העצמאות, חתם שר הפנים, אריה דרעי, על 17 אתרים כשמורות טבע וגנים לאומיים חדשים. מדובר בכ-111,000 דונם, הכוללים מגוון רחב של בתי גידול ומשתרעים על שטחים שמצפון הארץ ועד לאזור מזרח לכיש בדרום.

ההכרזה הרשמית על שמורת טבע ים ראש כרמל, התקבלה בהתרגשות רבה בקרב קהילת שומרי הים של חיפה. לצד השמחה, רבים התאכזבו מהעובדה שהשמורה אינה כוללת את מקטע הים שצמוד לטיילת שיקמונה, טיילת חולדה וטיילת בת גלים.

השמורה נמצאת במרחב הימי שבין מפרץ חיפה לשמורה הימית שיקמונה ומקו החוף מערבה עד לקצה המתלול המערבי של שלוחת ראש כרמל (בעומק של כ-370 מ'), במרחק של כ – 10 ק"מ מקו החוף. בשמורה טווח עומקים גדול והבדלים בתוואי השטח בין אזורים תלולים מאוד לבין אזורים כמעט שטוחים. הבדלים אלה מייצרים מגוון רחב וייחודי של בתי גידול ימיים ועושר מינים גדול.

מפה - גבולות שמורת טבע ים ראש כרמל בחיפה
מפה – גבולות שמורת טבע ים ראש כרמל בחיפה

גבולות שמורת טבע ים ראש כרמל בחיפה

• גבול צפוני: דרום שמורת חולות המפרץ הרחבה.
• גבול דרומי: צומת כביש 672 – כביש 4.
• שטח השמורה: 46.307 קמ"ר.
• מרחק מרבי של הגבול המערבי מחיפה: 12 ק"מ
• אורך קו החוף: 4.642 ק"מ
• העומק המרבי בשמורה: 320 מ'

גני הספוגים שעל רכס הכרמל התת ימי.
גני הספוגים שעל רכס הכרמל התת ימי. (תמונות גני הספוגים צולמו כחלק מעבודת הדוקטורט של טל אידן במעבדתו של פרופ' מיכה אילן, אוניברסיטת תל אביב)

להלן רשימת שמורות טבע נוספות עליהן הוכרז ביום העצמאות:

 • שמורת טבע הבטיחה
  נמצאת לחופה הצפון-מזרחי של הכנרת, וכוללת את הדלתא של נחלי הגולן (דליות, יהודיה ומשושים) בזרימתם אל הכנרת. זוהי מערכת הניזונה ממים איתנים, מתוקים ונקיים החשופה לשיטפונות, מה שיוצר מערכת אקולוגית דינמית. בשמורה השתנות תדירה של מפלס המים לאורך תקופות השנה מה שמכתיב את מהות בית הגידול המיוחד של ביצה, לגונות ואגם וקשרי הגומלין ההדוקים ביניהם. ישנה חשיבות גדולה לשמר את האזור על הדינמיקה הטבעית שלו.
 • שמורת הטבע מג'רסה
  נמצאת בצפון-מזרח הכנרת וכוללת בתחומה חלק מנחל דליות הזורם אל הכנרת. בתחום השמורה נמצא "המסלול הרטוב" – קטע נחל שאורכו כ- 800 מ' של הליכה במי הנחל, המתאים לטיול בחודשי האביב, הקיץ והסתיו. התכנית מסדירה את דרך הגישה לאתר ואת מערך קליטת הקהל בו.
 • שמורת טבע הר סאסא
  אושרה על ידי הועדה המחוזית לתכנון ולבניה מחוז הצפון, במסגרת תכנית ל"יערות ושמורת טבע הר סאסא". השמורה מהווה חטיבת שטח של חורש ים-תיכוני צפוף ואיכותי, הנמצאת בצפון הארץ, בהמשך ישיר לשמורת הר מירון. כמות שטחי ההחדרה למי תהום בגליל העליון הולכת ומצטמצמת בעת האחרונה בשל פיתוח מואץ. שמורת הטבע הר סאסא בשטח של כ-11,655 דונם, תבטיח הגנה על אזור להחדרת מי גשם למי התהום, בגלל תכסית הצומח הצפופה המצמצמת את הנגר.
 • שמורת טבע הר מירון הרחבה, נחל כזיב עליון
  נחל כזיב הוא מהנחלים הבודדים בארץ המקיימים בית גידול של נחל עם זרימה קבועה של מים נקיים ממעיינות הנובעים בערוץ. נחל כזיב עליון – הוא קטע במרכז ובמעלה נחל כזיב, המחבר בין שמורת הר מירון לשמורת נחל כזיב ומהוה נדבך ראשי במסדרון רוחב אקולוגי וחשוב בגליל.
 • שמורת טבע כרי נעמן
  היא השריד האחרון לביצות מישור החוף הצפוני בישראל ויש לה חשיבות רבה מבחינה אקולוגית-סביבתית. יש בה שקעים לחים, בריכות, שטחים מוצפים ושטחי אחו ביצתי. האתר משתלב בתכנית האב והמתאר של כל נחל הנעמן, המבוססת על טיולי נוף וטבע במספר שמורות לאורך הנעמן וכרי נעמן בכללן.
 • שמורת טבע חוף נחל תנינים
  נמצאת לאורך חוף הים התיכון ממערב לקיבוץ מעגן מיכאל ומצפון לישוב ג'אסר א-זרקא. רצועת חוף זו משלבת בתחומה שטחי ביצה ומלחה, דיונות, שפך נחל ואתרי מים מליחים, המהווים כולם יחד בית גידול לאוכלוסיות גדולות ומגוונות של בעלי כנף, ציפורים נודדות, מקייצות וחורפות. בתחום התכנית בדרומה, נמצא "גשר וילהלם". גשר קשתות עתיק שנבנה ע"י השלטון התורכי לקראת ביקורו של הקיסר הגרמני וילהלם השני בשנת 1889. התכנית קובעת את הגשר כאתר לשימור.
 • גן לאומי היפודרום קיסריה
  ההיפודרום המזרחי נמצא מחוץ לחומות הצלבניות של קיסריה, ממזרח לגן הלאומי המוכרז. מכלול ההיפודרום הינו יחיד בארץ וייחודי בעולם מבחינת רמת ההשתמרות של חלק ממרכיביו. זוהי אחת העדויות השלמות ביותר למרכיב חשוב בתרבות העירונית של האימפריה הרומית-ביזנטית. התכנית כוללת את שטח ההיפודרום (קירקוס) העתיק, וכן מערך כניסה כמתחם לקליטת קהל, תוך שמירה על הממצאים הארכיאולוגיים ועל 'רוח המקום'.
 • גן לאומי קיסריה הרחבה
  תוספת שטח לגן הלאומי עתיקות קיסריה המוכרז, על מנת לאפשר הסדרת חניה ומערך קליטה לקהל הרב הפוקד את האתר הן לסיורים במקום והן למופעים בתיאטרון הרומי המפורסם.
 • גן לאומי נחל רובין – הרחבה
  נחל שורק מתחיל את מהלכו בהרי ירושלים ונשפך לים התיכון מצפון לקיבוץ פלמחים. בחלקו זה המערבי, נקרא הנחל בשמו הערבי ואדי רובין. שטח הגן לאומי באזור זה כולל נחל, דיונות חופיות, רכסי כורכר, חוף ים ומפגש של מי הנחל המתוקים עם מי הים. מגוון בתי הגידול הללו מקיים כאן נישות אקולוגיות רבות ושונות, והופך בית גידול למינים רבים של עופות מים וחוף, כמו גם לצבי ים, סרטנים נדירים בחלקם, ומיני דגיגים המוצאים מפלט מסערות החורף במי השפך הרדודים.
 • שמורת טבע ברכת רחובות
  נמצאת בין שטחי החקלאות

שאול גולדשטיין מנכ״ל רשות הטבע והגנים, מסר לחי פה:

