עתיד משק הגז וההשפעה על חיפה

ההרחבה המתוכננת של התעשייה המזהמת בחיפה קשורה ישירות לעתיד משק הגז.

במשך עשרות שנים נחשב הגז לדלק ירוק יותר מנפט או פחם. זו היתה הסיבה שבגללה חברות רבות בעולם דחפו לפיתוח מקסימלי של תעשיית הגז-חשבו שזה דלק העתיד. כך היה גם בישראל בה חיפשו גז לפחות מאמצע שנות ה 90. בסופו של דבר מצאו גז בים וכעט רוצים להעביר את כל צריכת האנרגיה של ישראל לפסי הגז. אולם לפי הנתונים האחרונים מסתבר שהגזאינו ירוק יותר מפחם או נפט.

מתברר שהגז היה ירוק יותר כל עוד השתמשו בו רק להסקה וחימום. אולם כאשר מנסים להחליף בו את הנפט והפחם לחלוטין, הוא יכול להיות אפילו מזהם יותר. הנפט החדש שמפיקים מגז-הקונדנסייט פולט חומרים אורגניים נדיפים פי 21 מנפט או סולר. כיום בחיפה ניפלטים 4,100 טון חומרים כאלה-אם יוקם בית הזיקוק לקונדנסאטים ב “קרקעות צפון” יפלטו כבר 956,111. אם להוסיף שכבר עכשיו 42% מהאוכלוסיה בישראל לא רוצה לקנות דירה באיזור חיפה, כל ילד שישי חולה אסטמה וכמות המתים כל שנה נמדדת במאות ברור שהדבר יביא לקריסה מוחלטת של כל האיזור מבחינה בריאותית וכלכלית ואחריה יקרוס כלכלית גם כל הצפון.

גם מבחינה אקלימית הגז התברר כלא פחות מזיק מנפט או פחם. על פי הנתונים האחרונים מתאן-הגז שמשתחרר בכמויות גדולות מתעשיית הגז כולה, בעל השפעה פי 86 חזקה יותר על האקלים מפחמן דו חמצני בתווח הקצר ופי 34 בתווח הארוך. בנוסף בגלל היות הגז משאב זול יש סכנה להרחבה גדולה בצריכה וידחק הצידה אנרגיות מתחדשות-מה שמנסים לעשות עכשיו במפרץ חיפה.

אבל גם ללא המחיר הנמוך בגלל דליפות המתאן הגז לא יכול לשמש כ”גשר” לאנרגיות מתחדשות כמו שחשבו עד עכשיו. רק תבינו מה זה אומר: זה אומר שכאשר תכננו את התכניות חשבו שהם כלכליות בגלל שהגז נחשב לירוק יותר ולכן חשבו שמשק הגז יגדל. בשנים האחרונות התברר שהגז לא ירוק יותר כלומר משק הגז יצתמצם. כלומר הנתון העיקרי שעליו ביססו את כלכליות התכניות עכשיו לא רק נעלם-הוא התהפך. מה שאומר שהתכניות אינם כלכליות-לתוצריהם לא ימצאו קונים.

לגבי המחיר. אני לא יודע עם רבים חושבים על כך אבל אפילו המחיר נימצא בתלות ישירה לטועלת האקולוגית, כי ככל שהתוצר נחשב לירוק יותר, כך יש יותר מדענים שמשתדלים לפתח אותו ולעשות כך שאפשר יהיה להשתמש בו במחיר נמוך. ההוכחה לכך פשוטה: בשנים האחרונות אנרגיה סולרית נהפכה לאחת האנרגיות הזולות בעולם בגלל שכמות עצומה של מדענים עבדה יום ולילה כדי שהיא תהפך לכזאת. סביר להניח שגם המחיר הנמוך של הגז היום נובע מכך שרבים השתדלו להפוך אותו לכזה כי חשבו שהגז “ירוק יותר”.

המשמעות: התכניות להרחבת התעשייה המזהמת בחיפה היא אסון גם בריאותית וגם כלכלית. הגז לא ירוק יותר מנפט או פחם, התעשיינים עצמם בעצם הודו בזה, כאשר שלחו בקשה לפני כמה ימים שהגז ימשיך להחשב כירוק. כניראה שהם מרגישים שהנתונים מתחילים לעשות את שלהם. אבל הניסיון עם הנפט והפחם מלמד שזה לא יעבוד והנתונים יעשו את שלהם בכל זאת. אפילו לגבי המחיר וההזדמנויות הכלכליות הכרוכות בו החישוב מוטעה: אם בעבר המדענים חשבו איך לפתח ולהוזיל את הגז ה “ירוק” הרי עכשיו הרוב חושב על פיתוח אנרגיות מתחדשות מה שאומר שהם בקרוב יהיו זולים יותר מגז.

מה שעדיף לעשות במיקרה זה הוא לבטל את תוכניות ההרחבה המיותרות, לטפל בגז בים ולהתכונן למעבר למקורות אנרגיה מתחדשים. בתי הזיקוק ירוויחו מזה יותר מאשר מתוכניות שיחריבו כלכלית ובריאותית את חיפה והאיזור ובסופו של דבר לא יביאו את הרווח שמצפים מהן.

הגיבו כאן לכתבה