תמיכה למחלימים מטלטלת הקורונה | כללית מחוז חיפה

ענת אמבר פרנקל וכרמית שמיר (צילום: דוברות כללית)

הקורונה מאחורינו? לא כך מרגישים רבים ממי שחלו בקורונה והוגדרו כמחלימים

רבים מהם ממשיכים בפועל להרגיש חולים ולסבול מבעיות רפואיות, חרדה, רגשי אשם, סטיגמה, תסכול ומתקשים לשוב לשיגרה. כדי לסייע להם בהתמודדות המורכבת, נערכות בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, קבוצות תמיכה במתכונת ייחודית.

העובדים הסוציאליים של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, השתלבו במהלך שנת הקורונה בחמ”ל, שליווה מרחוק את חולי הקורונה, אשר אושפזו בביתם או במלוניות ועסקו בטיפול רגשי בחולים ובמבודדים.

יפעת אלון, מנהלת השירות לעבודה סוציאלית של כללית במחוז, מציינת כי בחודשים האחרונים, במהלך שיחות שנערכו עם המחלימים, הצטברו דיווחים רבים על סימפטומים מתמשכים מהם סובלים רבים מן המחלימים ממחלת הקורונה. מידע זה אושש גם במחקר גדול שנערך על ידי כללית בהובלתה של רות ברוך, מנהלת הסיעוד במחוז, אשר הקיף כ-1000 מחלימים, ממנו עלה שכ-73% ממשיכים לסבול מסימפטומים שונים וכ-43% מתקשים לשוב לשגרת עבודה מלאה או חלקית.

בין הסימפטומים השכיחים: תלונות על כאבי ראש, חולשה קיצונית, קשיי נשימה, עייפות, קשיי ריכוז, הפרעות בשינה, הפרעות בראיה ועוד. לסימפטומים גופניים אלה מתלוות תגובות רגשיות קשות, המאופיינות במצב רוח ירוד ובחרדה.

בכללית פועלת מרפאה לפוסט קורונה, בעיקר למי שסובל מנזקים ריאתיים בעקבות הקורונה וכן נערכות סדנאות קצרות מועד על ידי אחות מחלימה מקורונה. בנוסף, התקיימו שתי קבוצות קצרות טווח, בנות 3 מפגשים, אותן הנחתה האחות מיכל אידלמן אוחנה, מחלימה בעצמה, שמכירה היטב את הסימפטומים.

אולם, לאור הצטברות הפניות על מצוקה רגשית משמעותית עמה מתמודדים רבים מן המוגדרים מחלימים, יזם צוות השירות לעבודה סוציאלית במחוז, קבוצות תמיכה רב מקצועיות. כל קבוצה מונה כ-10 משתתפים והיא מועברת בשלב זה באופן מקוון, בהנחייתן של שתי עובדות סוציאליות מכללית ובשיתוף סטודנטיות לעבודה סוציאלית מאוניברסיטת חיפה.

הקבוצות נערכות בגישה כוללנית ורב תחומית, כאשר נערכים מפגשים עם רופא, אחות, פיזיותרפיסט, מרפאה בעיסוק וכן מתקיים מפגש העוסק במיצוי זכויות. מטרת המפגשים הינה לספק תמיכה רגשית למשתתפים, ידע לגבי מחלת הקורונה ודרכי התמודדות המתבססות על ההבנה שמדובר בתופעה המשותפת לרבים מהמחלימים.

העובדות הסוציאליות ענת אמבר פרנקל וכרמית שמיר, מנחות הקבוצות, מספרות כי במהלך המפגשים, מתארים המשתתפים, שמרביתם נמצאים בגילי עבודה, תחושות פיזיות קשות, אשר משפיעות על תפקודם היומיומי, על היכולת לשוב לעבודה ועל הקשר עם בני משפחה וקרובים, כאשר לסימפטומים הפיזיים מתלווה, בדרך כלל, תחושה של אי וודאות, חרדה ומצב רוח ירוד. 

אחת הבעיות שמעסיקות את המשתתפים, היא הפער בין הגדרתם כמחלימים לבין מצבם הגופני בפועל. בעוד במחלות רבות אחרות ההחלמה מתבטאת בשיפור עקבי פחות או יותר ובתחושת אופטימיות, הרי שההחלמה מהקורונה ממושכת ומתסכלת, בחלק מהמקרים היא מלווה בתופעות פיזיות קשות ומאופיינות בעליות וירידות קיצוניות – ימים של שיפור משמעותי ואופטימיות ולעומתם ימים של חולשה ותחושות פיזיות קשות.

ענת אמבר פרנקל וכרמית שמיר (צילום: דוברות כללית)

תהליך ההחלמה הממושך והבלתי צפוי מעורר תחושות של חוסר ודאות וחרדה. המחלימים נאלצים  גם לעבור בירורים רפואיים רבים ומגוון טיפולים אשר מכבידים עליהם עוד יותר. נוצר מצב בו אנשים שהיו רגילים להיות נמרצים ובריאים, מוצאים עצמם בצד החולה והמרבה בביקורים אצל רופאים.

ההתמודדות מורכבת אף יותר, כפי שהציפו משתתפי הקבוצות, גם בשל הפער שנוצר בין הציפייה שיש מצד החברה והמעסיקים, שעם החלמתם ישובו במהרה לעבודה ולתפקוד מלא, לבין העובדה שהם חווים סימפטומים פיזיים ורגשיים אשר מקשים עליהם מאוד את החזרה לתפקודם הקודם ועמידה בציפיות הסביבה.

בעיה נוספת שהוצפה בקבוצות, היא תחושת אשמה על כך שהדביקו בני משפחה וקרובים בקורונה, תחושה המלווה בסטיגמה וביטויי כעס, אשר מופנים כלפיהם מצד הסביבה.

משתתפי הקבוצות מציינים שהקבוצות תרמו להם רבות בהתמודדות הקשה, מעצם היותן מקום מכיל וקשוב לקשיים שעולים, וכי הקשבה הדדית בין המשתתפים היוותה מקור לתמיכה ולשיתוף בחוויות רגשיות דומות. במקביל, נרכשים כלים להעצמת החוסן הרגשי וההתמודדות עם המצב המורכב והמאתגר אליו נקלעו. 

הקבוצות נערכות ללא תשלום
ניתן להצטרף לקבוצות על ידי פנייה למזכירת השירות לעבודה סוציאלית
בימים א’ – ה’ בין השעות 9:00-13:00
בטלפון – 048568560  

או במייל: anatam@clalit.org.il

מחלימי קורונה יכולים אף לפנות ולקבל טיפול פרטני על ידי עובדת סוציאלית במרפאה הקרובה לאזור מגוריהם.

בימים אלה מתגבשת בכללית קבוצה ייעודית לדוברי ערבית וקבוצה נוספת המיועדת לבני משפחה  אשר איבדו את יקיריהם כתוצאה ממחלת הקורונה. 

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חדשות חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו