הורי תלמידי בי”ס דגניה דורשים לבדוק את הזיהום בסביבת ביה”ס

בית_הספר_דגניה.JPG

בית הספר דגניה

הורי תלמידי בי”ס דגניה בקרית חיים, שיגרו מכתב לעיריית חיפה, משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה בו הם דורשים לבצע במיידי בדיקות מקיפות ובלתי תלויות ממעבדה מוסמכת, בדיקות שישפכו אור על הנזקים הבריאותיים העלולים להיגרם או נגרמו לילדיהם באם קיים זיהום כלשהו בבית הספר וסביבתו הקרובה.

לאור הפרסומים המעלים ספקות בנושא זיהום סביבתי בקרבת בתי הספר דגניה ורגבים, קיימו יושבי ראש ועדי הורי התלמידים ישיבה, בה סיכמו לשגר מכתב להנהלת עיריית חיפה, חברי המועצה, משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה בו הם מביעים את עמדותיהם ודרישותיהם.

במכתב דורשים הורי התלמידים מהגופים המוסמכים, משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה והרשות המקומית לבצע באופן מיידי בדיקות מומחה מקיפות (אוויר, קרקע, מים ) בתוך כותלי בית הספר והסביבה הקרובה, ולקבל מיד עם סיום הבדיקה את תוצאותיה. בדיקות שצריכות להיות רלוונטיות למזהמים לכאורה בסביבת בית הספר כמו: בנזן, פחמימנים נדיפים ודומיהם. הורי התלמידים מציינים, כי באם יידרש העניין בהתאם לתוצאות בשטח ולפי דרישה מרופאים מוסמכים הם מביעים הסכמה לבדיקות דם (טוקסיקולוגיה) לתלמידים על מנת לשלול או לאשש חשיפה לחומרים מזהמים.

אם לא די בכך הורי התלמידים מזהירים, אם דרישותיהם לא תענינה הם יפעלו להשגת הבדיקות הנדרשות בדרכים אחרות, והקשר ביניהם לבין הרשויות ייפסק וכן גם שיתוף הפעולה. “לנו כוועד הורים יש מגוון כלים על מנת לקבל שיתוף פעולה לטובת בריאות ילדינו לרבות הפסקת הלימודים על מנת לשמור על בריאות ילדינו”, ציינו ההורים במכתב.

עוד ציינו: “אנו הורי התלמידים וכתושבי קריית חיים מסרבים לעמוד מהצד ולשמש כבובות לאג’נדות פוליטיות מכל מיני בעלי אינטרסים משני צדי המפה הפוליטית שלא תמיד משרתים את האינטרס הבריאותי והחינוכי של ילדינו. אנו דורשים מכל הגורמים ומכל הצדדים לאחד כוחות למען בריאות ילדנו”.

יש לציין כי נושא בתי ספר דגניה ורגבים בקריית חיים, הועלה בישיבת מועצת העיר שהתקיימה ביום שלישי השבוע. חברות המועצה טלי איטח משולם, ועינת קליש רותם, העלו הצעה לסדר בנושא, בה הן דרשו להעביר את פעילות בתי הספר באופן זמני למקום מרוחק מחוות המכלים. הצעה שהוסרה מסדר היום.

03_-_עינת_קליש_במועצת_העיר._צילום_-_עומר_כרמי.JPG

עינת קליש במועצת העיר. צילום – עומר כרמי
חברות המועצה משולם, וקליש נימקו בהצעה, כי לאור הנתונים העולים בתקשורת ובעקבות הדיון שהתקיים ביום ראשון 10.5.15 בועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית על תוכנית “קרקעות הצפון” ופינוי חוות המכלים הן סבורות שעל העירייה לקחת אחריות ולהעביר את פעילות בתי הספר הקרובים לחוות המכלים בקרית חיים, דגניה ורגבים, למקום בטוח עד שתתבהר התמונה לגבי חוות המכלים ועד שיוחלט בממשלה מה עתידה.

טלי_משולם_איטח.JPG

טלי משולם איטח
לדברי משולם וקליש: “לא ייתכן כי אנו נמשיך לחיות בלא- נודע ונקיים את שגרת חיי הילדים והוריהם כאילו שאין סכנה. כל עוד לא פורסמו נתונים חדשים ומהימנים המוכיחים חד משמעית כי אין כל בעיה עם זיהום האוויר, המים והקרקע בסמיכות לחוות המכלים, ועד שלא תוצב תחנת ניטור מתפקדת במלואה הבודקת את כל החומרים המזהמים הרלוונטיים בבתי הספר, אנחנו מבקשות מחברי מועצת העיר להצטרף לדרישתנו להעביר את פעילות בתי הספר למבני ציבור אחרים המרוחקים יותר”. ההצעה כאמור הוסרה.

שרית_גולן_-_1.JPG

עורכת הדין שרית גולן שטיינברג – חברת מועצת העיר
גם חברת המועצה עו”ד שרית גולן שטיינברג, הפנתה שאילתה לראש העירייה יונה יהב.

שטיינברג, ביקשה לדעת האם נערכו לבית הספר בדיקות זיהום אוויר והאם קיימת תחנת ניטור בסמוך לבית הספר? האם נערכה בדיקת זיהום לקרקע בתוך שטח בית הספר ומסביב לו צמוד לגדר? והאם לאור הקירבה בתוך שטח בית הספר קיים מעקב מיוחד אחר תחלואת ילדים אשר לומדים או למדו בבית הספר ואשר ידוע לגביהם כי אחד מגורמי הסיכון להם הוא זיהום אוויר או קרקע?

ראש העיר השיב, כי בדיקות איכות אוויר בשכונה הגובלת בחוות המכלים תש”ן ובאזור בי”ס דגניה ובי”ס רגבים מתקיימות 24 שעות ביממה, בהחלטת עיריית חיפה ומשרד הבריאות. לדברי ראש העיר המדידות מתבצעות בטכנולוגיה אמינה והתוצאות מראות כי אין כל חריגה של בנזן או של מזהמים אחרים במקום. גם בבדיקות הקרקע המבוצעות באופן תדיר ע”י המשרד להגנת הסביבה וגם בקידוחים לבדיקת מי תהום לא נמדדו חריגות.

לאור תוצאות הניטור המתבצע במקום 24 שעות ביממה, ובדיקות הקרקע ומי התהום אין מקום לדון בפינוי בית הספר לא כל שכן את תושבי השכונה. בהתייחס לתחלואת ילדים לא התקבל כל דיווח ממשרד הבריאות על תחלואה חריגה, סיכם ראש העיר.

חוות_המיכלים_הנשקפת_ממגרש_הכדורסל_של_בית_הספר_דגניה.JPG

חוות המיכלים הנשקפת ממגרש הכדורסל של בית הספר דגניה

תחלואה חריגה בחיפה

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. לילך נעים אמר/ה

    השאלה אם יש מקום בטוח בקרבת מקום.
    סוגיה מסובכת