״ברוך השם, מדינת ישראל יכולה להתגאות בשמירת הטבע שלה גם מול עצמה וגם מול העולם! הכרזתו של שר הפנים מראה על החשיבות הגדולה שרואה השר, כמו גם שאר השותפים בתהליך הארוך, בשמירה על נכסי הטבע, הנוף והמורשת של הארץ הזו. בתוך המספרים הללו מסתתר טבע עשיר, בתי גידול טבעיים לבעלי החיים המקומיים, אתרי מורשת שמספרים את סיפורה העתיק של הארץ ונופים ששימשו ומשמשים לדרמות היסטוריות מחד ולהשראה לדורות קדימה. החודש הזה, בו יצאנו ממצרים, עברנו את יום השואה, זכרנו את הנופלים וחגגנו עצמאות, הוא החודש שבו חובה לזכור על מה לחמנו ולמען מה הקרבנו.
כפי שכתב שר הפנים בברכתו, רשות הטבע והגנים תשמור על השמורות והגנים החדשים ותנגיש את מה שניתן לקהל המבקרים.
תודתי לכל השותפים לדרך״.

שאול גולדשטיין מנכ״ל רשות הטבע והגנים (צילום: דוברות רט"ג)
שאול גולדשטיין מנכ״ל רשות הטבע והגנים (צילום: דוברות רט"ג)

שרה אוחיון מסרה לחי פה

(שרה אוחיון, אקולוגית ימית, ממקימי הקהילה הימית ראש כרמל)

כשהקמנו את הקהילה, בשנת 2017, כמהלך שיתמוך בקידום שמורת הטבע הימית ראש כרמל, לא ידענו כמה זמן ייקח עד להכרזת השמורה. נערכנו לתקופה ממושכת. קצב הכרזת השמורות הימיות, עד היום, היה מאד איטי.

לשמחתנו הרבה, תהליך האישור וההכרזה על שמורת הים ראש כרמל התקדם בקצב מהיר מאד במוסדות התכנון וזאת הודות לשיתוף פעולה בין גורמים רבים, בהם רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וקהילות אנשי הים התיכון ובראשן הקהילה הימית ראש הכרמל.

ההכרזה על שמורת טבע ימית גדולה ומשמעותית היא מתנה אמיתית לחיפה ולמדינת ישראל, ביום העצמאות ה-73 של מדינת ישראל והיא סיבה טובה לחגיגה.

שרה אוחיון – שומרי הים של בת גלים – 30/10/20 (צילום: ירון כרמי – חי פה – חדשות חיפה)
8 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל הכבוד לשאול גולדשטיין,מנכ"ל רשות שמורות הטבע. שבת שלום

 2. יוסי אמר/ה

  כל הכבוד

 3. אילן אמר/ה

  יאללה יאללה סירות דייג מטר מהחוף ואף אחד לא עושה כלום
  רק מגיע אופנוע ים 5 סירות של משטרה מדינה פח חוקים עוד יותר

 4. Raffi אמר/ה

  אילו היה באשדוד ראש עיר עם מודעות, גם שם הייתה מוכרזת שמורה.

 5. מני אמר/ה

  למה לא הכריזו גם על החוף הים.בגלל כמה דייגים …?

 6. בת שבע אמר/ה

  כל הכבוד למנכ"ל רשות הטבע והגנים מר שאול גולדשטיין.
  הוא המוביל ויש במה להתגאות.
  רשות של כבוד ערכים מורשת נוף ושמירה על פרחי הבר ועל חיות הבר.
  אני גאה ברשות ובמדינה שלי.
  הידד הידד וחג עצמאות שמח⚘⚘⚘

 7. רטג הגנבים אמר/ה

  חבל ש התגובות פה היא עם השמורה,
  יותר נכון לאמר שההכרזה היא בעצם גניבה מהציבור
  כל שמורה שמוכרזת תיסגר ולא תתאפשר כניסה למטיילים, אז מה שווה משהו אם הוא נסתר ונאסר לבקר בו?

 8. עודד אמר/ה

  הבעייה שיש דייגים של שארק וטרולים וצוללנים ואין אכיפה אז הכל בתאורייה נפלא אבל אתם לא אוכפים ולכן הדייגים מצפצפים עליכם ולעולם לא תיהיה שמורה כאן בחיפה

לא ניתן להגיב